Son Haberler

Türkiye’de otomobilde en öncelikli kriter fiyat

Otomotiv markaları Türkiye araştırmasına göre Türklerin en beğendiği otomobil markaları Mercedes, BMW ve Audi olurken, en fazla satılan markalar ise Renault, Volkswagen ve Opel olarak sıralandı.

Otomobil markalarının beğenilme oranları ve satış sayılarına yönelik yapılan bir çalışmada, en fazla satan otomobil markalarının beğenilme oranlarının satış miktarlarıyla uyumlu olmadığı tespit edildi. Uluslararası alanda otomotiv, elektronik, sağlık, gıda, giyim gibi farklı sektörlerde marka analizi yapan YNY Associates Incorporation, 2016 yılı otomotiv markaları Türkiye araştırmasını yayımladı. Çalışmada, en fazla beğenilen otomobil markaları Mercedes, BMW ve Audi olarak sıralanırken, en fazla satılan markaların Renault, Volkswagen ve Opel olduğu kaydedildi. En fazla satılan markaların beğeni sıralarında alt sıralarda kaldığı gözlendi. Beğeni ile satış miktarları açısından birbirine yaklaşan marka ise Ford oldu. Ford, hem marka hem de satış sıralamasında 7’nciliği aldı.Türkiye’de en çok satan otomobil markası Renault, marka gücü ve büyüme indeksinin ancak 9’uncu sırasında yer bulabildi. Yüksek iç piyasa satış rakamlarında 3’üncü olan Opel ile 4’üncü olan Fiat ise, marka gücü ve büyüme indeksinin ilk 10 sırasına dahi giremedi.

Satışta ilk 5 içinde beğenide ilk 10’da değil

Araştırmacılar öğretim üyesi Şengün Shen Yeniyurt ile Aykut Ekiyor’un gerçekleştirdiği analiz çalışmasında Mercedes Benz ürün çeşitliliği, marka imajı, yüksek fiyat, pazar tesiri, müşteri altyapısı ve aktif katılım gibi marka etkisi ve büyüme indeksinde 20 otomobil markası içerisinde en yüksek puanı aldı. Buna karşılık Türkiye satışları oldukça yüksek seviyelerde bulunan Dacia, Citroen ve KIA en düşük puanı alan 3 marka oldu. Aynı şekilde iç satışlarda Türkiye’de ilk 5’e giren Hyundai ile son dönemde Türkiye pazarına ağırlık veren Skoda ve Peugeot gibi markaların listede ilk 10’a girememeleri dikkat çekti. Araştırmayı yapanlardan Dr. Aykut Ekiyor, otomobil müşterilerinin beğenileriyle nihai tercihleri arasındaki büyük farkın, daha çok yüksek vergilerden kaynaklandığını söyledi. Tüketicinin marka tercihinin belirlenmesinde önemli rol oynayan fiyat farkının vergilerle daha da açıldığını belirten Dr. Ekiyor, ÖTV’de yapılan son düzenlemeyle fiyat uçurumunun daha da açılabileceğine işaret etti.

Piyasayı vergiler belirliyor

sayisal-lotoOSD’nin Kasım sonu otomobil satış verileri, Türkiye’de satılan otomobillerin %81.2’sinin vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer aldığını ortaya koydu. Bu grupta en yüksek satış ise yüzde 49.6 payla C segmentinde gerçekleşti. Kasa tipine göre tercihte ise sedan otomobiller %48’le ilk sırada yer aldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası