Son Haberler
Silhouette of African elephants (Loxodonta africana), Kenya

Afrika enerji pazarı, Astor’a emanet

Afrika kıtasında nüfusun yarısını oluşturan yaklaşık 620 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Enerji ihtiyacının son yıllarda hızla artmasının nedeni olarak hızlı şehirleşme gösteriliyor. 20 yıl önce Afrika’da şehirleşme oranı yüzde 37 iken şimdilerde bu oran yüzde 56’ya yükseldi. 2050’de ise yüzde 81’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu veriler doğrultusunda Afrika enerji piyasasında yer almak isteyen dünya genelindeki firmalar Afrika pazarına girebilmek için büyük çaba sarf ediyor. Dünya’nın ilgisini çeken Afrika’nın ana bölgelerinde pazardaki ihtiyacın yüzde 50’sini karşılayan Türk firması Astor AŞ ülkemiz adına büyük başarı kaydetti…

Dünya nüfusunun yüzde 13’ünün Afrika’da yaşamasına rağmen dünya enerjisinin sadece yüzde 4’ü Afrika’da kullanılıyor. Bu yüzde 4’ün de yarısı biyokütle denilen çoğunluğu odun, tezek ve tarımsal artıklardan oluşan yakıttan oluşuyor. Bölgenin kalkınması ancak enerjinin hayatlarının bir parçası haline gelmesiyle mümkün. Bu doğrultuda Afrika’daki ilgili bölgelere toplam 25 milyar dolar enerji yatırımı yapılması gerekiyor. Dünya çapında bu önemli pazar payını büyük farkla elde etmeyi başaran, üretiminin yüzde 60’ını 58 ülkeye ihraç eden ASTOR AŞ; ihracat çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde de “Burundi Enerji Bakanı” nı ağırladı. İhracat yaptığı ülkeler arasında Kenya, Nijerya, Gana, Sudan, Uganda, Tanzanya ve Libya gibi ülkeler yer alıyor.

 

TÜRKİYE DÜNYANIN ENERJİ TERMİNALİ OLACAK

ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel: ‘’ Afrika’da elektrik ihtiyacı her yıl yüzde 10-12 oranında artıyor. Enerjide dışa bağımlı olan Afrika, bu sorununu çözmek adına son yıllarda önemli adımlar atıyor. Büyüme potansiyeli son derece yüksek bu kıtada Türkiye’de dahil gelişmekte olan ülkeler için çok büyük yatırım imkanları var. Son yıllarda enerjide atılan adımlarla Türkiye önemli bir enerji terminali konumuna yükseliyor. ASTOR olarak Dünyada transformatör üretiminde ilk 5’te yer alıyoruz. Seri üretim tekniği ile günde 70-80 Adet aylık toplam 1500-2000 Adet dağıtım trafosu üretim kapasitesine sahibiz. Uluslararası standartlarda imalat altyapısı oluşturup önemli miktarda ihracat rakamlarına ulaşarak ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerine katkı sağlıyoruz. İş geliştirme faaliyetleri kapsamında Afrika’ya önem veren firmamız çalışmalarımızın neticesini kısa sürede alarak ihracatımızı geliştirerek 2014 yılında İhracatın yıldızları ödülünü aldık. Ülkemiz adına bu gururu yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası