Son Haberler

TÜSİAD’dan son KHK’ya tepki

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), son KHK’nın düzeltilmesini umduklarını belirterek, “OHAL şartlarının geride kalmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

24 Aralık’ta çıkan ve çok tartışılan KHK ile ilgili TÜSİAD’dan açıklama geldi.

KHK’nın içeriğindeki ucu açık düzenlemelerin hukuk devletine uygun olmayacak neticeler doğurabileceğine değinilen açıklamada, “Bu düzenlemeler toplumun huzurunu etkileyecek birçok sıkıntıya sebep olabilir” denildi.

TÜSİAD’ın son KHK hakkında görüş belirttiği açıklama şöyle:

Son KHK toplumun geniş kesimlerini ilgilendirmektedir. Yeni KHK’nın içeriğinde yer alan ucu açık düzenlemeler, hukuk devleti ilkelerine uygun olmayacak neticeler doğurabilir. Çünkü başka niyetle kullanılmaya elverişli bu düzenlemeler toplumun huzurunu etkileyecek birçok sıkıntıya neden olabilir.

Kuşkusuz, terörle mücadele mutlak bir kararlılıkla devam etmelidir. Ancak bu yönde başarılı bir politikanın temelinde, bireysel hak ve özgürlüklerin korunması da yer almalıdır. 15 Temmuz hain darbe teşebbüssü sonrasında, ülkemizin artık hızla OHAL şartlarını geride bırakması gerekir. Bu ilerleme demokratik değerlerimiz, güvenlik ortamımız, uluslararası etki alanımız ve ekonomik rekabet gücümüz açısından elzemdir.

“TOPLUMUMUZDAKİ BÖLÜNME VE GÜVENSİZLİK ORTAMININ DAHA DA DERİNLEŞMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ”

Dünya zor bir dönemden geçiyor. Bugün ülkemizin demokrasisi ve geleceğini ilgilendiren temel alanlarda milli uzlaşma ortamının tesisi daha da önem kazanmıştır. Dünya Değerler Araştırması’na göre Türkiye, vatandaşları arasında karşılıklı güvenin en zayıf olduğu ülkelerden biridir. Birçok ülkede yüzde 60’ın üzerinde olan birbirine güven oranı, ülkemizde maalesef yüzde 12’dir. Endişemiz, son KHK ile toplumumuzdaki bölünme ve güvensizlik ortamının daha da derinleşmesidir. Bu düzenlemeler Türkiye’de demokrasi, güvenlik ve hukuk devleti görünümüne zarar verebilir.

Son KHK’nın amacının bu yönde olmadığı resmi yetkililerce de açıklanmıştır. Buna uygun olan gerekli düzeltmelerin yapılmasını ve OHAL ortamının geride kalmasını temenni ediyoruz. Hep ifade ettiğimiz gibi, şimdi daha güçlü Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın ve vakit kaybetmeden geleceğe bakmanın zamanıdır.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası