Son Haberler

ABD’de endeksler mutasyon kaygısıyla düşüşle açıldı

ABD’de endeksler mutasyon kaygısıyla düşüşe geçti

ABD’de endeksler koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipinin ortaya çıkmasının yarattığı endişeyle haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi, 300 puana yakın değer kaybetti ve %0,96 azalışla 29.889,46 puandan işlem gördü. S&P 500 endeksi %1,20 düşüşle 3.665 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 azalarak 12.635,66 puandan işlem görmeye başladı.

COVID-19 aşısı ve salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketindeki olumlu gelişmelere rağmen endeksler, COVID-19’a ilişkin mutasyon endişeleriyle negatif bir seyir izledi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, salgının “kontrolden çıktığını” söylemesi tüm dünyada endişeye neden olurken, %70 daha bulaşıcı olan tür sebebiyle ülkeler İngiltere’yle sınırları kapatma ve uçuşları durdurma kararı aldı.

ABD’de piyasaların odağında olan koronavirüs salgınının finansal sonuçlarına dönük destek paketi ile bütçe tasarısında ise uzun süren müzakereler sonrasında dün anlaşmaya varıldı. Yaklaşık 900 milyar dolarlık destek paketi ile 2021 mali yılı için öngörülen 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısının bugün tamamlanması ve oylanması bekleniyor.

Ekonomik destek paketinde, ABD vatandaşlarına 600 dolarlık direkt ödeme sağlanması, 300 dolarlık haftalık işsizlik yardımı sağlanması, küçük işletmelere 284 milyar dolarlık kaynak ayrılması, hava yolu şirketleri, aşı dağıtımı, okul ve üniversitelere kaynak verilmesi gibi yeni düzenlemelerin bulunduğunun altı çizildi. Ayrıca ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün konuk olduğu bir TV programında pandeminin ekonomik sonuçlarına yönelik destek ödemelerinin önümüzdeki hafta çıkacağını ifade etti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası