Son Haberler

Merkez Bankası, faizi artıracak mı? Yabancılar ne diyor?

Birçok yabancı kurumun beklentisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın PPK toplantısında politika faizini 200 baz puan artıracağı yönünde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının iki yıldan sonra Eylül ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında 200 baz puan faiz artırımına gitmesini yabancı uzmanlar tarafından olumlu karşılamıştı. Faiz artırımını ‘doğru yönde atılan olumlu bir adım’ olarak değerlendiren uzmanlar, reel faizin hala ekside olduğunu belirterek hala gelecekteki toplantıların dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

“Önümüzdeki toplantıdan sonra 2021 yılının ikinci yarısına kadar başka faiz artırımı olmayacak”

Bloomberg HT’den Erol Oytun Ercan’ın haberine göre Perşembe günü yapılacak toplantıya ilişkin beklentilerini paylaşan Unicredit kıdemli ekonomisti Gökçe Çelik, “Merkez Bankası 22 Ekim’de politika faizini 200 baz puan daha artırabilir.” dedi.

TCMB’nin eylül ayındaki sürpriz faiz artırımının ağırlık ortalama fonlama maliyetini yüzde 12’nin üzerine taşıdığını belirten Çelik, “Şu anki faiz koridoruyla daha fazla bir sıkılaşma sınırlı olacaktır ve TL’nin jeopolitik riskler ve artması muhtemel enflasyon nedeniyle daha fazla değer kaybetmesinin önüne geçemeyecektir.” diye ekledi.

Çelik, TCMB’nin bu toplantıda faizleri artırdıktan sonra 2021 yılının ilk yarısı bitene kadar başka bir faiz artırımına gitmeyeceğini düşünüyor ve önümüzdeki Mayıs ayından itibaren yıllık enflasyonda yaşanacak bir düşüşün, gelecek yılın ikinci yarısında başlayacak bir faiz indiriminin önünü açacağını söylüyor.

“Agresif bir faiz artışı döviz piyasalarına Merkez Bankası’nın dolar kuru için toleransının 8.00 seviyesi olduğunu gösterecektir”

Monex Europe FX piyasaları analisti Simon Harvey de TCMB’nin politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 12.25’e çıkarmasını beklediğini belirtti.

“200 baz puanlık bir faiz artışı politika faizi kanalını düzenleyerek bankalar arası piyasanın fiyatlamalarıyla uyumlu hale getirebilir.” diyen Harvey, eğer 2018’deki gibi bir yol haritasının takip edilmesi planlanıyorsa 300 baz puanlık agresif bir faiz artışının da gelebileceğini belirtti.

Harvey, Dolar/TL kurunun 8.00 seviyesinin hemen altında olduğuna değinerek, “Agresif bir faiz artışı döviz piyasalarına Merkez Bankası’nın toleransının 8.00 seviyesi olduğunu gösterecektir.” diye ekledi.

“AOFM Ekim ayının sonunda yüzde 13.5 olabilir”

Rabobank gelişen piyasalar kıdemli FX stratejisti Piotr Matys, paylaştığı bir araştırma notunda, çok fazla inançları olmasa da 200 baz puanlık bir faiz artırımı beklediklerini söylüyor.

Türk lirası için en iyi senaryonun beklentileri aşan bir faiz artırımı olacağını belirten Matys, faizlerin sabit bırakılmasının ‘en kötü’ senaryo olacağının altını çizerek TCMB’nin piyasaları hayal kırıklığına uğratmayı karşılayamayacağını vurguluyor.

Toronto Dominion Securities gelişen piyasalar strateji müdürü Cristian Maggio ise TCMB’nin politika faizini 150 baz puan artırarak yüzde 11.75’e getirmesini bekliyor. Değerlendirmesinde “150 baz puanlık bir artış bekliyoruz.” diyen Maggio, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise Ekim ayı sonunda yüzde 13.5 olmasını beklediklerini belirtti.

“Beklentilerdeki erozyon dikkate alındığında, faizlerin daha da artırılmasına ihtiyaç var”

JPMorgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci tarafından hazırlanan raporda banka, Eylül ayında alınan 200 baz puanlık faiz artırımı kararının, fiyat ve finansal istikrara yönelik riskleri kontrol altına almak için doğru yönde atılmış ancak yeterli olmayan bir adım olduğunu, ancak bu risklerin halen devam ettiğini ve güvenilirlik ve beklentilerdeki erozyon dikkate alındığında, faizlerin daha da artırılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

JPMorgan: Merkez politika faizini artırabilir

Morgan Stanley’nin raporuna göre kurum, Merkez Bankası’nın politika faizinde 150 baz puan artırıma gitmesini bekliyor.

MorganStanley, 150 bp faiz artırımı bekliyor

TCMB’nin haftalık swap faizini artırması gibi alışılmışın dışındaki yöntemleri kullanmaya devam ederek efektif fonlama faizini geçen haftaki yüzde 10.69’dan yüzde 12.18’e yükselttiği belirtilen raporda, bankanın manevra alanının daraldığı, haftalık swap faizinin artırılması ve piyasa bazlı ihale faizlerinin koridorun yüzde 13.25’lik üst bandıma yaklaşmasıyla birlikte minimum fiili fonlama faizinin yüzde 11.75 olduğu ifade edildi.

GoldmanSachs 300 bp faiz artırımı bekliyor

Merkez Bankası faizi 300 baz puan artırabilir

Kevin Daly öncülüğündeki Goldman Sachs ekonomistlerinin kaleme aldığı müşteri raporunda, TCMB’nin Perşembe günkü politika toplantısında faizi yüzde 10.25’ten yüzde 13.25’e yükselteceği tahmini yer aldı.

Raporda, “Merkez Bankası Fonlama sınırlamalarıyla halihazırda gerçekleştirdiği sıkılaştırmayla buluşturmak için bir haftalık repo faizini artıracak.” ifadesi yer aldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası