Son Haberler

Yabancılardan 165 milyar dolarlık yatırım

2000’li yıllardan itibaren yabancı yatırımcıların Türkiye ilgisi, zirveye çıktı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “2003’ten bugüne kadar ülkemizde yapılan yabancı yatırım miktarı 165 milyar doları geçti” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çayırova ilçesindeki Adel Kalemcilik Fabrikası’nın açılış töreninde konuştu. Işık, Hükümet olarak ülkede yatırımın ve üretimin önündeki her türlü engeli kaldırmaya devam ettiklerini, bugüne kadar kamu maliyesi, bankacılık sistemi, vergi, istihdam ve sosyal güvenlik alanlarında çok önemli reformları hayata geçirdiklerini anlatarak, “Bu sayede ülkemizde yeni yatırımların birer birer hayata geçtiğine tanık olduk, oluyoruz. 2003’ten bugüne kadar ülkemizde yapılan yabancı yatırım miktarı 165 milyar doları geçti. Sadece 2015 yılında iki seçim geçirmiş olmamıza ve bölgesel riskler çok artmış olmasına rağmen aldığımız yabancı yatırım 16,5 milyar dolar. Bu rakam, Türkiye’ye duyulan güveni açıkça ortaya koymaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Bütçe büyüklüğü 2002’ye göre 5 kat arttı”

TBMM Genel Kurulu’nda 2016 bütçe görüşmelerinin devam ettiğini anımsatan Işık, şunları kaydetti:

“2002 yılındaki toplam bütçe büyüklüğümüz 119 milyar lira iken 2016 bütçemizin büyüklüğü 570,5 milyar lira oldu. 119 milyar lira 2002’de Türkiye’nin bütçesi. 2016 sadece Milli Eğitim Bakanlığı yani eğitime ayırdığımız bütçe 109 milyar lira. Türkiye’nin hangi noktadan hangi noktaya geldiğini gösteren çok önemli bir rakam. Dün Bakanlığımızın ve bağlı kuruluşlarımızın toplam 8,7 milyar lira olan bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Biz bu bütçeyi, iş ve yatırım ortamını geliştirmek ve özellikle de Ar-Ge kapasitemizi artırmak için kullanacağız. Bu yıl özellikle KOSGEB destek bütçesinin geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 3 katına çıkmış olmasını çok önemsiyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, milletimizin bize emanet ettiği bütçeyi yine milletimizin hizmetine sunacağız.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası