Son Haberler

Eski devlet başkanının evine baskın

Brezilya’da patlak veren Petrobras skandalı giderek büyüyor. Polis Petrobras skandalının soruşturması kapsamında eski devlet başkanı Lula da Silva’nın evine baskın düzenledi. Operasyonda Lula ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

Brezilya’da güvenlik güçleri eski Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’nın evine baskın düzenledi. Gözaltına alınan Lula’nın evindeki aramanın Brezilya tarihinin en büyük yolsuzluk olaylarından birisi olan Petrobras soruşturması kapsamında yapıldığı bildirildi. 2011 yılında görevi Rouseff’e bırakan Lula yolsuzluk iddialarını kabul etmedi.

BBC’nin haberine göre Brezilya polisi Petrobras soruşturması kapsamında çıkarılan 33 arama ve 11 tutuklama emri üzerine harekete geçti.  Operasyona 200 federal polis katılırken Rio de Janeiro, Sao Paulo ve Bahia’daki adreslere baskın düzenledi.

Güvenlik güçlerinin eski Devlet Başkanı Lula’nın Sao Paulo yakınlarındaki Sao Bernardo’daki evine sabahın erken saatlerinde baskın düzenlediği belirtildi.

Brezilyalı emniyet güçleri Lula’yı, devlete bağlı petrol şirketi Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) ile ilgili yolsuzluk soruşturması kapsamında ifadesi alınmak üzere gözaltına aldı.

 

Polis operasyonda geniş güvenlik önlemleri  aldı

Brezilya medyası polisin operasyon çerçevesinde eski başkanın Sao Paulo’daki enstitüsünün genel merkezi ve oğullarından Fabio Luis’in evine de  baskın düzenleyip arama yaptığını yazdı.

“Oto Yıkama Operasyonu” olarak bilinen  soruşturmada bir süredir Petrobras ile ilgili yolsuzluk ve kara para aklama iddiaları araştırılıyordu.

 

İki dönem Brezilya Devlet Başkalığı görevini yürüten Lula, koltuğu halefi Dilma Rousseff’e bırakmıştı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası