Son Haberler

Swap’ta limitler artırıldı, Dolar düşüşe geçti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitleri artırdı, ABD Doları düşüşe geçti.

Kurlardaki aşırığı dalgalanma, iş dünyasını tedirgin ederken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurmu (BDDK)’ndan bir hamle geldi. BDDK, yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Bu gelişmenin  ardından dolar/TL’de düşüş yaşandı.

Salı gününü 8.1588 seviyesinden kapatan Dolar/TL kuru normalleşme adımının ardından sabah saatlerinde 8.0896’ya kadar çekildi.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu işlem tutarları toplamı, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlamanın vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5 yerine yüzde 10, vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 20 yerine yüzde 30 olarak yeniden belirlendi.

Swap limitlerinin Nisan ayında yasal özkaynakların yüzde 1’i ile sınırlandırılması sonrasında Temmuz ayından bu yana normalleşme adımları atılmaya başlanmıştı. Bu adım ile ikinci kez yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitler artırılmış oldu.

Dolar/TL sabah saatlerinde 8.2099’a kadar tırmanmasının ardından TSİ 09.45’te yüzde 0.36 ekside 8.1309’dan işlem gördü.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası