Son Haberler

Vergi ödemelerinin çoğu online yapıldı

MTV ödemelerinin gerçekleştirildiği ocak ayında toplanan vergi miktarının yarıdan fazlası internet yoluyla gerçekleştirildi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ocak ayı verilerinden derlediği bilgilere göre, Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) ilk taksitinin ödendiği ayda, bu ödemeleri kapsayan “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektöründe kredi kartlarıyla 2,8 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu ödemelerin yarısından fazlası internet üzerinden yapıldı. Bu değer 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 37 büyümeye denk gelirken, toplam kredi kartı ödemeleri içindeki vergi ödemelerinin payı yüzde 5,1 den yüzde 6,3 e yükseldi. Bu artış kullanıcıların kredi kartlarını, bütçelerini daha verimli yönetebilmek için zorunlu ödemelerde (vergi, sigorta, BES…) daha etkin kullandığı bir ödeme aracı olarak konumlandırdığını gösteriyor. İnternetten yapılan kartlı ödemeler incelendiğinde kamu ve vergi ödemelerinin yüzde 55’inin internetten yapıldığı görüldü. 1,6 milyar liralık ödeme tutarı ile “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektörü, ocak ayında internetten en fazla ödeme yapılan sektör oldu. Kredi kartları ile yapılan kamu ve vergi ödemelerinde ortalama tutar 416 lira olurken, 2,8 milyar liralık ödemenin yüzde 59’luk (1,7 milyar TL) bölümünde kart sahipleri taksit avantajından faydalandı.

Nakitsiz ödemeler yolunda olumlu gelişme

27 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla kart borcunu ödeyemediği için kara liste olarak anılan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi kayıtlarında yer alan milyonlarca kişi tekrar finansal sisteme dönebilecek. Yapılan düzenleme ile gecikmedeki borçların geciken kısmının altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar bu kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı başvurularında TBB Risk Merkezindeki olumsuz kayıtlarını dikkate almayabilecek. 2016 yılında hane halkı tüketimi içerisinde kartlı ödemelerin payı yüzde 40’a ulaşmış olmasına rağmen nakit ekonomisiyle dönen önemli bir potansiyel söz konusu bulunuyor. Geçmişte yaşanan dönemsel sıkıntılar nedeniyle sistem dışına çıkmak zorunda kalanlar nakit ödemelere yönelirken, yapılan düzenlemenin ardından ödemelerini nakitle yapmaya başlayan bu kişilerin, tekrar finansal sisteme girebilecek olması nakitsiz ödemeler yolunda olumlu bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası