Son Haberler

Yurtışında eğitim görmek isteyenlere ücretsiz danışmanlık

– Günümüzde özellikle gençler için İngilizce bilmek ve konuşmak, “olmazsa olmaz” koşullardan biri. Aileler, çocuklarını İngilizce öğrenmeleri için büyük paralar ödeyerek yurtdışına gönderiyor. Ancak bu noktada yüksek masraflar ve gidilecek ülke ile ilgili tereddütler, anna-babaları endişelendiriyor.

Yabancı dil eğitimini Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada ve Yeni Zelanda’da Yapmak isteyenler için ücretsiz danışmanlık hizmeti veren IDP Türkiye Müdürü Seval Sır, Turcomoney’nin sorularını yanıtladı…

-Seval Hanım, uluslararası eğitim danışmanlık kuruluşu IDP’nin Türkiye Müdürü’sünüz. Türkiye, son yıllarda beyin göçünü konuşuyor. Parlak gençlerimizin önemli bir kısmı, okumak, çalışmak veya başka ülkelerde yaşamak için ne yazık ki ülkemizi terk ediyor, Amerika’ya, İngiltere’ye, diğer gelişmiş ülkelere göç ediyor. Siz ise tam tersine Kastamonu’dan Avustralya’ya göçen bir ailenin bir ailenin çocuğu olarak tersine bir göçe imza attınız. Avustralya’dan Türkiye’ye gelişiniz nasıl oldu? Bu kararı nasıl aldınız? İlginç hayat öykünüzü anlatır mısınız?

SIR- Benim babam aslen Kastamonu’lu. Vizyoner, çalışkan, yeni evli bir genç olarak çalışmak için  Almanya’ya giden cesur insanlar gibi ilgili resmi makama müracaat ettiğinde oradaki yetkili, “Almanya sırası çok yoğun ama Avustralya’ya daha önce gidebilirsiniz” diye yönlendirince babam ve annem çalışmak üzere Avustralya’ya göç ediyorlar. Üç ağabeyim ve ben, bu öncü cesur çalışkan anne babanın evlatları olarak yeni dünyada doğduk, eğitim aldık, çok mutlu olarak yaşadık ve  yetiştik. Ben de ailem gibi  eğitime ve insanlara çok önem verdiğim için “öğretmen” oldum. Ailecek yaptığımız anavatan seyahatimizde İstanbul’u daha iyi tanıyınca en kısa sürede İstanbul’a yerleşmeye karar verdim. Avustralya’ya döndükten sonra iş hayatımı buna göre düzenledim ve konusunda dünyanın en güçlü ve itibarlı eğitim grubu IDP Education’nın Türkiye Ülke Müdürü olarak atandım. IDP Education Türkiye Ülke Müdürü olarak ekibimle  birlikte İstanbul merkezli Türkiye geneline dönük hizmet vermekten de çok mutluyum.

DANIŞMANLIK HİZMETİNİ ÜCRETSİZ VERİYORUZ

-Uzun süredir IDP Türkiye’de ülke müdürü olarak görev yapıyorsunuz. IDP’nin yaptığı çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

SIR- Evet kaliteli hizmet ile tanınan Avustralya merkezli IDP Education’nın 10 yıldır ” Türkiye Ülke Müdürü olarak ülkemizin gençlerine ve insanlarına en iyi ve doğru hizmeti veriyoruz. IDP Education olarak İngilizce konuşulan ülkeler olarak Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada ve Yeni Zelanda’da yüzlerce eğitim kurumunun resmi temsilcisi olarak bu ülkelerdeki eğitim kurumlarında her kademede eğitim görmek isteyen gençlere insanlara ücretsiz danışmanlık vermekteyiz. İnsanların sahip oldukları şartlara ve eğitim konusuna en uygun kurumun bulunması ve sonrasındaki tüm prosedürde danışanımızın yanında hizmet veriyoruz. Daha önce de bahsettiğim gibi tüm bu hizmetleri ücretsiz yapıyoruz. Zira biz kurum olarak komisyonumuzu temsil ettiğimiz eğitim kurumlarından alıyoruz. Bunu da şeffaf bir kurum olarak daima belirtiyoruz. Ayrı ve başarılı olduğumuz diğer operasyonumuz da IELTS sınavlarımızdır.  Tüm dünyada istenen geçerli olan İngilizce yeterlilik sınavını resmi sahibi olarak uyguluyoruz. Sınavı başarıyla tamamlayan ve dünyada eğitim almak veya çalışmak isteyenlerin sınava girerek sahip olabileceği, resmi YETERLİLİK belgesini Türkiye genelinde biz veriyoruz.

-Türkiye’de maddi imkanları elverişli aileler, çocuklarını ya yabancı dili öğrenmesi veya geliştirmesi için ya da yüksek öğrenimini yapması için yurtdışına gönderiyor. Ancak son yıllarda döviz kurlarındaki artışın da etkisiyle yurt dışında bu eğitimleri almak, çok pahalı hale geldi. Siz çok uzun süredir eğitim alanında hizmet veren bir kuruluşun yöneticisi olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aileler, gençler ne yapmalı?

SIR- Maddi imkanları olanların yurtdışında çeşitli kategoride eğitim alması yıllardır tercihe bağlı olarak devam ediyor. Aslında  global ekonomik şartlar nedeniyle ülkemizde de pekçok fiyatlandırma dövize endeksli. Ayrıca bahsi geçen ülkelerde de hepimizce bilinen sebeplerle eğitime gelenlere çok çeşitli  cazip imkanlar sunuluyor. Öte yandan ülkemizde de çok başarılı eğitim kurumları mevcut.

-En çok konuşulan hususlardan biri de yurt dışında yapılan bu eğitimler için gereksiz bütçeler harcandığı yönünde. Bu değerlendirmeye katılıyor musunuz?

SIR – Bence ailelerimiz ve öğrencilerimiz iyice araştırma yapmalılıar; doğru kurumdan doğru bilgi edinmek en kritik noktası. Maalesef, yanlış yönlendirmelerden kaynaklanan yanlış harcamalara yol açabiliyorlar. Günümüzde internet çok yaygın ve kapsamlı şekilde bilgi bulunabilir, fakat buna da dikkat edilmeli, her zaman güncel bilgi olmayabilir. Resmi Konsolosluk sitelerinden takipte kalınmalı. Tabi ki, IDP Türkiye ofislerimizden de bilgi edinebilirsiniz.

-Yurt dışında yabancı dil eğitimi veya üniversite öğrenimi konusunda kirliliği var. Bilgi kirliliği, aileleri, gençleri endişelendiriyor, çoğu kez yanlış kararlar almalarına neden oluyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

SIR- Yurt dışı eğitim danışmanlığı ve yabancı dil sınavları konusunda doğru bilgi için tek adres
IDP Education Türkiye ofislerimiz; İstanbul ve Ankara’da sizleri bekliyoruz.

YABANCI DİL ÖĞRENMEYE GİDENLER, LOKAL İNSANLARIYLA İÇ İÇE OLMALI

-Sadece yabancı dili öğrenmek veya geliştirmek için yurt dışına giden gençler, çoğunlukla o bölgedeki Türkleri buluyor ve yine Türkçe konuşarak, yabancı dilini geliştirmeden, üstelik ciddi paralar ödeyerek geri dönüyor. Sizin bu konudaki öneriniz nedir? Gençler, yabancı dil öğrenimi için ne yapmalı, hangi yöntemleri kullanmalı?

SIR – Eğitimci olarak önerdiğim, hangi dili öğrenmek isterse bir insan kesinlikle o dili ana dili olarak kullanan ülkede eğitimini almalı ve kesinlikle lokal insanlarıyla iç içe olmalı. Daha da basit tutmak üzere, öğrencilerimize önerim, bir esnaf dükkanını ziyaret edip ve günlük dili kullanmalıdır. Tabi ki, Türk öğrencilerle hasretlik gidermek üzere buluşabilir, fakat sizin enerjinizi ve vaktinizi amacınızdan uzaklaştırmamalısınız … Kendinize yaptığınız yatırım, boşa harcanmamalı.

BEN YÜZYÜZE EĞİTİMDEN YANAYIM

-Pandemi nedeniyle dünyanın önde gelen üniversiteleri online eğitim sistemine geçti. Şu sıralar hibrit bir sistem söz konusu. Uygulamalı dersler, yüzyüze, teorik dersler ise online olarak yapılıyor. Yakın gelecekte ise eğitim sisteminde çok köklü değişikliklerin olacağı, yapay zekanın çok etkin kullanılacağı, klasik üniversitelerin önemini büyük ölçüde yitireceği yönünde görüşler, değerlendirmeler var. Bu konuda sizin değerlendirmeniz nedir?

SIR – Dünyadaki şartlar pandemi  online veya hibrit iletişime zorluyor. Biz de kurum olarak en son gelişmiş teknoloji kullanarak Türkiye genelinde ve dünyanın her yanıyla kesintisiz online iletişimdeyiz. Ancak ben hem bir eğitimci olarak hem de yönetici olarak daima “yüzyüze/face to face”eğitimden yanayım.

-Ailelere ve gençlere özellikle vermek istediğiniz mesajlar var mı?

SIR- Aileler ve gençlere en önemli tavsiyem ‘aile içi iletişim’. Aile içinde sevgi ve saygı olduğunda kuşak farkını ve çeşitli sorunları birlikte aşmak mümkün olur .Bu şartlar hepimizin hayatı için geçerlidir.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası