Son Haberler

AVRUPA BİRLİĞİ ÇÖKER Mİ?

Karamsarlar daha da ileri gidiyorlar: bu kriz Euro’nun sonunu mu getirecek? Hatta Avrupa Birliği’nin. Yıllardır Avrupa Birliği dağılacak diyenler “işte sonun başlangıcı” diyorlar.

Avrupa Birliği kesinlikle dağılmaz. Karamsarlar bu konuda emin olsunlar. Avrupa Birliği dağılmaz çünkü birliğe devam etmekten başka çareleri yok. Birliğe mahkumlar. Bunun bir sebebi günümüz dünyasının gerçekleriyle ilişkili. Diğer nedeni ise “zaman tünelinde” saklı.

GüNüMüZ DüNYASI AB’NİN SüRMESİNİ GEREKLİ KILIYOR.

21.Yüzyıl ekonomide dev dinozorlar yüzyılı. ABD bir kıta devleti: Atlantik okyanusundan Pasifik okyanusuna uzanıyor.

Yalnız bir Kaliforniya’nın ekonomisi bile bir çok Avrupa devletini solluyor.

AB’nin batısında ABD var. Bir dinozor ama doğusunda da çağdaş dinozorlar var. Milyarlık nüfuslarıyla çin ve Hindistan. Bu dinozorlar hem büyük, hem hırslı, hem hızlı koşuyorlar.

AB’nin eski milli devletler yapısına dönmesi kolay yem olması sonucunu verir. AB bu duruma düşmeyecek kadar akıllı. Birlik yıllık 17 trilyonluk GSMH’ ya ulaşıyor. Bu rakamla da Dünya’ da “number one” oluyor. Avrupa ülkeleri birlikten niye vazgeçsin?

AB DAĞILMAZ.

YUNANİSTAN AB’DEN AYRILMAZ. NEDEN?

Napoleon neredeyse tüm Avrupa’yı fethetti. Osmanlılarla Piramitlerin gölgesinde savaştı. Ama görkemli Napoleon İmparatorluğu 10 yılda yıkıldı. Daha sonraki çılgın Hitler oldu. Ama onun rüyası da 5 yılda yok oldu.

Napoleon’un da, Hitler’inde Avrupa da yenemediği güç İngiltere oldu. Ada Devlet İngiltere Napoleon’unda, Hitler’inde tarihten silinişinin baş kahramanı oldu.

‘‘

AVRUPA BİRLİĞİ SİYASİ BİR PROJEDİR

Hikayenin gerisi biliniyor. Avrupa’nın ayağa kalkması için Fransa ve Almanya’nın barışması lazım. İlk proje: “ortak ordu” projesi. Ama iki ülkedeki hem milliyetçiler, hem komünistler, hem “intikamcılar” isyan ediyorlar.

Projeye bu sefer ekonomiden başlayalım diyorlar. Bu proje tutuyor. “Avrupa Kömür çelik” Birliği ve Atom birliği kuruluyor. Daha sonraki aşama 1957’de imzalanan “Roma Antlaşması”.

GENERAL DE GAULLE OLMASAYDI AVRUPA BİRLİĞİ OLMAYACAKTI.

Avrupa Birliği ülkelerinin tarihi aynı zamanda ülkelerin “iç savaşlar” tarihidir. 1936 İspanya iç savaşında bir milyon kişi ölmüştür. 1944’te Yunan iç savaşı vahşet sahnelerine yol açmıştır. Komünistlerle, milliyetçiler arasındaki savaş kafaların kesilip teşhir edilme sahnelerine yol açmıştır. Fransa başka bir faciadır. Daha çok ve daha hızlı adam öldürmek için Fransız ihtilal meclislerinde ihale yoluyla bir ölüm aleti sipariş edilmiştir: ünlü “giyotin” in doğuş hikayesi budur.

1958’de Fransa gene bir iç savaşın eşiğindeydi. Bu iç savaş aralıklarla neredeyse 1789’dan beri sürüyordu. Fransa Cumhurbaşkanı kaosa son vermek için bir savaş kahramanını iktidara davet eder. De Gaulle kabul eder ve Beşinci Cumhuriyet başlar. Temelinde güçlü Cumhurbaşkanlığı modeli vardır. De Gaulle Fransa’ya refah ve istikrar getirir. Ama kafasındaki proje Avrupa’yı kurtarmaktır. Avrupa işgal altındadır. De Gaulle’ün sloganı “Avrupalılara ait bir Avrupa” dır. Yani “Atlantik’ten Urallara bir Avrupa’dır”. Tercümesi batı Avrupa’dan Amerika elini çekmelidir. Doğu Avrupa’da Sovyet işgali son bulmalıdır.

De Gaulle Avrupa barışının iki temelinin siyaset penceresinden olaya bakmak ve Fransız-Alman barışması olduğunu biliyordu. İktidara geldiği zaman yetmiş yaşındaydı. Almanya’da kendisine bir dost ve bir arkadaş buldu: seksen sekiz yaşındaki Şansöliye Konrad Adenauer.

Avrupa Parlamentosu her Fransız-Alman savaşında el değiştiren ve bugün Fransa’da ama hemen Almanya sınırında bulunan Strasburg’da kurulacaktır.

DE GAULLE PROJESİNDE AVRUPA’DA İNGİLTERE’YE YER YOKTUR.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Eylül sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası