Son Haberler

Türk mutfağı dünyaya açılıyor

Türk mutfağı, dünyanın en seçkin mutfaklarının başında geliyor. Ancak uluslararası arenada bu muhteşem mutfağın tanıtımı şart. İşte Türkiye Lezzet Hareketi olarak, hedefimiz Türk mutfağını dünyaya tanıtmak.

Merkezi Almanya’nın başkenti Berlin’deki Verein Der Europaisch – Turkischen Köche und Gastronomen e.V. ( EUROTURK CHEFS CLUB ) ile TLH / Türkiye Lezzet Hareketi Dernekleri Platformu; 2016 Dünya Aşçılar Olimpiyadı ( İKA Olimpiade Der Köche )’a bu yıl da birlikte katılma kararı aldılar. TLH’nin amacı, Türk gastronomisini ve gıda sanayiini, dünyaya tüm boyutlarıyla tanıtmak, hizmet alanımızda lobicilik sergilemek.

Uluslararası boyutta Genel Başkanı olduğum ve TÜRKİYE LEZZET HAREKETİ, LEZZET DERNEKLERİ PLATFORMU adıyla bu günlere getirdiğimiz, Gastro Kültür Merkezi ve Lezzet Gazetesi ile taçlandırdığımız derneklerimizin öncelikli hedefi, LEZZET DERNEKLERİ FEDERASYONU(LDF)’nun yapılanmasıdır. Bu yapılanma ve isim altındaki ilk uluslararası icraatımız: 22 – 25 Ekim 2016 günleri arasında, Almanya’nın Erfurt kentinde gerçekleştirilecek olan İKA / OLİMPIADE DER KÖCHE Dünya Aşçılar Olimpiyadı’na Türkiye Lezzet Hareketi’ temsilen Lezzet Dernekleri Federasyonu ve AB’deki kardeş derneğimiz EUROTURK CHEFS CLUB ile 3.kez ve birlikte katılmak olacaktır.

AŞÇILAR YARIŞACAK

2012 olimpiyatlarında 1 altın, 4 gümüş, 7 bronz olmak üzere  toplam 12 madalya ile yurt içinde ve yurt dışında Türk yiyecek-içecek dünyasını onurlandıran, Avrupalı ve Türkiyeli şeflerin mutfak takımını oluşturan bu özel yapılanma, 2016 olimpiyatlarına da 3 kategoride katılacak. Aşçılık sanatı, artistik ve patisserie dallarında yarışacak. Seçkin bir takım hazırlamak üzere yurt içinde ve dışında çalışmalarını sürdüren EUTR CHEFS e.V  Başkanı Cengiz Güngör Benken ile derneklerimizin yönetim kurulu üyeleri, Euroturk Chefs Culinary Team’in lezzet severlerden ve sektörlerden gördüğü ilgiden mutlular.

Ülkemizin büyük bir ihracat tanıtım grubu ve içecek üretim ve ihracatçısının yanısıra; şekerleme dünyasının Avrupa devi ZENTİS Marka Müdürü Karel Alexander ile Aachen’de, yiyecek-içecek mekanları dizayneri Turnalar International  Genel  Müdürü Hıdır Serin ile Düsseldorf’ta, TLH Avrupa Temsilcisi Hacı Bekir Yönlü ile birlikte görüştük. Daha bir çok marka kuruluşun İKA Olimpiyatları  katılımımıza destek sözünü aldık.

Türkiye’nin en yüksek binasını İstanbul’da yapan ve yöneten Kiler Holding kuruluşları MY TUREX ve SAPPHIRE binası yöneticileri Vahit Kiler, Ümit Kiler, Fatih Kiler, Veli Kalkan, Kerem Çelik, Tolga Sayın ve Hilal Bitiş ile de görüşerek ” tam destek ” sözünü aldık. İlk basın toplantımız, iftar yemeği eşliğinde ve derneklerimiz üyelerinin de katılımıyla SAPPHIRE binasının 55.katında yapıldı. 2016 İKA / Dünya Aşçılar Olimpiyatı’na EUTR CHEFS e.V. Culinary Team’in katılımı ve detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

SANATÇI ŞEFLERİN SEÇİMİ

MY TUREX Seyahat Acentası, gastronomi hayatındaki herkesin mutlaka görmesi gereken bu muhteşem olaya, İKA Olimpiyatlarına izleyici  veya yarışmacı  olarak, ülkemizden gidecek profesyonellerin, cuisine ve pastry cheflerin öncelikle müracaatlarını toplayacak. Yarışmacı olarak katılacak Sanatçı şeflerimizin seçimleri ise, yine aynı yerde ( SAPPHIRE 55.kat ) 20 Temmuz Günü yapılacak.

Olimpiyat yarışmacı adayı EUROTURK CHEFLER’in seçmeleri: Berlin’den gelecek olan EUROTURK CHEFS CLUB Başkanı Sushi Maister Cengiz Güngör Benken, Lezzet Profesyonelleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eğitmen Gourmet Chef Mete Alpay ve Lezzet Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eğitmen Gourmet Chef Haldun Z.Tüzel ile Lezzet Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitmen Gourmet Chef Özlem Mekik tarafından yapılacaktır. Vizeleri için EUTR CHEFS e.V’ye katılımları sağlanacak.

Vasfi Pakman

pakman@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası