Son Haberler

Kriz, CEO’ları da vurdu

ABD’nin halka açık en büyük 300 şirketinin CEO’larının kazançlarının karşılaştırıldığı listeye göre ortalama kazanç 11,2 milyon dolardan 10,8 milyon dolara geriledi.

ABD’nin en büyük şirketlerinin CEO’larının kazançları, krizden etkilenerek 11,2 milyon dolardan 10,8 milyon dolara geriledi. Bu gerileme 2008 krizinden bu yana gerçekleşen en hızlı düşüş oldu. Bu düşüşte zayıf şirket performanslarına bağlı olarak azalan primler etkili oldu. Wall Street Journal’ın yaptığı listeye göre, CEO’lar arasında en çok kazanan da 100,5 milyon dolarla Google’ın CEO’su Sundar Pichai oldu.

S&P 500’de yer alan halka açık şirketler arasından 300’e yakınının verilerinin derlendiği listeye göre, CEO’ların yarısının kazancı ya düştü ya da artış yüzde 1 ile sınırlı kaldı. Kazancın kırılımlarına bakıldığında da hisse değerlenmesinin yüzde 7 olduğu, ücret ve primlerdeki artışın yüzde 2 ile sınırlı kaldığı dikkat çekti. Ücret ve primlerdeki artış 2014 yılında yüzde 6 olarak gerçekleşmişti. Yine kötü performansa etki eden unsurlardan biri emeklilik ödemeleri oldu.

Ortalamalara rağmen iyi performans gösteren CEO’ların başında Viacom CEO’su Philippe Dauman geldi. Dauman’ın kazancı önceki yıla göre yüzde 22 artarak 54,2 milyon dolara yükseldi. En çok kazanan CEO’ların 17’si kadın olurken, toplam kazançları toplamın yüzde 6’sını oluşturdu. En çok kazanan kadın CEO 53,2 milyon dolarla Oracle’ın CEO’larından Safra Catz oldu. Bu arada Oracle’ın diğer CEO’su Mark Hurd da aynı miktarla en çok kazanan ilk beş CEO arasına giren bir diğer isim oldu.

KAZANCIN YÜZDE 60’I PRİM VE HİSSELER

CEO’ların kazançlarının yaklaşık üçte birini nakit ödemeler, yüzde 60’a yakınını da hisse ve ikramiyeler oluşturdu. Bu oran geçmiş yıllara kıyasla fazla farklılık göstermezken, emeklilik ödemelerinin payı yüzde 13’ten yüzde altıya geriledi

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası