Son Haberler

Başarıya planlı ve hedef odaklı çalışmakla ulaşılır

Global marka olurken ana strateji dünyayı kendimize yakınlaştırmak olmalı. Bunu yaparken de çekim gücünün kendimizde olmasını sağlamak, diğer bir değişle globalleşme içinde başkalarının çekim alanına girmek değil, çekim alanını bizzat kendimizin oluşturması önemli.

Hayatın her alanında olduğu gibi perakende sektöründe de; marka oluşturup, sürdürülebilir büyümeyi yakalamak planlı ve hedef odaklı çalışmakla mümkündür. Tesadüflere ve şansa bağlı, kalıcı ve sürdürülebilir başarı elde etmek mümkün değildir.

Perakende sektörü; bilimi, mühendisliği, tecrübe ve modern teknolojiyi harmanlayarak dünya ölçeğinde hedefler koyan markalarla birlikte gelişiyor. Gelişen bu yeni trende göre; işler belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra yönetim becerileri ve perakende mühendisliğine bağlı olarak perakende matematiğinin devreye girmesi gerekiyor. Hiçbir şey kolay ve çabuk olmuyor.

Başarı için vizyon ve yönetim becerisi öne çıkarken; öte yandan esnaflık ve amatör ruh elden bırakılmadan mutlak surette teknik beceriler, bilimsel verilerle geliştirilmeli.

Global marka olma yolunda farkındalık oluşturulmalı, başkalarını taklit ederek değil, yenilik yaparak öncü olunmalı, girişim ruhu teşvik edilmeli.

Günümüz dünyasında geleneksel yöntemlerle yıldızlara bakarak yön saptanması artık gerilerde kaldı. Yön ve hedefe ulaşmada birçok parametre, karmaşık sistemler, global rekabet devreye girdiğinden artık nasıl ki GPRS gibi modern teknoloji sıfıra yakın hata payıyla sonuca varıyorsa, şirketler de saptadıkları hedefe ulaşma yolunda modern teknolojiyi her adımda kullanmak zorunda.

İşletme sahiplerinin, büyümek için hayalleri ve bu hayallere bağlı hedefleri vardır. Bu hedefler koşarken son derece yorucu bir süreçten geçilir, kırılma noktaları bir bir yaşanır. Ancak burada önemli olan yılmadan mücadeleye devam edebilmektir. Hedefe ulaşırken önemli olan ilkleri yaratan bir marka konumunda olmaktır. Büyüme kademe kademe gerçekleşiyor. önce amatör ligde, sonra üçüncü, ardından ikinci ve nihayetinde birinci lige çıkıyorsunuz. Birinci ligde uzun süre mücadele ettikten sonra şampiyonlar ligine çıkarsınız. Sözkonusu ligde dünyanın en iyileriyle karşılaşırsınız, burada ayakta kalabilmek ve finale çıkabilmek önemli. Bu noktaya ulaştıktan sonra güçlendirilmiş alt yapı ile birlikte oyuna global oyunculardan faydalanarak devam edilir.

Global marka olurken ana strateji dünyayı kendimize yakınlaştırmak olmalı. Bunu yaparken de çekim gücünün kendimizde olmasını sağlamak, diğer bir değişle globalleşme içinde başkalarının çekim alanına girmek değil, çekim alanını bizzat kendimizin oluşturması önemli.

Yeni Ufuklar

Süleyman Orakçıoğlu

ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası