Son Haberler

İran pazarıyla kayıplar telafi edilebilir

Komşu ülke İran, ambargonun kalkmasıyla birlikte büyük bir hamleye hazırlanıyor. Bu dev pazarda Türk işadamları için büyük fırsatlar, imkanlar var. Eğer doğru strateji uygulanırsa Rusya’da kaybettiğimiz pazar imkanlarını, İran pazarı ile telafi edebiliriz.

Uluslararası alanda uygulanan ambargonun kalkmasıyla İran, tüm ülkelerin ve iş dünyasının ilgi odağı haline geldi. Özellikle ivme kaybeden dünya ticaret hacmi için İran olayı, bir devin uyanışı ve piyasaya girmesi olarak görülüyor. Türkiye açısından olaya baktığımızda İran ile sınırımız olması, tarihsel bağlarımız, benzer sosyal ve kültürel özellikler, birlikte iş yapma açısından önemli fırsatlar sunuyor. Dış ticaret ve ihracat konu olunca son dönemde Rusya ile yaşanan sıkıntılardan dolayı yaşanacak kayıplar ,doğru stratejilerle desteklenirse İran ile fazlasıyla giderilebilir.

DEV İRAN PAZARI YANIBAŞIMIZDA Uygulanan ambargolar neticesinde İran’da çok büyük oranda ertelenmiş taleple birlikte, her türlü ürün, hizmet ve yatırıma ihtiyaç olduğu görülüyor. Giyimden gıdaya, elektronikten inşaata ve turizme kadar akla gelebilecek her türlü sektör için dev potansiyel yanıbaşımızda. İran’da gördüğümüz gerçek hayat, yansıtılan algıdan çok farklı. Ambargoyla birlikte ülke ekonomisinde mevcut şartlardan ötürü devletin kontrolü dikkat çekiyor. Bir çok konu ekonomik ve stratejik anlamda yönetimin bilgisi ve kontrolü ile yürütülüyor. Dünya üzerindeki en büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip ülkelerden biri olduğu hesaba katıldığında ülkenin potansiyelinin boyutu anlaşılabilir. Dünya petrol fiyatları üzerindeki İran etkisi henüz üretim artışı devreye girmediği halde kendini hissettirmeye başladı.
İRAN TÜRKİYE, TÜRKİYE İRAN İÇİN ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNUYOR Türkiye konum olarak İran kaynaklarının her anlamda gelişmiş batı pazarlarına açılma güzergahı konumunda. Türkiye, aynı zamanda İran’ın Batı pazarlarına çıkış noktasıdır. İran’ın mevcut potansiyeli doğru yönetildiği taktirde Türkiye için büyük olanaklar sunuyor. Olaya çift taraflı bakıldığında önümüzdeki yıllarda İran da tekrardan birikmeye başlayacak sermaye, yatırım olarak Türkiye de değerlendirilebilecektir. İran sadece bir pazar olarak işadamlarımıza fırsatlar sunmanın yanısıra, İranlı girişimciler de Türkiye üzerinden yapacakları yatırımlarla dünya piyasalarına kolaylıkla açılabileceklerdir. Orka Holding olarak bu potansiyeli görerek üzerinde titizlikle çalıştığımız İran pazarında ilk mağazamızı D’S Damat olarak Tahran’ın en önemli alışveriş caddelerinden Mirdamad’da geçtiğimiz ay açtık. Yurt dışı büyüme stratejilerimize bağlı olarak sadece İran’da bu yıl içinde önemli merkezlerde olmak üzere 8 mağaza açmayı planlıyoruz. İran mevcut potansiyeli ile ekonomik olarak bölgesinin lokomotifi olabilecek pozisyona sahip bir ülke. Önemli olan doğru partnerlarla sistemi yönetebilmek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası