Son Haberler

ABD’de işsizler ordusu azalıyor

ABD ekonomisinin olumlu seyri devam ediyor. ABD’de şubat ayında tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde bir artış gösterdi. Piyasaların merakla beklediği ABD şubat ayı tarım dışı istihdam verisi 242 bin artışla beklentilerin üzerinde geldi. 

ABD’de tarım dışı istihdam şubat ayında 241,000 ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken, işsizliğin sekiz yılın en düşük seviyesinde kalması istihdam piyasasında toparlanmanın sürdüğüne işaret etti.

ABD’de işsizlik oranı yüzde 4.9’ta kalarak sekiz yılın en düşük seviyesinde seyretmeye devam etti.Reuters anketine katılan uzmanlar tarım dışı istihdamın şubatta 190,000 artmasını, işsizliğin yüzde 4.9’ta kalmasını bekliyorlardı.

Daha önce Ocak ayı için 151,000 olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 172,000’e, yukarı yönlü revize edildi.

İşgücüne katılım oranı yüzde 62.9’a yükselirken, ortalama saatlik ücretler bir önceki aya kıyasla yüzde 0.2 artış beklentilerine karşın yüzde 0.1 düşüş görüldü. Ücretlerde düşüş bir önceki yıla kıyasla ise yüzde 2.2 oldu.

Fed Başkanı Janet Yellen, daha önce çalışabilir yaşa gelen nüfusun doğal artışını telafi edebilmek için istihdamın her ay 100,000’e yakın artması gerektiğini söylemişti.

Dış ticaret açığı beklentileri aştı

Öte yandan ABD’nin dış ticaret açığı Ocak’ta güçlü dolar ve zayıf küresel talebin etkisiyle gerileyen ihracata paralel 45.7 milyar dolara yükselerek beklentileri aştı.

Reuters anketine katılan ekonomistler, dış ticaret açığının 44 milyar dolar olmasını bekliyorlardı.

Daha önce 43.4 milyar dolar olarak açıklanan Aralık ayı dış ticaret açığı ise 44.7 milyar dolara revize edildi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası