Son Haberler

“140 milyar liralık yatırım yapılacak”

Diyarbakır’da yeni destek paketini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, 4 yılda 140 milyar liralık yatırım yapılacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, yeni yatırım destek paketini açıklamak üzere öğle saatlerinde Diyarbakır’a geldi. Havalimanından otobüsle kent merkezine hareket eden Başbakan Yıldırım’ı Bağlar ilçesindeki güzergahta ellerinde Türk bayrakları ile aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş karşıladı.

Vatandaşlara kısa bir konuşma yapan Yıldırım, “Sizlerin desteği oldukça, şu ay yıldızlı bayrak dalgalandıkça biz kimsenin önünde eğilmeyiz” dedi. Güzergah boyunca vatandaşların Başbakan Yıldırım’a evlerinin balkonlarından ve iş yerlerinden sevgi gösterisi sürdü.

Yıldırım, daha sonra Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu. Başbakan Yıldırım, sözlerine şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” adlı şiirini okuyarak başladı. Yıldırım, “Yeni bir başlangıç için, yeni bir gün için Diyarbakır’da olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Huzurlarınızdayız. 2005 yılında Cumhurbaşkanımız burada, Diyarbakır’da tarihi bir konuşma yapmıştı ve yeni bir sayfa açmıştı. O sayfayı lekelemek için ne yazık ki şer odakları ellerinden geleni yaptılar ama bizim memleket sevdamız bitmedi. Sahabelerin şehri Diyarbakır’a aşkımızı hiç kimse gölgeleyemedi, gölgeleyemeyecek. Ne şehirlerde yol kesen, kuyu kazan, tuzak kuran, yollara mayın döşeyen alçak PKK terör örgütü, ne devletimize, milletimize pusu kuran FETÖ, ne de barış dini İslam’ın temiz adını kanla lekelemek isteyen DEAŞ terör örgütü, memleket sevdamızı, adalet duygumuzu asla gölgeleyemez. Demokrasinden, hukuk devletinden vazgeçmedik, asla vazgeçmeyeceğiz.

Barışı zehirleyen, kardeş kanı dökmek isteyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimize sahip çıkacağız. Her türlü ayrımcılık, her türlü ırkçılık asla bizim gündemimizde olmayacak. Biz 79 milyon vatandaşımızla biriz, beraberiz, birlikte Türkiye’yiz. Bu bütünlüğe zarar vermek isteyenler hiçbir zaman amacına ulaşamayacak. Vatandaşlarımız, vatanımızdan, bayrağımızdan, istiklalimizden asla vazgeçmedi. Biz de vatandaşlarımıza hizmetten, onların kardeşliğinden vazgeçmedik.”

Yıldırım, “Türkiye’nin eşit vatandaşları olarak ülkemizin kaynaklarını adaletle, hakkaniyetle paylaşmak için buradayız. Bölgesel kalkınma farklarını asgariye düşürmek için buradayız. Yeniden şaha kalkmak için buradayız. Bir ve beraberiz. Yatırım için üretim için, iş ve emek için buradayız. Adalet ve barış için, refah ve huzur için demokrasi ve hukuk için buradayız” dedi.

DİYARBAKIR’A TEŞEKKÜR

15 Temmuz’daki destek nedeniyle Diyarbakırlılara teşekkür eden Yıldırım, “Diyarbakır tercihini Türkiye’nin geleceğinden yana yaptı. Teröre değil kardeşliğe selam durdu” diye konuştu.

Yıldırım, “O gün Türkiye’ye sahip çıktınız. O gün bayrağa, devlete, demokrasiye sahip çıktınız. O gün istikbalimize sahip çıktınız” diyen Yıldırım, “15 Temmuz’da siz sadece FETÖ’ye değil çukur siyasetine karşı çıktınız. 15 Temmuz’da siz sadece beynini Pensilvanya’daki terör elebaşısına teslim edenlere değil, beynini Kandil’deki terör baronlarına teslim edenlere de karşı çıktınız. Demokrasi nöbetlerinde FETÖ’yü lanetlediğiniz gibi bölücü terör örgütlerini de lanetlediniz” şeklinde konuştu.

DEMİRTAŞ’A TEPKİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a tepki gösteren Yıldırım, “HDP Başkanı Almanya’dan sesleniyor, ‘PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiyoruz’. Almanya’dan konuşacağına gel Tanışık köyünde, Dürümlü’de konuş, katlettiğiniz 6 masum Diyarbakır evladının yanında konuş, gel Oya Eronat’ın fidan gibi yavrusunu katlettiğiniz bu topraklarda konuş, diri diri yaktığınız Diyarbakır’daki 5 vatandaşımızın akrabalarının yanında konuş. PKK terör örgütü değil öyle mi? Kim bu mehmetçikleri, sivil vatandaşları şehit ediyor” dedi.

“ÇÖZÜM MÖZÜM YOK”

Terör sorununun çözümünün millette olduğunu bir kez daha dile getiren Yıldırım, “Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, ülkenin birliğinin beraberliğinin bozulması, Türkiye’nin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Operasyonlar, Türkiye’nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birinin gece gündüz, yaz kış gideceği, seyahat edeceği güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette, terör örgütüyle çözüm olmaz.

Bütün terör örgütlerini yok edeceğiz. Terör örgütünü milletimizle aramızdan süpürüp atacağız. Bu ülkeyi bölmek isteyenler, vatanımızın bütünlüğünü parçalamak isteyenler asla çözümün bir parçası değildir, olamazlar. Çözüm, milletin ta kendisidir, çözüm vatandaştır, çözüm sizsiniz, siz ve biz birlikte Türkiye’yiz. Türkiye’nin bayrağına, devletine, milletine sahip çıkanlar, çözümün sahibidir. Kan dökenler, can alanlar, cinayet işleyenler, pusu kuranlar çözüme karşıdır” diye konuştu.

Terör örgütünün eleman bulmakta zorlandığını vurgulayan Yıldırım, “Size güzel bir haber vereyim. 2015 yılına göre dağa çıkarttıkları genç sayısında 10 kat azalma oldu, 10 kat. 4 binden 400’e. Sıfıra inecek sıfıra. Şimdi onun telaşını yaşıyorlar. ‘Ölüme sürecek genç bulamıyoruz, ne duruyorsunuz orada’ diye birbirleriyle kavga ediyorlar. Daha çok kavga edeceksiniz. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz” dedi.

Yıldırım, “Barışı zehirleyen, kardeş kanı dökmek isteyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimize sahip çıkacağız. Her türlü ayrımcılık, her türlü ırkçılık asla bizim gündemimizde olmayacaktır. Biz 79 milyon vatandaşımızla biriz, beraberiz, birlikte Türkiyeyiz. Bu bütünlüğe zarar vermek isteyenler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Terör örgütünün sonunun yakın olduğunu söyleyen Yıldırım, “Hepimizin fikri başka, inancı başka olabilir, gözünün rengi başka olabilir, teninin rengi başka olabilir. Buna biz karar vermiyoruz ama başka olmayan bir şeyimiz var, gözümüzün içinden düşen yaşlar hep aynı renktir. Onun için birinci hedefimiz gözyaşını dindirmektir. Kardeşleri tekrar birbiriyle kucaklaştırmaktır, bunun yolu da 15 Temmuz’da yaptığınızı yapmaya devam edin, bayrağınızı alın gururla sallamaya devam edin. Hiç kimse bir şey yapamaz. Bu alçakların bu millete yaptıkları bütün oyunları, tezgahları 15 Temmuz’da gördük. FETÖ’sü de BTÖ’sü (bölücü terör örgütü) de aynı karargahtan emir alıyor, vardiyeli çalışıyorlar. 15 Temmuz’a kadar FETÖ’cüler vardiyadaydı, onların canına okuduk, şimdi BTÖ’cüler vardiyada ama onların da sonu yakın. Diyarbakır’dan söylüyorum, onların sonu da yakın. Yeter ki birliğimizi beraberliğimizi muhkem tutalım” diye konuştu.

“YAPAY DEVLETE GEÇİT VERMEYİZ”

Konuşmasında Fırat Kalkanı Harekatı’na da değinen Yıldırım, “Türkiye’nin orada işi var. Çünkü Türkiye’nin Suriye ile 911 kilometre hududu var. Asıl, binlerce kilometreden, uzaktan gelenlerin Suriye’de ne işi var Bize bu soruyu soranlar önce dönsün kendi durumlarına baksınlar. Siz, DAEŞ unsurları, PYD unsurları, YPG unsurları bir olacaksınız, topraklarımıza füze atacaksınız, Antep’e geleceksiniz, 29’u çocuk 54 vatandaşımızı katledeceksiniz, biz de böyle tepki vermeyeceğiz, size bakacağız öyle mi Fırat Kalkanı ile oradayız. Çünkü sınırlarımızı korumak, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne sahip çıkmak için oradayız. Ne zaman DAEŞ terör örgütü, PKK uzantısı YPG, PYD terör örgütü ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o zaman tekrar geri döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak bizim en önemli işlerimizden bir tanesi. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslararası terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit verilmeyecek. Herkes bilsin ki komşumuz, kardeşimiz Suriye’deki Araplarla, Kürtlerle, Türkmenlerle, Süryanilerle, Şiilerle, Sünnilerle kardeşiz, hiçbir sorunumuz yok. Bizim Suriye’de verdiğimiz mücadele terörle, terörizmle ve teröristlerle olan mücadeledir” dedi.

“Türkiye, bölgesel barışın yegane temsilcisidir. Türkiye, Kürtlerin de barışın da yegane temsilcisidir” diyen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Halkın iradesini, devletin imkanlarını terör örgütlerine tahvil edenler mutlaka karşılığını görecekler. Burada, hukuka uygun görev yapan, terör örgütleriyle iş birliğine girmeyen belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, yerel yöneticilerin endişe etmesine hiç gerek yoktur. Onlarla ilgili hiçbir işlem yapılmayacaktır. Ama bütün imkanları, bulunduğu şehre, altyapı hizmeti yapsın, üst yapı hizmeti yapsın diye gönderilen paraları, terör örgütüne aktaran, terör örgütüne lojistik destek verenler bu yaptıklarının hesabını verecek, yağma yok.”

Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra merakla beklenen destek paketini açıkladı.

Yıldırım, “Önümüzdeki 4 yılda toplam 140 milyar yatırım yapılacak. 23 ilde 200 bin istihdam sağlanacak. Toplam 800 bin kişiye istihdam sağlanacak” diye konuştu.

Paketten öne çıkan ayrıntılar şöyle:

-Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapılacak.

-Sur’da 7 bin, Şırnak’ta 10 bin 126, Yüksekova’da 10 bin 750, Nusaybin’de 8 bin yeni konut yapılacak. Toplam 36 bin yeni konut yapılacak.

-Evleri yeniden yapılacak vatandaşların bu sürede oturdukları evin kirasını devlet ödeyecek.

-Diyarbakır’a 1,9 milyar lira, Şırnak’a 3,5 milyar lira, Hakkari’ye 2,5 milyar lira, Mardin’e 1,8 milyar lira kaynak ayrıldı. Toplamda 10 milyar lira harcanacak.
Sur’da çok katlı binalar yapılmayacak. Tarihi doku korunacak.

-Hazreti Süleyman Camisi’nin etrafını yenilenecek. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapılacak.

-Eşyaları zarar gören vatandaşlara 255 milyon lira ödencek.

-Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin seyirci kapasiteli stadyum inşa edilecek. Bu stadların maliyeti 214 milyon lira olacak.

-23 ilde toplam 67 bin konut yapılacak.

-Bölgeye toplam bin 640 yatak kapasiteli 15 yeni hastane açılacak. Hastaneler için 305 milyon harcanacak.

-690 milyon lirayla 11 ilde toplam 51 yeni karakol inşa edilecek.
13 yeni sosyal hizmet merkezi, 17 yeni aile destek merkezi yapılacak. Ayrıca 500 yeni aile destek görevlisi atanacak.

-Korunmaya muhtaç çocuklar için 6 bin aileye verilen yardım kapsamı 10 bine çıkartılacak.

-Kadınlara yönelik 186 meslek edindirme ve girişimcilik merkezi açılacak.
23 ilde cazibe merkezleri oluşturulacak.

-Yatırım yapmak isteyenler için fabrikayı devlet yapacak. Özel sektör sabit yatırım için para harcamayacak. Makine ve techizat alımı için faizsiz kredi verilecek. Bu fabrikalar sembolik rakamla uzun vadeli kiraya verilecek.

-Bu 23 il içerisinde her yıl 8 ilin her birinde 10 tane fabrika kuracağız. Yılda toplam 80 fabrika açılacak. Fabrika başına 200 ila 800 kişi arasında istihdam olacak.  Teminat desteği Kredi Garanti Fonu’ndan karşılanacak.

-İşletme kredisi desteği 10 yıl boyunca devam edecek. Bir yıl ödemesiz, dört yıl vadeli ve sabit ana para ödemesi şeklinde olacak. Kurumlar Vergisinden istisna getirilecek.

-23 ilde açılacak çağrı merkezlerinde 20-25 bin kişi istihdam edilecek.

-Bölgede üretilen mal ve hizmetlerin tanıtımını devlet yapacak. Bu kapsamda büyük fuar merkezleri inşa edilecek.

-Üretimini Doğu ve Güneydoğu’da yapan bütün yatırımcılarımıza kamunun alım garantisi verilecek.

-Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için 3.7 milyar liralık yatırım yapılacak.

-Silvan Barajı inşa edilecek. Sulama yatırımlarıyla 3.7 milyar tarım geliri artışı olacak.
Toplam 294 milyon lira harcanarak spor tesisleri yapılacak. Futbol, voleybol ve basketbol sahaları açılacak. Bölgede toplam 15 yeni gençlik merkezi açılacak.

-Terörden hasar gören 322 km yolu tamamen yenilenecek. 28 tünel inşa edilecek. Ulaşım için toplam 8.5 milyar lira ayrılacak.

Yatırımcılara da seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Gelin yatırımı buraları yapın, istihdam oluşturacağınız söyleyin. Güvenliğinizi sağlamak, desteği vermek bizim görevimiz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’a Diyarbakır ziyaretinde Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik etti.

Daha sonra toplu açılış töreninde de konuşan Binali Yıldırım, şöyle konuştu:

“Birliğimizin en büyük düşmanı PKK ve FETÖ terör örgütüdür. PKK’nın en büyük destekçisi FETÖ’dür, İkisinin de amacı Türk Kürt kardeşliğini bozmaktır. FETÖ’nün suç üstü yakalanması Kürt vatandaşlarımız açısından da miladi bir fırsattır.

(HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklaması) PKK terör örgütü değilse Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi kim katletti?

AK Parti iktidarından önce Güney Doğu ve Doğu Anadolu da dahil yapılan yatırım sadece 30 katrilyon. AK Parti iktidarında ise 14 yılda 80 katrilyon yatırım yapılmış. Terör örgütüne rağmen bunu yaptık.”

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Öte yandan, Yıldırım’ın ziyareti nedeniyle kentte güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı.

Polis ekipleri, kentin 17 noktasında operasyon düzenlendi.

900 polis zırhlı araçlar eşliğinde şüpheli araçları didik didik aradı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı uygulamada ayrıca şehir merkezine yakın köy yollarında tuzaklanmış bomba ihtimaline karşı aramalar yapıldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası