Son Haberler

2 trilyon dolarlık pazar fırsatı

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Arap yatırımcılar biraraya geldi, Türkiye’deki potansiyel yatırım imkanları masaya yatırıldı. Ticaret ve Sanayi Odası ve Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği (TASCA) işbirliğiyle, 14 ülkeden 60 işadamının katıldığı Uluslararası Tavşanlı Ticaret ve Yatırım Forumu gerçekleştirildi.

Düzenlenen ’1. Tavşanlı Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu’nda 14 ülkeden (Libya,İngiltere, Mısır,Sudan,Senegal, Suriye, Filistan, Cezayir, Fas, Tunus, Irak, Suudi Arabistan, Azerbaycan) 60 işadamı “Termal ve Doğa Turizm, Gayrimenkul, Sanayi, Tarım ve Genel Ticaret alanlarında ikili görüşmeler için bir araya geldi.

Tavşanlı Mavi Ay Düğün Salonunda gerçekleştirilen programda iş adamları görüş ve düşüncelerini aktararak bilgi paylaşımlarında bulundular.

Program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. İslam Dünyasında Ticaret ve Yatırımı Geliştirme yöntemleri görüşüldü. Kütahya’nın Tavşanlı İlçesinde Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası ve TASCA işbirliğiyle düzenlenen 14 Ülkeden 60 işadamının katıldığı Uluslararası Tavşanlı Ticaret ve Yatırım Forumu gerçekleştirildi. Düzenlenen “1. Tavşanlı Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu’nda” 14 Ülkeden 60 işadamı “Termal ve Doğa Turizm, Gayrimenkul, Sanayi, Tarım ve Genel Ticaret alanlarında ikili görüşmeler için bir araya geldi.

Tavşanlı Ticaret ve Yatırım Forumu Koordinatörü Tavşanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanvekili Hasan Özyaşar, “Amacımız Tavşanlı’da ve bölgemizde ticaretin gelişmesi, Tavşanlı’dan dış ülkelere ürün satılabilmesi ve ekonomimize, ülke ekonomisine katkı sağlaması. Davet ettiğimizi ülkeler ağırlıklı Ortadoğu, Afrika Türki Cumhuriyetler yani İslam ülkeleri, biz inanıyoruz ki, aynı kültürü aynı değerleri taşıyan bu insanlar bir araya gelip, kaynaklarını ve zenginliklerini birlikte kullanmayı becerebilirler ve bundan katma değer sağlayabilirlerse, sadece bu bölgede değil, bütün dünyadaki sıkıntıların çok büyük oranda çözüleceğine inanıyoruz” dedi.

ARAP YATIRIMCILAR, TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

Düzenlenen forum hakkında Türk – Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği Başkanı Dr. Muhammed Adil ise şunları söyledi: “Türkiye’nin bu açılımı semeresini şimdi alıyor. Türkiye artık bir marka oldu. Yani tüm Arap-Afrika ülkeleri herkes Türkiye’ye gelmek istiyor. Türkiye’ye bir turist olarak gelmek değil, Türkiye ile nasıl bir ticaret yapabilirim, nasıl bir yatırım yapabilirim. Nasıl hayatımı garanti edebilirim yani bu ülkede çünkü, hem istikrarlı bir ülke, güçlü bir ülke, bunu herkes görüyor. Afrikalı kardeşlerimiz, Arap kardeşlerimiz. Bu forum, Tavşanlı’da Kütahya’da yaptığımız bu forum aslında bu açılımın semeresi. Bu ülkeler, 15 ülke, uzaklardan geliyorlar. Çünkü Türkiye’ye güvendikleri için geliyorlar. Türkiye ile bir ticaret geliştirmek için geliyorlar. Türkiye’ye bir yatırım fırsatları aramak için geliyorlar. O nedenle bu başarılı organizasyon inşallah devamı olacak. Bölge içinde çok faydalı olacak”.

2 TRİLYON DOLARIN ÜZERİNDE TİCARET İMKANI VAR

Daha sonra bir konuşma yapan uluslararası ekonomi/finans dergisi Turcomoney ve Haber1 Yazı İşleri Müdürü Hayreddin Turan, “İslam ülkelerinin ekonomik büyüklüğü 10 trilyon doları aşıyor. Ticaret hacmi 2 trilyon doların üzerinde. Bu büyük potansiyelin mutlaka değerlendirilmesi, ülkeler arasında işbirliği yapılması lazım” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler