Son Haberler

Lavrov’dan ABD’ye sert çıkış

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya sınırları yakınlarında ABD ve diğer ülkelerin gerilimi artırmaya yönelik faaliyetlerinin ilişkileri geri dönüşü olmayan bir yola sürükleyebileceğini söyledi.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya ait 3 askeri geminin Rusya’nın sınır çizgisini geçmesinin ardından Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamalar yaptı.

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Rusya sınırları yakınlarında ABD ve diğer ülkelerin gerilimi artırmaya yönelik faaliyetlerin ilişkileri geri dönüşü olmayan bir yola sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Kiev yönetiminin gelişmeler nedeniyle sıkıyönetim kararı alması halinde Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bulunduğu Donbass bölgesi için tehdit oluşacağını kaydeden Lavrov, “Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesi halinde bu bölgede neler yaşanacağı dikkatle takip edilmeli. Sıkıyönetim yokken bile bu bölgede yerleşim birimlerine, sosyal tesislere ateş açılması, sivillerin öldürülmesi gibi uluslararası insan hakları ihlalleri görülüyor. Sıkıyönetim ilanı ile radikaller ve milliyetçiler, muhtemelen ‘ellerinin bağı çözülmüş’ gibi hissedecek” ifadelerini kullandı.

“KİEV YÖNETİMİNİN EMRİNDEN ŞÜPHEMİZ YOK”

Ukrayna donanmasının Kerç Boğazı’ndaki provokasyonu Kiev yönetiminin en azından onayı ya da belki de doğrudan emriyle gerçekleştiğinden şüphe duymadıklarını söyleyen Lavrov, ABD ve Avrupa’nın her zaman olduğu gibi provokatörlerin yanında olacağına güvenen Ukraynalı yetkililerin bu durumdan kazanç elde etmeye çalıştığını vurguladı.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası