Son Haberler

Atommash, Çin'deki Xudapu NGS için yeni ekipmanların üretimini tamamladı

ANKARA (AA) – Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un makine mühendisliği bölümü Atomenergomash AŞ bünyesindeki AEM-Technologies'in üretim tesisi Atommash, Çin'de inşaatı devam eden Xudapu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3'üncü güç ünitesi için nükleer reaktör ve dört buhar jeneratöründen oluşan bir dizi ekipman üretti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, toplam ağırlığı 1700 ton olan ekipmanların özel santral terminaline ulaştırılması için önce motorlu sevkiyat yapılması, ardından deniz yoluyla Saint Petersburg Limanı'na götürülerek yine deniz yoluyla Çin'e ulaştırılması planlanıyor.

Söz konusu reaktör, içinde reaktör çekirdeği ve iç parçaların bulunduğu eliptik tabanlı dikey silindirik bir kap olma özelliği taşıyor. Reaktörün üst kısmı, makinelerin tahrikleriyle düzenleyici ve koruma cihazlarının, kabloların çıkışı için nozulların ve çekirdek içi cihaz sisteminin sensörlerinin üzerine monte edildiği bir kapakla sıkıca kapatılıyor. Reaktör kabı yaklaşık 13 metre uzunluğa, 4,5 metre çapa ve 320 ton ağırlığa sahip.

Üretim döngüsünün tüm aşamalarında, üretim kalitesine ve sonraki operasyon sürecinde karşılaşılabilecek güvenlik konularına öncelik veriliyor. Kapsamlı kalite yönetimi, metalürjik bir ham metalin üretiminin başlangıcından bitmiş bir ürünün müşteriye sevk edileceği tarihe kadar uygulanıyor.

– Ekipmana ait tüm testler gerçekleştiriliyor

Görsel ve boyutsal incelemenin haricinde her bir kaynak bağlantısı çeşitli tahribatsız incelemelerden geçiriliyor. Boyayla çatlak kontrolü ultrasonik teste tabi tutulurken, reaktörün çevresindeki diğer tüm kaynaklara da radyografik test uygulanıyor. Bunlara ek olarak, her işlemden sonra metaldeki yapısal değişiklikleri etkileyen çeşitli testler de yapılıyor.

Toplam 14 metre uzunluğa, 4 metreden fazla çapa ve 35 ton ağırlığa sahip buhar jeneratörü ise, reaktör ünitesinde yer alan bir ısı değiştirme cihazı olma özelliği taşıyor. Bir NGS ünitesi için ekipman seti dört buhar jeneratöründen oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Atomenergomash AŞ Genel Müdürü Igor Kotov, Çin'deki 4 güç ünitesi için ekipman üretiminin, Rusya ve Çin'in enerji sektöründeki stratejik ortaklığının gelişmesinin önemli projelerinden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Süreç, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev tarafından bizzat takip ediliyor. Geçen nisan ayında Tianwan NGS'nin yedinci güç ünitesi için reaktör ve dört buhar jeneratörünün dahil olduğu ilk ekipman setini ülkeye sevk etmiştik. Şimdi de Xudapu NGS’nin 3'üncü güç ünitesi için ekipman setinin sevkiyatını yaptık. 2024'te, bu santrallerin diğer 2 güç ünitesi için de ekipman sevkiyatı gerçekleştirilecek. Hızımız yüksek. Atomenergomash, ürünlerin kalitesi ve güvenliğini en üst seviyede tutarak bunu sağlıyor."

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası