Son Haberler

Mega projelerin finansmanında biz de varız!

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 2016 yılını değerlendirdi, 2017 yılına ilişkin beklentileri ve hedeflerini Turcomoney’e anlattı…

İş Bankası, Türk bankacılık sektörünün lokomotif kuruluşlarının başında geliyor. 300 milyar liraya yaklaşan aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunda… 2017 yılında dengeli bir büyüme hedefleyen banka, mega projelerin finansmanında aktif bir rol oynayacak. Dijital bankacılıkta da yenilikçi yapısı ile dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türk ekonomisinin gidişatı hakkında çarpıcı değerlendirmeler yaptı, 2017 yılı hedeflerini Turcomoney’e anlattı…

2016, hem ekonomik hem de siyasi yönden çok sancılı geçti. Bu gelişmeler, sizi olağan dışı bir politika değişikliğine zorladı mı?

adnan bali ( iş bankası 1Yıl içinde, yönetim pratiği, kuralları ve süreçleri açısından herhangi bir olağan dışı değişikliğe başvurmak zorunda kalmadan bu süreci yönetebildik. Fakat şunun hakkını kesinlikle vermemiz lazım; bunu böyle yapabilmemiz bize ait bir başarı, bize ait bir kazanım değil. Çünkü bizlerin bu süreçleri yönetmesinde güçlük yaratacak ya da olağan dışı tedbirlere başvurmaya mecbur bırakacak bir müşteri davranışı değişikliği de görmedik. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

FAİZDE BİZİ ZORLAYAN BİR UNSURLA KARŞILAŞMADIK

2016 yılı, faiz oranları ile ilgili yoğun tartışmalara sahne oldu. Mevduatlarda olağandışı bir çıkış veya kredilerde belirgin bir talep artışı oldu mu?

Olağan dışı bir mevduat çıkışı, nakit talebi veya kredi talebi olmadığını belirtmem gerekiyor bu konuyla alakalı olarak. Fiyatlama politikalarımızı değiştirmeye, daha açık ifade etmem gerekirse örneğin, faiz oranlarımızı yükseltmeye dair bizi zorlayan herhangi bir unsurla karşılaşmadık.

MEVDUATLAR YÜZDE 8 ARTARAK 166 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

Mevduatın seyri nasıl oldu? Takipteki kredilerde bir artış yaşandı mı?

Takipteki kredilerin toplam kredilere oranı sektör ortalamasının altında seyretti. Gelişmiş teknolojik altyapılar ve alternatif kanallarının sunduğu çok yönlü bankacılık hizmetleriyle yılın 9 ayında mevduatlar; önceki yılın sonuna göre yüzde 8 artarak 166 milyar lirayı geçti.

10 AYLIK DÖNEMDE 4,7 MİLYAR DOLAR TUTARINDA KAYNAK SAĞLADIK

İş Bankası, sendikasyon kredileri yoluyla da önemli bir fon sağladı değil mi? Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Mevduat dışı fon kaynaklarını da etkin bir şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Sendikasyon, seküritizasyon ve eurotahvil ihracı yoluyla bu yılın 10 aylık döneminde 4,7 milyar dolar tutarında kaynak sağladık, eurotahvil ihracını bu yıl 2 kez gerçekleştirdik.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ DİJİTAL BANKASI

İş Bankası, gördüğümüz kadarıyla dijital bankacılıkta bir hayli iddialı. Bankanın bu konuyla ilgili çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

asgari_1_0“Türkiye’nin En İyi Dijital Bankası Olma” vizyonuyla dijital temas noktalarında müşterilerimize uçtan uca tasarlanmış ideal deneyimler sunmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarda yeni finansal teknolojilerden üst düzeyde yararlanmak istiyoruz. Finansal teknoloji girişimlerini bu bağlamda oldukça önemsiyoruz.

Silikon Vadisi’nde kurduğunuzMaxitech hakkında neler söylemek istersiniz?

Mayıs 2016’da Silikon Vadisi’nde kurduğumuz iştirakimiz Maxitech, gelecek vadeden FinTech girişimlerinin erken aşamalarında tespit edilmesine ve yıllardır yeniliklerin Türkiye’de öncüsü olan bankamızın bu konuda da Türkiye’de bankacılığa…….

Söyleşinin devamını okumak için;

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası