Geçen haftaki yazımda, Çin’li otomotiv markalarının Avrupa otomotiv endüstrisini tehdit ettiğinden söz etmiştim.
Çin’li otomotivcilerin atakları bununla kalmıyor elbette. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle AB ülkeleri ve ABD tüm güçleriyle Rusya’ya ambargo uygularken Çin bundan olabildiğince yararlanıyor. Öyle ki, Rusya’dan Çin menşeli taşıtlara yoğun talep geliyor. Bu talep artışının ambargo sürdükçe devam edeceği muhakkak.

Bu hafta Reuters tarafından verilen bilgilere göre; Çin Taşıt Araçları Üreticileri Birliği (CAAM) yetkilileri bu yoğun talep artışı karşısında Rusya’da yerli üretim hatları kurmayı planladıklarını belirtmeye başladılar. Zira talep artışı sadece ithalat ile karşılanabilecek boyutların üzerine çıkıyor.

RUSYA’DA EN ÇOK SATAN 3 MARKA

Rusya’da bu yılın ilk 8 ayı içinde en çok satan ilk 3 marka şunlar;

Lada 206.321 satışla ilk sırada. Satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre %100 artırdı.
Çin’li Great Wall 69.700 satış ile ikinci. Geçen yılın aynı dönemine göre satışları %306 arttı.
Üçüncü sırada ise 32.166 satış ile GAZ markası var. Geçen yılın aynı dönemine göre %49 artış kaydetmiş durumda.
Arkasından gelen markaların içinde satışlarını %300 üzerine çıkaran diğer Çin markaları dikkat çekiyor.

Çin’li otomotivciler, önümüzdeki 2 ile 3 yıl daha devam edecek talep artışının yerli üretim hatları için yeterli ekonomik şartları oluşturacağını düşünüyorlar.

ÇİN’İN EN FAZLA TAŞIT İHRACATI YAPTIĞI ÜLKE RUSYA

Reuters’in CAAM verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre; bu yılın ilk 7 ayında Çin’in en fazla motorlu taşıt ihracatı yaptığı ülke 464 bin adet ile Rusya oldu. Bu süre içinde Çin’in en çok ihracat yaptığı ikinci ülke ise 224 bin adet motorlu taşıt ile Meksika oldu.

Halbuki Meksika geçtiğimiz 2022 yılının tamamında Çin’den 254 bin motorlu taşıt ithal ederek ilk sıradaki ihracat pazarı ülke olmuştu. Rusya ise geçen yılın tamamında toplam 162 bin motorlu taşıt ithalatı ile Çin’in beşinci sıradaki ihracat pazarıydı.

RUSYA’NIN İTHALATINDA ÇİN’İN PAZAR PAYI YÜZDE 50’YE YAKLAŞTI

Geçtiğimiz Haziran ayında Rusya’nın ithal ettiği motorlu taşıtlar içinde Çin’in pazar payı %49’u bulmuş durumda. Toplam 40 bin adede ulaşan ithalat rakamı ile sağlanan bu pazar payı, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş öncesi 2021 yılının Haziran ayında sadece %7 civarındaydı. Çin’li otomotiv markaları, ambargo nedeniyle Rusya’yı terk eden AB ve ABD menşeli otomotiv markalarının tesislerini de ele geçirmeye başlamış durumdalar.

Bilindiği gibi Çin, yıllık 30 milyonu bulan motorlu taşıt üretimi ile açık ara dünyanın en büyük otomotiv üreticisi. Ancak iç pazarda yaşadıkları yoğun rekabet, Çin’li otomotiv markalarının yakaladıkları ihracat pazarlarını çok değerli yapıyor. Bizler ise bu gelişmeleri ibretle izlemeye devam ediyoruz.

İbrahim AYBAR

Vesiile A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

aybar@turcomoney.com