Son Haberler

Deutsche Bank, kurtarılacak mı?

Deutsche Bank krizi derinleşiyor

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın hisseleri tarihi düşük seviyelere gerilerken, bankanın piyasa değeri yıl başından bu yana yaklaşık 15 milyar euro eridi.

 • 1

  Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank aylardır yatırımcıların odak noktasında bulunuyor. 2015 yılında 6,8 milyar euro zarar eden ve geçen yıl binlerce çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıklayan Deutsche Bank, zor günler geçiriyor.

 • 2

  Yatırımcılar, son zamanlarda daha çok ABD ile olan hukuki sorunlar, Rusya’da kara para aklama ve Euro Bölgesi’ndeki düşük faiz oranlarının olumsuz etkisinde kalma gibi sorunlarla gündeme gelen Deutsche Bank’tan bu yıl başından itibaren kaçış eğiliminde oldu.

  Deutsche Bank’ın son dört yıldan bu yana riskli borç kuponlarını ödemek için yeterli fona sahip olduğu konusunda yatırımcılarına ve çalışanlarına güvence vermek zorunda kalan en büyük banka olması da piyasaların üzerinde durduğu konulardan olmuştu.

 • 3

  Yılın başlarında Deutsche Bank hissedarlarının, kötüleşen küresel ekonomik görünüm, negatif faiz oranları ve geçen yıl ekim ayında duyurulan radikal dönüşüm planının uygulamaya konulmasına ilişkin duyduğu endişeler bankayı etkileyen faktörlerden olmuştu. Bankanın “CoCo” tahvil kuponlarına ilişkin ödemeleri yapamayabileceğine yönelik endişeler de yatırımcıları tedirgin eden konulardan olarak görüldü.
 • 4

  Ayrıca, banka hisselerindeki düşüşte ABD makamlarıyla olan hukuki sorunların ve sermaye sıkıntılarının da etkili olduğu belirtiliyor.

  Banka, sorunlu kredilerden dolayı ABD hükümetinin talep ettiği 14 milyar dolarlık uzlaşma bedelini ödemeyeceğini açıklamıştı. Bu ceza sonradan 8,6 milyar dolara indirilse de, bu durum yatırımcıları endişelendiren konulardan oldu.

 • 5

  Banka, yaşanan sıkıntıların yanı sıra yüksek eleman kesintisiyle de öne çıktı. Geçen yılın ekim ayında, bankanın 2020 stratejisi kapsamında aralarında Arjantin, Şili, Meksika, Peru, Uruguay, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Malta ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin bulunduğu dünya genelinde 10 ülkedeki faaliyetlerine son vereceği ve yaklaşık 35 bin kişinin işten çıkarılacağı duyuruldu.

  Açıklamada ayrıca bankanın Almanya’da 200’den fazla şubesini kapatacağı ve Postbank iştirakini satacağı da belirtilmişti.

 • 6

  ALMAN HÜKUMETİ MÜDAHALE EDER Mİ?

  ALMAN HÜKUMETİ MÜDAHALE EDER Mİ?

  Alman hükumeti tarafından yapılan açıklamalarda, bankaya kurtarma planı uygulanmayacağı vurgulandı. Bankadan yapılan açıklamada da ABD ile sorunlarda Alman hükumetinden yardım talep edilmediği ve kamu kurtarmasının aranmayacağı kaydedildi.

  Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Berlin’deki açıklamasında Deutsche Bank’taki sorunlardan ECB politikalarının sorumlu olduğu yönündeki görüşlere katılmadığını belirten Draghi, “Eğer bir banka sistematik bir tehdidi temsil ediyorsa bunun nedeni düşük faizler olamaz. Bunun arkasında başka nedenler olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

 • NTV
Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası