Son Haberler

Bakan Nebati, Türk Kızılay İzmir Toplum Merkezinin yeni binasını hizmete açtı

İZMİR (AA) – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk Kızılay İzmir Toplum Merkezinin yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Nebati, Bornova ilçesine bağlı Mevlana Mahallesi'ndeki hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zaman mazlumların yanında olduğunu vurguladı.

Tarih boyunca olduğu gibi bugün de sıkıntı yaşayanların güvenli ülke olarak Türkiye'yi gördüğünü ifade eden Nebati, "Ne mutlu bize ki böyle bir ülkenin vatandaşlarıyız ve yöneticileriyiz." diye konuştu.

Kızılayın görev ve misyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmalar yaptığını belirten Nebati, şöyle devam etti:

"Sadece kan bağışı yürüten bir yer değil Kızılay. Kızılay, dostluğun, kardeşliğin, sıcak yuvanın ve en önemlisi bir yumuşak, sıcak sine hasreti duyan çocukların da yeri. Bir dua ihtiyacı olanın da bir bardak suya ihtiyacı olanın da kışın sıcak bir çorbaya bir çaya da ihtiyacı olanın yeri. Gerektiğinde briket evlerle konutlar yapar, insanların orada yaşamasını sağlar. Gerektiğinde Arakan'a gider, gerektiğinde herhangi dünyanın bir yerinde sel, afet varsa orada görev yapar. İşte bunu yaparken de Türkiye gibi bir merkez olan, herkesin kendisine güven ortamı olarak bulduğu bir ülkede bu defa buraya gelenlerin huzur içerisinde evlerine dönebilmesi, huzur içerisinde yaşayabilmeleri için bir de ekstradan böylesine eğitim merkezleri yani toplum merkezlerini inşa ediyor ve eğitiyor."

– "Kızılayın çalışmalarına devam etmesi gerekiyor"

Açılan merkezin hayırlı olmasını dileyen Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:

"Burası sadece bir sıcak yuva değil aynı zamanda bir topluma adapte, uyum sağlama merkezi. Öte yandan da geri döndükleri zaman ellerinde bir iş yaratabilecek, üretebilecek kazanımların da yeni yetenekleriyle birleştirildiği bir çalışmanın mahsulü olacak. Onun için önemli. Dolayısıyla da tüm vatandaşlarımızın, tüm kardeşlerimizin Kızılaya gerekli ihtimamı göstermesi, Kızılayın da üzerine yüklenmiş olan bu görev ve sorumluluğu da en iyi şekilde yerine getirebilmek için canhıraş çalışmalara devam etmesi gerekiyor. İnsan en değerli varlıktır, ırkı, dini, dili, cinsi, hiç önemli değildir."

– "70 bin civarında insanımıza meslek kazandırdık"

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık da İzmir Toplum Merkezinin, 21. toplum merkezi olduğunu söyledi.

Özellikle dezavantajlı toplumsal kesimlerin olduğu kırılgan bölgelerde merkezleri kurmayı tercih ettiklerini aktaran Kınık, dünyanın en geniş, en kapsamlı insan koruma programlarını yürüttüklerini bildirdi.

Kızılaya ait 21 toplum merkezinden şimdiye kadar 2 milyonun üzerinde insanın hizmet aldığını vurgulayan Kınık, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 70 bin civarında insanımıza meslek kazandırdık, istihdam sağladık, işlerini kurmasını ve hane içi üretimlere katılmasını teşvik ettik. Şartlı eğitim programlarımızla okula gitmek isteyen çocuklarımıza destek olduk. Burslar sağladık. Buralarda onlara etüt merkezlerinde destekler verdik. Parçalanmış aileleri birleştirdik. Ülkemize sığınan insanlara meslek kazandırarak ülkemizde yaşama kurallarını öğreterek, Türkçeyi öğreterek ekonomik anlamda kendine yetebilecek birtakım imkanları sağlayarak, bir gün ülkelerine dönebilecek güçleri kendilerine sunmaya gayret ettik. Bütün bu faaliyetlerimizi yürütürken tabii ki yanımızda en büyük destekçimiz devletimiz vardı. Bize bu anlamda destek veren milletimiz, bağışçılarımız vardı."

– "Kızılay, 3 yıldır dünya liderliğini sürdürüyor"

Geçen yıl Kızılayın 44 milyon insana ulaştığını, bunun 11 milyonunun 46 farklı ülkedeki insanlar olduğunu belirten Kınık, şunları kaydetti:

"3 farklı kategoride Kızılay 3 yıldır dünya liderliğini sürdürüyor. 192 ulusal cemiyet arasında dünyada en fazla sayıda insana yardım ulaştıran ulusal cemiyetiz. Dünyada en fazla sayıda ülkede çalışan ulusal cemiyetiz ve maliyet etkinlik açısından da harcamış olduğumuz bütçenin karşılığında oluşturulan sosyal etki açısından da en büyük maliyet ve verimlilik sağlayan ulusal cemiyetiz. Bütün bunları devletimizin himayesi ve milletimizin desteğiyle yapıyoruz."

Konuşmaların ardından merkezin hizmet binasının açılışı yapıldı. Bakan Nebati ve beraberindekiler hizmet binasını gezdi.

Açılışa, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Necip Nasır, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Baykalmış ile davetliler ve Kızılay çalışanları katıldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası