Son Haberler

Stellantis 2023’te Orta Doğu ve Afrika pazarında da büyüdü

İSTANBUL (AA) – Stellantis, Dare Forward 2030 hedefleri çerçevesinde büyümesini sürdürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, şirketin Orta Doğu ve Afrika bölgesinde faaliyet gösteren birimi Stellantis MEA, küresel zorluklara rağmen 2023 yılını güçlü bir büyüme performansıyla geride bıraktı.

Bölgede geçen yıl 616 bin 100 adetlik teslimatla tamamlayan Stellantis MEA, 2022’ye göre satışlarını yüzde 43 artırmayı başardı. Net gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 64 yükselten şirket, 10,560 milyar avroya ulaştı.

Şirketin 2023’teki düzeltilmiş faaliyet geliri (AOI), 2022’ye kıyasla yüzde 111 artışla 2,503 milyar avroya yükseldi. Bölgede pazar payı 3 puan artışla yüzde 14,9’a ulaşan şirket, bölgesel hafif ticari araç pazarında yılı ikinci, 2023’ün son çeyreğini ise ilk sırada tamamladı.

Stellantis MEA, bu verilerin yanı sıra hizmet kalitesinde birinci, ürün kalitesinde ise ikinci sırada yer alarak üstün bir performans ortaya koydu. Stellantis MEA’nın 2023 yılı performansı, bölgedeki müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veren ulaşım çözümleri sunmaya odaklanan Dare Forward 2030 stratejisiyle istikrarlı bir uyumu yansıtıyor.

Pazar payı yüzde 14,9’a yükselten şirket, Dare Forward 2030’da MEA bölümü için belirlenen yüzde 22’lik lider pazar payı hedefine doğru kayda değer bir adım ve pazar varlığında bir genişlemeye işaret ediyor.

– Stellantis MEA 2024’te hedef büyüttü

Aralık 2023’te Cezayir’deki Tafraoui fabrikasında Fiat 500’ün üretimine başlandı. Fas’taki Kenitra üretim tesisinde üretim kapasitesi iki katına çıkarıldı. Mısır’da yeni bir otomobil fabrikasında üretim yapma açıklamasıyla şirketin pazardaki konumu güçlendi ve böylece ülkede Stellantis’in ayak izi genişledi.

Güney Afrika’da 2030 yılına kadar maksimum 100 bin adet kapasiteli yeni bir tesisin 2025 yılında inşa edileceği açıklandı.

Stellantis, 2023 yılında Türkiye’den Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’dan Sahra Altı Afrika’ya ve Güney Afrika’ya kadar farklı bölgelerde önemli ilerlemeler kaydetti.

Şirket bölge genelindeki tedarikçi ekosisteminde güçlü bir gelişme göstererek yıllık 5,6 milyar avro değerinde satın alma gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre, 2023 ivmesini temel alan Stellantis MEA, 2024’te hedef büyüttü. Şirket 2030 yılına kadar yüzde 30’un üzerinde pazar payına ulaşarak Stellantis’in Akdeniz bölgesindeki ve Fransa dışındaki konumunu pekiştirecek.

Kaynak sağlama kapsamını geliştirmeye devam etmeyi hedefleyen Stellantis MEA, önemli ilerlemeler kaydettiği mikro ulaşımda büyümeye ve yerel yetenekleri yetiştirip işe almaya devam edecek.

Bu çalışmalarıyla Stellantis MEA, büyüme eğilimini koruyacak, müşteriler ve paydaşlar için olağanüstü düzeyde katma değer yaratmaya devam edecek.

– “Bölgede yüzde 90’ın üzerinde üretime ulaşmak istiyoruz”

Stellantis MEA 2030 yılı için belirlediği strateji çerçevesinde bölgede yüzde 22’nin üzerinde pazar payı, yüzde 25’in üzerinde düşük emisyonlu araç (LEV) karması, yüzde 12’nin üzerinde düzeltilmiş faaliyet marjı, yaklaşık 55 yeni ürün lansmanı ve yüzde 70’in üzerinde öz kaynak oranına ulaşmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Orta Doğu ve Afrika Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi (COO) Samir Cherfan, bölgede çok dinamik ve iddialı hedeflerinin olduğunun altını çizdi.

2030 yılına kadar yüzde 35’i elektrikli olmak üzere 1 milyon araç satışıyla 1 numaralı bölgesel pazar oyuncusu olmayı hedeflediklerini vurgulayan Cherfan, “Bölgede yüzde 90’ın üzerinde üretime ulaşmak istiyoruz. Bu da bizi bölgenin açık ara en yerel oyuncusu konumuna getirecek. Çalışanlarımızın ve ortaklarımızın katkılarıyla Dare Forward 2030 stratejik planımıza ulaşma yolunda tüm hızımızla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası