Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü kutladığımız 29 Ekim 2022 Cumartesi günü TOGG otomobilimizin Gemlik fabrikasında banttan iniş töreniyle başlayan yeni dönemi yaşadığımız bu günlerde batarya teknolojileri ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

Bataryadan elektrikli (BEV) taşıtlar için süper hızlı şarj teknolojisi geliştiren StoreDot şirketi bu hafta önemli bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, katı fazlı bataryaların seri üretimi için en az 10 yıllık bir süreye ihtiyaç var. O nedenle bu süre içinde otomotiv markalarının yarı katı bataryalar gibi ara çözümlere yönelmesi önerildi.

Şurası çok net: Katı fazlı bataryalar hem daha düşük maliyet ile üretilebiliyor, hem de güvenli şekilde hızlı şarj edilebiliyor. Ayrıca, daha çok elektrik depolayabiliyor. Ancak henüz çalışmalar devam ettiği için yüksek volümle üretim yapılana kadar önemli gelişmeler olabilir.

KATI FAZLI BATARYADA KATI ELEKTROTLAR KULLANILACAK

Bir katı fazlı bataryada katı elektrotlar kullanılacak. Yani sıvı fazlı Lityum-iyon bataryalardaki sıvı veya polimer jel elektrotlar olmayacak. Bunlar güzel haberler. Ancak henüz geliştirme çalışmaları sürdüğü için, katı fazlı bataryalar için yapılan iddialı açıklamalara rağmen 2028 yılı itibariyle yarı katı fazlı bataryalara geçmek StoreDot tarafından daha doğru bulunuyor. Böylece 100 mil menzil için gerekli şarj süresi 3 dakikaya inerken, şarj güvenliğinin yüksek performans ile birlikte sağlanabileceği belirtiliyor. Böylece, daha sonraki tam katı fazlı bataryalara geçişin daha kolay olacağının altı çiziliyor.

Bu yılın ilk çeyreği biterken geçen Mart ayında StoreDot şirketi bir stratejik yol haritası açıklamıştı. Bu açıklamada silikon bazlı katotlar, yarı katı fazlı bataryalar ve tam katı fazlı bataryalar için lansman olarak sırasıyla 2024, 2028 ve 2032 yıllarına dikkat çekilmişti. Çığır açan bu teknoloji planları hafta içinde Lizbon’daki Web Zirvesi’nde ilk kez canlı olarak kamuoyuna gösterildi.

SONUÇLARI MERAKLA İZLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Geçen Ekim ayı içinde şirket süper hızlı şarj edilebilen batarya hücreleri teknolojisini lanse etmişti. Bu batarya hücreleri şirketin iş ortağı olan OEM merkezlerine sevk edilerek yoğun bir test programı başlatıldı. Program içinde yer alan kullanıcılar her 100 mil sürüş sonunda 5 er dakika hızlı şarj yaparak batarya hücrelerini test edecekler. Bu testlerin gerçek sürüş ortamında vereceği sonuçları merakla izlemeye devam edeceğiz.