Son Haberler

Türkiye’nin ihracatı 14 sonra artışa geçti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Şubat ayı verilerini Karaman’da açıkladı. 14 ayın ardından ihracatta ilk kez artışa geçilirken, Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1’lik artışla 10 milyar 70 milyon lira olarak gerçekleşti.

Sektörel bazda otomotiv endüstrisi, 1 milyar 986 milyon dolarla ihracat liderliğini sürdürdü. Bunu hazırgiyim ve konfeksiyon ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İhracat artışıyla moral bulduk. İhracatın önümüzdeki dönemde ortalama yüzde 5’lik büyüme ile ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

İhracat, 14 ayın ardından ilk kez artışa geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre şubat ayında önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 3,1 artışla 10 milyar 790 milyon dolar olurken kilogram bazında da yüzde 26 yükseliş gerçekleşti. Yılın ilk iki ayında ihracatta yüzde 16,9 kayıpla 20 milyar 387 milyon dolara ulaşılırken, son 12 ayda gerileme yüzde 10,8 düşüş ile 139 milyar 735 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Büyükekşi de ihracat artışının önemine değinerek ihracatçının moral bulduğunu aktardı.

Sektörel bazda ise şubat ayında en fazla ihracatı 1 milyar 986 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Bunu 1 milyar 425 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar milyar 145 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti. Şubat ayında en fazla ihracat artışını yüzde 41,4 ile Savunma ve Havacılık Sanayi sektörü yakalarken, bunu yüzde 24,3 yükselişle Süs Bitkileri ve Mumülleri sektörü izledi.

PARİTE ETKİSİ AB BÖLGESİNDE DEVAM EDIYOR

TİM verilerine göre şubat ayında da ihracatta parite etkisi 128 milyon dolarlık negatif etki yaptı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise yüzde 13,1 artış ile Almanya’ya, yüzde 15,7 yükselişle İtalya’ya, yüzde 12 büyümeyle Fransa’ya yapıldı. En fazla ihracat yapılan diğer ülkeler İngiltere’ye yüzde 4,5, Irak’a ise yüzde 5,8 oranlarında azalış oldu. Şubat ayında en fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 47 ile Ukrayna öne çıkarken, Mısır’a yüzde 46,7, Yunanistan’a yüzde 40, Fas’a yüzde 34, Bulgaristan’a yüzde 31, Hollanda’ya yüzde 25 ve Polonya’ya da yüzde 24 oranlarında yükseliş yaşandı.

Bölgesel bazda şubat ayı ihracat verileri incelendiğinde AB bölgesine yüzde 12, Afrika’ya yüzde 17, Okyanusya’ya yüzde 20, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 19 oranlarında arttı. Kuzey Amerika’ya yüzde 8 ve Ortadoğu ülkelerine ise yüzde 3 oranlarında gerileme oldu.

İSTANBUL IHRACATTA LIDERLIĞI KAPTIRMADI

Şubat en fazla ihracat yapan ilk 10 ilin verilerine göre Kocaeli’nin ihracatı yüzde 4, Denizli’nin ihracatı da yüzde 3 düştü. İstanbul’un yüzde 2, Bursa’nın yüzde 9, İzmir’in yüzde 4, Ankara’nın yüzde 10, Gaziantep’in yüzde 12, Manisa’nın yüzde 8, Sakarya ve Hatay’ın ise yüzde 4 büyüme gösterdi. Karaman’ın şubat ayı ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 yükselişle 26 milyon dolar oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu ilin 2002 yılında 36 milyon dolar, 2015 yılında ise 8 kat artışla 304 milyon dolarlık ihracata imza attığını hatırlattı. Karaman Havalimanı projesinin devreye girmesiyle ilin ihracatının olumlu gelişmeler göstereceğine inandığını vurgulayan Büyükekşi, bölgenin hububat, bakliyat ve yağlı tohum mamullerinin dışında yeni sektörlerde de atılım yapacağını ümit ettiklerini dile getirdi.

TÜRKIYE ÖNÜMÜZDEKI DÖNEMDE YÜZDE 5 BÜYÜYECEK

Büyükekşi konuşmasında ayrıca dünya ekonomisindeki gelişmelere değinerek emtia, enerji ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşleri hatırlattı. Dünya Ticaret Örgütünün güncel verilerine göre, dünya ticaretinde yüzde 11 düzeyinde gerileme yaşandığını kaydeden Büyükekşi, “Dünya genelinde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen ülkemiz geçen yıl 3. çeyrek itibarı ile yüzde 3,4’lük büyüme performansı gösterdi. Bu büyüme oranıyla, Çin ve Hindistan haricindeki gelişmekte olan ülkeler arasında önde geliyoruz. OVP’ye göre 2015 yılında yüzde 4, 2016 yılında yüzde 4,5 büyüme beklentisi bulunuyor. Önümüzdeki dönemde ortalama yüzde 5’lik büyüme hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. IMF’de, ekonomimizdeki olumlu seyir sonrası Türkiye’nin 2016 yılı büyüme oranını 0,3 puan yükselterek 3,2 olarak belirledi” diye konuştu.

YÜKSEK KATMA DEĞERLI ÜRÜN ÖNCELIKLI HEDEF

İhracatta öncelikleri arasında yüksek katma değerli ürünler olduğunun altını çizen Büyükekşi, “Bu konu TİM için bir misyona dönüştü” diyerek TBMM’den geçen ve bugün yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketinin hedefe ulaşmada büyük katkı sağlayacağına inandığını vurguladı. Ayrıca Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’nin de ülke ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizen Büyükekşi, “Eylem planı dahilinde, Tanıtım Fonu’nun devreye girmesinin, Türkiye hakkındaki kara propagandanın engellenmesi bakımından son derece hayati olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘İHRACAT DESTEK PAKETI’ UMUTLA BEKLENIYOR

TİM ve ihracatçı birlikleri olarak bir süredir üzerinde çalıştıkları ‘İhracat Destek Paketi’ne de değinen Büyükekşi, hükümete arz ettikleri bu önerilerinin tüm sektörlerle ilgili makro önerilerin yer aldığını ve ihracatın kısa bir sürede hızlı bir şekilde artmasını sağlayacağına inandıklarını söyledi. Büyükekşi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘İhracat Destek Paketi ile ilgili açıklamalarını da umutla beklediklerini dile getirdi.

Diğer yandan 2016 yılında dünyanın dört bir yanına ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Büyükekşi, “Dünya ticaretinin üçte birini, dünya ekonomisinin yaklaşık yarısını oluşturan 34 ülkeye ticaret heyeti düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca 365 gün fuar mantığıyla hayata geçirmek istediğimiz ‘Türkiye Ticaret Merkezleri’ projemizi İran, B.A.E., A.B.D., İngiltere ve Almanya’da açmaya başlıyoruz. En önemli ihracat pazarımız olan AB ile gündemimizde olan Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Ekonomi Bakanlığımızın liderliğinde, söz konusu bir güncellemenin, ekonomimize olası etkilerini analiz ettiriyoruz. Diğer taraftan, Trans Pasifik Anlaşmasının ülkemize ve sektörlerimize olası etkilerini analiz ettiriyoruz. Yakın zamanda bunlarla ilgili değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

KARAMAN ÜÇ BISKÜVIDEN BIRINI ÜRETIYOR

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Bülent Aymen de tarımıyla, hayvancılığıyla, sanayisiyle, ihracatıyla şehir nüfusuna oranlandığında pek çok kenti geride bırakacak rakamlara sahip olan Karaman’ın önemine değindi. Karaman’ın artık Türkiye’nin en büyük 5 şirket, en büyük 5 ihracatçı, karını en çok artıran 5 şirketten birine sahip olma zamanın geldiğini kaydetti. Aymen, “Türkiye’de üretilen her 3 bisküviden birini siz burada Karaman’da üretirsiniz ama birileri sizin kolisini 3 dolara sattığınız ürünü gider 13 dolara satar. İstediğiniz kadar çok üretin, istediğiniz kadar hızlı üretin, istediğiniz kadar kaliteli üretin marka olamadığınız zaman rekabet edemezsiniz” diyerek Ar-Ge inovasyon, tasarım ve markalaşmanın önemine değindi

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası