Son Haberler

2017’de parasal genişleme son bulacak

Yeni yıla sayılı günler kala dünya çapında önde gelen ülkelerin merkez bankalarının başı çekmesiyle, 2006 yılından bu yana ilk kez parasal genişleme politikalarından vazgeçilebileceği öne sürülüyor.

Küresel ekonomiye yön veren merkez bankalarının 2017’de ‘quantative easing’ (QE) olarak adlandırılan parasal genişleme ya da gevşeme politikalarını bırakıp sıkılaştırmaya geçeceği belirtiliyor. ABD merkezli küresel yatırım bankası Bank of America Merrill Lynch (BAML), bu yıl için hazırladığı “Ekonomik Görünüm” başlıklı raporunda, 2017’de yaklaşık on yıl boyunca süren parasal genişlemenin sona ereceğini öngörüyor. Banka tarafından yayımlanan rapora göre, faizleri tarihi düşük seviyelere çeken ve finansal varlık alımları bu yıl 25 trilyon doları aşarak rekor kıran merkez bankalarının silahları artık tükendi. BAML, bundan sonra zayıf büyüme pençesindeki dünya ekonomisine yönelik herhangi bir teşvikin hükümetler kanadından geleceğini ve gelir dağılımında ‘eşitsizlikle savaşta’ mali politikaların belirleyici olacağını belirtiyor. Bank of America Merrill Lynch’in Yatırım Stratejisi Başkanı Michael Hartnett rapora ilşikin olarak, “Küresel ölçekte artık merkez bankaları likiditesi dönemi sona eriyor. 2017 yılında global piyasalar, 2006 yılından bu yana ilk kez büyük bir parasal gevşemeden yararlanamayacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Sekiz yılda 700 faiz indirimi

ABD Merkez Bankası ‘Fed’ aralık FOMC toplatısında 25 baz puan faizleri artırdı. Bu hamlenin ardından Avrupa (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) bu yıl 13 trilyon doların üzerinde eksi getirili devlet tahviline neden olan negatif faiz politikalarından vazgeçmesi bekleniyor. Dünya genelindeki merkez bankaları finans devi Lehman Brothers’ın çökmesiyle sonuçlanan 2008 krizinden bu yana toplam 700 kez faiz indirimine gitmesi dikkat çekiyor. Reuters verilerine göre sadece 2015’te 59 merkez bankası 214 kez parasal gevşemeye gitti. On yedi para otoritesi ise ilk parasal genişleme hamlesini bu yıl gerçekleştirdi. Küresel piyasalarda 2017’de deflasyon trade ve sıfır faiz politikalarının desteklediği varlıkların en büyük kaybeden olması beklenirken, enflasyona duyarlı varlıkların ise en çok kazananlar olacağı belirtiliyor. Tahviller en çok zarar görürken, banka hisse senetleri, enflasyona bağlı bonolar daha iyi performans gösterecek.

Tetiğe basmak için altı ay bekleyecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, yeniden faiz tetiğine basmadan önce en az altı ay bekleyecek. Financial Times’ın Wall Street’in 31 ekonomistinin katılımıyla gerçekleştirdiği son ankete göre Fed, yeni bir faiz artışı için, ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın ekonomik paketinin neler olduğunu görmek isteyecek. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 80’i, Fed’in hamlesinin Haziran 2017’de geleceğini ve üç yerine sadece iki faiz artışının olacağını öngörüyor. Ekonomistler, Trump’ın teşvik paketiyle ABD ekonomisinin yeni yılda ekstra 0.2 ile yüzde 2.2 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor. Anket sonuçlarına göre, Fed’in fon faizleri 2017’yi yüzde 1- yüzde 1.25’e aralığında tamamlayacak. Oxford Economics’in kıdemli Ekonomisti Gregory Daco, “Küresel büyüme gelecek yıl artıracak, ancak uzun vadeli eğiliminin altında kalacak. Trump politikaları ve beklentileri, küresel gelişmelere önemli katkı sağlayacaktır” diye görüşünü bildiriyor.

Dünya

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası