Son Haberler

‘Türkiye için 2017 daha iyi bir yıl olacak’

TBB Başkanı Aydın, 2016’da sektör olarak süreci iyi yönettiklerini belirterek, “Hem reel sektör hem bireyler hem dünya hem de Türkiye için 2017 daha iyi bir yıl olacak.” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörüne yönelik soruları yanıtladı. Sektör açısından 2016’nın hem Türkiye hem de dünya açısından zor bir yıl olduğunu ifade eden Aydın, bankacılık sektöründe ABD’de bir miktar toparlanmanın başladığını, onun dışında sorunların hemen her yerde devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin, ekonomide son dönemde yaşanan süreci, bankacılık sisteminin mali olarak güçlü olması, krizler konusunda ekonomi yönetiminin deneyimi ve Türk reel sektörünün de krizlere alışık yapısı nedeniyle iyi yönettiğini dile getiren Aydın, şöyle devam etti: “Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı OECD ortalamasının üzerinde, ancak yüzde 3 ve onun üzerindeki büyüme oranlarını yeterli görmüyoruz, ama iyi oranlar. 27 çeyrektir büyüyoruz. Şimdi biraz daha düşük olsa da büyüyoruz. ‘Türkiye büyümüyor’ gibi algılamak doğru değil. Sektör olarak 2016’da süreçleri iyi yönettik. Hem reel sektör için hem bireyler için hem dünya hem de Türkiye için 2017 daha iyi bir yıl olacak. Biz bunu böyle satın aldık, uygulamalarımızı buna göre yapıyoruz. Kredilerdeki faiz oranlarında indirime giderek de bunu gerçekten böyle algıladığımızı kanıtlıyoruz. Gelecekte aşağı yönlü olacak diye bu fiyatları verdik.”

Cumhurbaşkanı ve Başbakan söylerse bu, hepimizin dinleyeceği bir şeydir

Hüseyin Aydın, tüm bankaların son 15 gündür hem kurumsal hem bireysel kredilerde faiz indirimine gittiklerini belirtti. Bankaların kredi faiz oranlarını, Türkiye’de ticaretin artması için indirdiklerini ifade eden Aydın, “Elbette ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bir şey söylerse bu ülkenin çıkarı içindir muhakkak ki ve hepimizin dinleyeceği bir şeydir, ama biz hem o çağrılara kulak verdik hem ülkeye kulak verdik. Aldığımız kararlar firmaları, bankaları olumlu etkileyecekse o işi yaparız. Ülkeyi olumlu etkileyecekse hemen yaparız, hiç beklemeyiz. Bankalar olarak bu adımları, ülkeyi olumlu etkileyeceği için atıyoruz.” dedi.

2016 yılını yüksek bir karlılıkla kapatacağız

Aydın, bankacılık sektörünün 2016 yılını geçen yıla oranla daha yüksek bir karlılıkla kapatacağını belirterek, “2017’de bu karları bulamayabiliriz, çünkü bizim 2016’da elde ettiğimiz bir defalık gelirler var. Örneğin, Mastercard ve Visa’dan aldığımız paralar var. Oradan bize geri ödemeler yapıldı.” dedi.

Kredilerin yeniden yapılandırılması

Borçlarını ödemeye niyetli, kendisine imkan verildiğinde bunu olumlu yönde değerlendirerek ekonomiye katma değer sağlayacak müşterilerinin borçlarını daha önce de şimdi de yapılandırdıklarını dile getiren Aydın, bireysel müşterilere yönelik yapılandırma miktarına ilişkin, “Ekim ayında 225 bin kişinin 1,1 milyar lira tutarında kredi kartı borcu 24 ay, 180 bin kişinin 2,5 milyar lira tutarında ihtiyaç kredisi de 39 ay vadeyle yapılandırılmıştır.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası