Son Haberler

Hükümet’ten reform ve teşvik müjdesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, jeopolitik gelişmelerden dolayı 2016’ya endişeli başlayan iş dünyasını teskin etmek için teşvik ve reform müjdesi verdi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan iş dünyasının önde gelen birçok ismi başta turizm olmak üzere birçok sektörün jeopolitik gerginlikler ve güvenlik endişeleri nedeniyle olumsuz etkileneceğini ifade etmişti.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, terör olaylarından dolayı Türkiye’ye gelen turist sayısında azalma olabileceğini belirtirken, turist sayısındaki düşüşle beraber yolcu sayılarında da düşüş görüldüğünü söyledi. Öte yandan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de Antalya gibi turizm bölgelerine verilen büyük kredilerde sorun yaşandığına işaret etti.

BASINA KAPALI TOPLANTI

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde iş dünyasının önde gelen isimleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Şimşek, Rusya krizi ve güvenlik endişeleri nedeniyle ciddi sıkıntı yaşayan turizm sektörü ve dolaylı olarak etkilenen sektörler için teşvik adımları üzerinde çalışıldığını söyledi.

Toplantıya katılan kaynaklar Şimşek’in turizm sektörüne verilen kredilerle ilgili rahatlatıcı adımlar için çalışmalar yapıldığını söylediğini aktardı.

24 Kasım’da patlak veren Rusya krizi sonrası özellikle Antalya’daki oteller ciddi sıkıntıya girmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ocak ayı istatistiklerine göre Ocak’ta Türkiye’ye gelen turistlerin sayısı yıllık olarak yüzde 6,4 gerileme ile 1,17 milyon oldu. Ocak ayında Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 56.7 düşüşle 22,106’ya geriledi.

Şimşek’in verdiği mesajların sektörü rahatlatacak hamlelerin işaretçisi olabileceğini ifade eden kaynaklar, Başbakan Yardımcısı’nın bankacılık sektörüne destek vermek için de tasarrufu özendirici hamleleri müjdelediğini belirtti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası