Son Haberler

Bir hayalin peşinde: İstanbul Finans Zirvesi

Bizde hak ettiği değeri vermek adına bugün “Davos gibi bir kasaba bunu başarabildiyse bizler İstanbul’da neler başarabiliriz” dedik ve İstanbul Finans Zirvesi yolculuğunu başlattık.İstanbul Finans Zirvesi 2010 yılından beri yapılan ve bu yıl 3. sü düzenlenecek olan Davos’ a alternatif olarak düşünülerek yola çıkılmış bir zirve. Davos’a alternatif dediysem bugünlerde çok sık duyduğunuz türden değil küçücük bir kasaba bu denli gündem oluşturduysa İstanbul gibi çok özel bir şehirde finansın konuşulması gündemi etkiler diye düşünerek Ankara’dan yola çıkan IFS Yürütme Kurulu Başkanı ömer Faruk ünal’la zirvenin kısa geçmişini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

öncelikle sizden bu fikrin nasıl doğduğunu öğrenebilir miyiz?

İstanbul Finans Zirvesi yani bilinen adıyla IFS, 2008 yılının sonlarında Prof. Dr. Murat Yülek ile konuşmaya başladığımız bir etkinlikti. çıkış noktamız; İstanbul her dönemde ekonomi ve finans alanında cazibe merkezi olmasına rağmen hak ettiği konuma ulaşamaması oldu. Düşünebiliyor musunuz? Schwab, Davos gibi bir kasabada bunları başarabildiyse bizler İstanbul’da neler başarabiliriz. Hazırlıklara başladıktan sonra Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos ta ki “One Minute” çıkışı bu tarz büyük bir zirvenin Türkiye de olması gerekliliği düşüncemizi pekiştirerek hızlanmamızı sağladı. Başlangıcın kısa özeti bu.

önceki iki zirve tahminlerimizin ötesinde ilgi gördü

Geçtiğimiz iki yılı düşündüğümüzde ilerlemeyi nasıl değerlendirirsiniz bu yıl bir yenilik görecek miyiz?

Sizlerinde bildiği gibi bu yıl IFS’nin 3.sünü gerçekleştiriyoruz. İnternet sitemizde geçmişte yaptığımız iki zirveyi izlediğimizde gerçekten gelişme bizi çok onurlandırıyor. Artık finans sektörünün tüm karar alıcıları ve uygulayıcıları zirvemizden haberdar ve bu zirvenin bir parçası. Bu zirve artık İstanbul’umuzun yüz akı bir zirve. Yıllar geçtikçe de uluslararası platformda hak ettiği noktaya ulaşacak. Her yıl yeniliklerle bir önceki yılın üzerine ilaveler yapıyoruz. Bu yılda da katılımcılarımıza yenilikler sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Şu an hazırlıklarımız son noktaya ulaştı.

“Kırılgan dünyada riskler ve fırsatlar”

Zirvenin mottosunu belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz ve zirvenin bu yılki mottosu nedir?

Zirvemizin temasını Başkanlığını Prof. Dr. Murat Yülek’in yaptığı finans sektöründe bulunan yerli ve yabancı çok kıymetli karar alıcılardan, uygulayıcılardan, akademisyenlerden ve gazetecilerden oluşan danışma kurulumuz belirliyor. Bu yıl zirvemizin ana teması ise “Kırılgan dünyada riskler ve fırsatlar” Bu dahi önemli bir süreç takdir edersiniz ki… çünkü uluslararası platformlarda dahi itibar görebilecek tarzda ana temayı belirlemek ve bu doğrultuda tüm oturumların çehresini ve alt başlıklarını oluşturabilmek zaman alan bir bölüm. Ve tabii bir de bu doğrultuda konuşmacıları belirleyerek yaklaşık 80 kişilik çok önemli bir zümreyi uygun vakitlerini hepsinin tek tek irdeleyerek hepsini bir araya getirmek ciddi bir maharet işi.

Türkiye tüm dünyanın gözünü çevirdiği bir ülke

Aynı konuyu katılımcılar için de sorarsam katılımcıları belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz bölgeler, kıtalar arası bir denge gözetiyor musunuz?

Zirvemizin amacı dünya finansının sorunlarını İstanbul’da konuşmak yani Türkiye değil dünyayı konuşmak. Bu yüzden konuşmacılarımız belirlerken en önemli kriterimiz konusunda uzman olması. Danışma kurulumuz konuları ve konuşmacıları belirlerken bu dengeyi çok iyi değerlendiriyor. Bizlere de o kişileri getirmeye ikna etmek kalıyor. Ama şunu belirtmek istiyorum artık Türkiye tüm dünyanın gözünü çevirdiği merak ettiği bir ülke bunu her fırsatta hissediyoruz. Bu da bizi her yıl daha da heyecanlandırıyor ve bu işi yapmak konusunda çok daha fazla yüreklendiriyor.

Bu işleri organize etmek ciddi bütçe gerektiriyor. Siz sponsorluk konusunda ne gibi destekler aldınız? Gereken ilginin gösterildiğini düşünüyor musunuz?

Henüz hak ettiği ilgiyi sponsorluk düzeyinde gördüğünü düşünmüyoruz. Hala şirket olarak biz bu zirvenin riskini üstleniyoruz. Ama her geçen yıl tanınılırlığımız arttıkça bu ilginin de yükseleceğine olan inancımız sonsuz. Yola çıkarken zaten göze aldık bu riskleri ve zirvemizin hak ettiği yere gelebilmesi sürecinde dediğim gibi maddi olarak riskleri minimize edebilmek için çaba harcıyoruz. Bizim için tek öncelik İstanbul Finans Zirvesinin hak ettiği yere gelebilmesi. Uluslararası bilinirliği, akademik anlamda gücü, global manada katılımcı zenginliği ve basın ilgisi bizim için öne çıkan öncelikleri…

Reklam ve tanıtım bir süreklilik işi

Sponsorluktan imtina eden firmalar varsa ne gibi avantajlardan feragat ettiklerini düşünüyorsunuz? Bu sponsorlukların firmalara sağlayacakları avantajlar neler?

Şunu artık herkes çok iyi öğrenmeye başladı; reklam ve tanıtım bir süreklilik işi… Beni herkes tanıyor nasıl olsa yaklaşımı mazide kalmaya başladı. Zaten böyle olmasa dünya devleri reklama en çok para harcayan kesim olmazdı. çünkü çok hızlı akan bir hayat var. Ve küçüğünden büyüğüne firmalar sürekli yenilikler yapıyorlar ve bunları duyurmak zorundalar. Organize ettiğimiz tarzda işler ise bunlar için çok önemli platformlar. Ve bu tarz platformlarda bulunmaları bilinirliliklerini sürekli kılabilmek adına çok daha fazla ön plana çıkıyor. Dolayısı ile reklam ve tanıtım stratejilerini oluştururken bu etkinliklerden uzak kalmaları orta ve uzun vadede onlar için eksiklik diye düşünüyorum.

İBB den veya Valilikten destek aldık

Bu zirve adı üstünde İstanbul Finans Zirvesi İstanbul’da ki her hangi bir mülki idare ile temasınız var mı örneğin İBB den veya Valilikten sizlere bir ilgi oldu mu?

Oldu elbette, ancak onları da bu sürece çekebilmek normal bir firma çalışması ile hemen hemen denk. Aslında onlar da haklılar çok fazla proje geliyor önlerine ve aralarında tespit yapmak zorunda kalıyorlar. İstanbul Finans Zirvesi kapsamında ise destek alıyor ve ilgi görüyoruz.

Zirvenin bu yıldan başlayarak gelecek hedeflerini de konuşalım ilerleyen yıllardaki hedefiniz nedir nasıl bir genişleme düşünüyorsunuz?

Hedeflerimiz ve buna bağlı olarak yaptığımız planlarımız sürekliliği hedefliyor. Gün itibarı ile daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi artık uluslararası manada kilit rol oynayan kurum ve kuruluşların ajandalarına akredite olmayı başardık. Eylül ayının son haftası artık onlar için de İstanbul Finans Zirvesi katılımı olarak işaretli… Bunu devam ettirmek üzere sürekli güncel kalabilmek, konu ve konuşmacı anlamında global manada takip edilen kişiler ile irtibatımızı devam ettirmek ve son olarak da ülkelerin strateji ile zirvemizi entegre etmeye devam etmek önceliklerimiz olarak devam edecek…

Kariyer planlamada ufkun ötesine geçirecek bir deneyim

Son olarak sizlerin eklemek istediği veya duyurmak istediğiniz bir konu var mı ?

Bu sene oturumlarımızı paralel oturumlar ile destekliyoruz. Bu paralel oturumlarımızda da dünya genelinde tanınan ve takip edilen çok önemli isimler yer alıyor. Katılımcılarımız eş zamanlı olarak çok daha fazla bilgi ve tecrübe paylaşımına sahip olabilecekler. Bu çok önemli ve finans sektörünün kaçırmaması gerek diye düşünüyorum. çok önemli konular ve konuşmacılar bir arada iken bunun uzağında kalmak kimsenin kariyerini elbette etkilemez ancak orda bulunmak hiç beklemedikleri kadar çok şey katacaktır buna emin olabilirler.

Böyle uluslararası bir organizasyonu takip etmek BM toplantıları dönemine de denk gelmesiyle başka bir bakış açısı kazandırıyor.

Kesinlikle, İstanbul Finans Zirvesi artık dünya genelinde BM toplantı sonuçlarının da değerlendirildiği bir etkinlik haline geldi. Başta bir Davos örneğini verdik. Ben kesinlikle şu inançtayım ki; önümüzdeki yıllarda çok daha önemli bir seviyeye ulaşacağız. Davos tabii ki haritadan silinmez ama Finans Merkezi olmak anlamında da İstanbul’un ve bizim organizasyonumuzun önümüzdeki yıllarda gerisinde kalacağına ben eminim. Dolayısı ile biz bu platformu yaratırken ülkemiz finans sektörü kanaat önderlerinin de bizimle birlikte yürümeye devam etmelerini bekliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası