Son Haberler

Trump’ın Kudüs kararına ret!

BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararının reddi oylandı. BM, ABD’nin kararına karşı Kudüs tasarısını kabul etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın bütün tehditlerine rağmen, 128 kabul, 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD’nin kararına karşı Türkiye ve Yemen’in öncülüğünde hazırlanan Kudüs tasarısını kabul etti. Tasarı için yapılan oylamada, 128 ülke kabul oyu verirken, 9 ülke ret oyu kullandı. 35 ülke ise çekimser kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmesi talebini içeren Kudüs tasarısına ilişkin oylamadan önce ülke temsilcileri konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BMGK’da yaptığı konuşmada, “Oylama Filistin davasının hala davamız olduğunu göstermek için önemlidir. Bu bağlamda, bugün adalet ve barış için sesimizi yükselteceğiz. BM üyesi bir ülke diğer üyeleri tehdit etti. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Ülkelerin oylarının satın alınabileceğini düşünmek ahlaki değildir. Biz korkmadık! Güçlü olabilirsin, ama bu seni haklı yapmaz. Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür” dedi.

ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “ABD Kudüs’e büyükelçiliğini taşıyacaktır, bunu bizden ABD halkı istiyor ve doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır” diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası