Son Haberler

Metaverse otomotiv üreticilerini nasıl etkiliyor?

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere yeni teknolojilerin otomotiv üreticilerine ne gibi uygulamalar yaptırdığına dair bilgi vermeyi sürdüreceğim.

Bu yıldan itibaren otomotiv üreticilerinin taşıt içindeki dijital yeniliklere Holoride özelliğini de eklediğini görüyoruz. Metaverse uygulamalarında görmeye başladığımız bu özellik sayesinde arka koltuklarda oturan yolcular sanal gerçeklik gözlüklerini takarak interaktif içerikleri ve video oyunlarını deneyimleyebiliyorlar. Böylece yolculuklar çok yönlü oyun modunda daha da eğlenceli hale geliyor. Aynı zamanda bu özellik araç navigasyonu ile bütünleşerek otomobilin konumuna göre pozisyon alıyor ve bunu gözlükle yolcuya yansıtıyor. Audi, bu uygulamayı başlatan ilk otomotiv markası oldu.

Günümüzde taşıt içindeki bir çok  Holoride uygulaması oyun odaklı olarak gelişiyor. Elbette çok yakında taşıt içi eğlence sistemlerine başka fonksiyonların da katılacağından kuşku yok.

OTONOM SÜRÜŞ ÇAĞINA HIZLA YAKLAŞILIYOR

Holoride aynı zamanda taşıt içindeki sanal gerçeklik programlarını yönetiyor. usnewsmail.com sitesinin verdiği habere göre  bu çalışmaya katılan otomotiv markaları Ford, EvoBus, Mercedes Benz, Hyundai ve Porche olarak öne çıkıyorlar.

Günümüzde hangi otomotiv üreticisinin yeniliklerini geliştirdiği ar-ge merkezine gitsek, üç boyutlu ve gerçek zamanlı araç içi eğlence ve oyun sistemleri geliştirdiklerini göreceğimiz kesin. Aslında, otonom sürüş çağına hızla yaklaşırken yolcuların bu yenilikleri deneyimlemesi rekabet gücünü artıran önemli bir avantaj olacak.

UYGULAMAYI İLK BAŞLATAN MARKA AUDI OLDU

Uygulamayı ilk başlatan Audi markası da yolculara üç boyutlu ve gerçek zamanlı dijital platform sunuyor. Bu amaçla yolculara hafif ve kolay kullanışlı gözlükler veriliyor. Böylelikle Metaverse dünyasının gelişen yeni uygulamalarının taşıt içine girmesi artık tamamen mümkün. Bakalım baş döndürücü hızla gelişen dijital teknoloji taşıt içinde bizleri daha nereye götürecek?

İbrahim Aybar

Renault Mais Eski Genel Müdürü

aybar@turcomoney.com

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası