Son Haberler

Ruble ve TL için çalışmalara başladı

Başbakan Binali Yıldırım, Türk ve Rus merkez bankalarının karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanılması için teknik çalışmalara başladığını söyledi. Rusya Merkez Bankası da konuyla ilgili yasal ve teknik bir engel bulunmadığını açıkladı.

Rusya’daki temaslarını sürdüren Başbakanı Binali Yıldırım, Sputnik ve RİA Novosti’ye verdiği röportajda iki ülke arasındaki ticarette yerel para kullanılmasıyla ilgili şöyle konuştu: “Her iki taraf da bununla ilgileniyor. Merkez bankalarımız bunun nasıl gerçekleştirilebileceği ve gerçekleştirilmesi için geliştirilmesi gereken teknik meseleler üzerinde çalışmaya başladı. Herkes, hem Türkiye hem de Rusya buna olumlu yaklaşıyor.”

RUSYA MB’DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Rusya Merkez Bankası, Rusya ile Türkiye arasında ticaretin ulusal para birimleri üzerinden yapılmasının önünde yasal ve teknik bir engel bulunmadığını belirtti. Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Rusya ile Türkiye arasında ticaretin ulusal para birimleri üzerinden yapılmasının önünde engel yok” denildi. Rusya MB ayrıca iki ülke arasında ulusal para birimleri üzerinden ticaretin ekonomik ön şartının çeşitlendirilmesi ve dengeli ikili ticaret olduğu da vurguladı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası