Son Haberler

BİST’te düşüşler alım fırsatı, yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmeli

-Doların küresel hareketinden pek etkilenmeyen USDTRY sakinliğini korumaya devam ediyor. Düşük politika faizinde kararlı olan politikanın devam etmesiyle kurda düşüş ihtimali çok düşük seyrediyor. Kontrollü bir yükseliş izlenimi veren dolar kurunda aynı hareketin devamı beklenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 19 ve 20 seviyeleri gündeme gelebilir. Satışların artması halinde ise 18.50 ve 18.00 seviyeleri gündeme gelebilir.

-Geçtiğimiz aylarda FED faiz artış beklentileri ile baskı altında kalan altın, faiz artışlarının sonuna gelindiği düşüncesiyle Kasım ayında sert yükseldi. FED’in faiz artışlarının devam edeceğini vurgulaması altında kısa vadede satış getirebilir. Bu sebeple FED’den gelecek olan haberler ve ABD enflasyon rakamları dikkatle takip edilmelidir. Alımların artması durumunda 1800 ve 1870 dirençleri takip edilebilir.

-BIST 100 Endeksi güçlü bilanço açıklamaları sonrası yükselişine devam ederek ay içinde 4.860 üzerini test etti. Endekste ağırlığı yüksek bazı spekülatif hareket eden hisselerdeki kar satışlarının etkisiyle ay ortasında gerilese de, ayı güçlü yükseliş trendine girdi. BIST-100 endeksi 22 Kasım itibarıyla ayı %23 üzeri yükselişle kapattı.

-Yüksek enflasyon ortamında BIST’in TL varlıklar içinde alternatifsiz yatırım aracı haline gelmesi nedeniyle yurtiçi yatırımcıların yoğun ilgisinin devam etmesi ve ara düzeltmeler olsa da bir sonraki bilanço dönemine kadar yükseliş trendinin yeni zirve seviyeler test edilerek devam etmesi bekleniyor.

-Endekste olası sert düzeltmelerin yeni alım fırsatı olacağını düşünüyoruz.  Bu beklentiler ışığında BIST-100 Endeksi, yılsonuna kadar 4.350-5.400 aralığında geniş bir bantta dalgalanabilir. Ay içinde 4.370 ve altına gerilemenin alım fırsatı olacağını, 5.400 ve üzerine yükselişlerin ise kademeli olarak kar satışı fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Kasım ayında ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesi sonrası, FED’in faiz artış hızını yavaşlatacağı beklentisiyle global piyasalarda güçlü bir toparlanma yaşandı. DXY dolar endeksindeki hızlı geri çekilme ile risk alma iştahı hızla toparlanırken, yurtdışı borsalarda ve altın gibi değerli metallerde güçlü tepki yükselişleri oluştu. Ay içinde %3-8 arasında yükseliş gerçekleştiren majör borsalar, Kasım ayını ortalama %4 yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. ABD enflasyon verisi sonrası DXY dolar endeksinde sert geri çekilme yaşanırken, endeks ayı %4’lere varan düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. DXY’deki gerilemeye paralel altın ons fiyatlarında %6 üzeri güçlü yükseliş gerçekleşti. FED üyelerinden gelecek toplantılarda faiz artışlarının daha küçük adımlarla devam edebileceği mesajı gelirken, Powell daha küçük adımlarla yapılsa da faiz artış sürecinin uzun sürebileceğinin ve faizlerin beklenenden daha yukarda bir seviyede oluşabileceğinin mesajı verdi. Piyasalarda her ne kadar FED’in faiz artış hızını yavaşlatacağı beklentisiyle güçlü toparlanma yaşansa da faiz artırımlarının küçük adımlarla daha uzun süre devam edebileceğini ve resesyon riskinin artmasıyla global risk alma iştahının ilerleyen dönemde yeniden bozulabileceğini düşünüyoruz. Ancak, kısa vadede Aralık ayındaki FED toplantısı ve ABD enflasyon verilerine kadar global risk alma iştahındaki toparlanma eğiliminin devam edeceğini düşünüyoruz.

YURTİÇİ YATIRIMLAR, BİST’E GÜÇLÜ TALEP YARATIYOR

BIST 100 Endeksi güçlü bilanço açıklamaları sonrası yükselişine devam ederek ay içinde 4.860 üzerini test etti. Endekste ağırlığı yüksek bazı spekülatif hareket eden hisselerdeki kar satışlarının etkisiyle ay ortasında gerilese de, ayı güçlü yükseliş trendine girdi. BIST-100 endeksi 22 Kasım itibarıyla ayı %23 üzeri yükselişle kapattı. Güçlü bilanço beklentileri korunurken, yüksek enflasyon ortamında TL varlıklar içinde BIST’in tek alternatif yatırım aracı haline gelmesi ve yurtiçi yatırımcıların BIST’e yönelik güçlü ilgisi yükselişte ana itici güç olmaya devam ediyor. Endeks ayı 23 Kasım itibarıyla 4.860 üzerinde kapattı. Yükseliş eğiliminin bir sonraki bilanço dönemine kadar korunması bekleniyor.

TCMB’nin Kasım toplantısında faizleri 150 baz puan düşürerek %9,00 seviyesine indirmesi ve bu kararla birlikte faiz indirimlerinin sonuna gelindiği mesajı verilmesi bekleniyor. Beklentiler dahilinde olan bu kararın piyasalar üzerinde majör bir etki oluşturması bekleniyor.

FED’İN 2023 HAZİRAN AYINA KADAR FAİZLERİ YÜZDE 5,25’LERE YÜKSELTMESİ BEKLENİYOR

FED Kasım toplantısında faizleri oy birliğiyle 75 baz puan arttırarak %3,75-4,00 aralığına yükseltti. FED Başkanı Powell, faiz artırımlarını duraklatmayı tartışmak için erken olduğunu ve FED faizinin nihai seviyesinin beklenenden daha yüksek bir seviyede olabileceği mesajını verdi. FED’in Aralık toplantısında 50 baz puanlık artış yapması %100 olasılıkla fiyatlanırken, 75 baz puanlık artış %20 olasılıkla fiyatlanıyor. FED’in 2023 Haziran ayına kadar ise faizleri %5,25’lere yükseltmesi %70 üzeri olasılıkla fiyatlanıyor.

EURUSD Kasım ayında dolar endeksinin geri çekilmesi ile 1 seviyesinin üzerinde tutundu. Parite ay ortasında 1.0427 seviyelerine yükselse de FED’in faiz artış politikasına devam etmesi beklentisiyle bu yükselişler sınırlı kaldı. Euro Bölgesi ve ABD’de ise resesyon riski artarken, merkez bankalarının atacağı adımlar piyasayı her zamankinden daha fazla etkileyecek. Teknik olarak baktığımızda 1.0390 seviyesi altında paritede tekrar baskı artabilir ve 1.0250 – 1.00 bölgesi test edilebilir. Aksi durumda ise 1.05 direnç noktası takip edilebilir.

ABD’NİN ENFYASYON RAKAMLARI TAKİP EDİLMELİ

Doların küresel hareketinden pek etkilenmeyen USDTRY sakinliğini korumaya devam ediyor. Düşük politika faizinde kararlı olan politikanın devam etmesiyle kurda düşüş ihtimali çok düşük seyrediyor. Kontrollü bir yükseliş izlenimi veren dolar kurunda aynı hareketin devamı beklenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 19 ve 20 seviyeleri gündeme gelebilir. Satışların artması halinde ise 18.50 ve 18.00 seviyeleri gündeme gelebilir.

Aralık ayına hızlı başlayan ons altın, 1 haftada 150 dolar yükselerek 1780’i aştı. Geçtiğimiz aylarda FED faiz artış beklentileri ile baskı altında kalan altın, faiz artışlarının sonuna gelindiği düşüncesiyle Kasım ayında sert yükseldi. FED’in sözlü yönlendirmeyle faiz artışlarının devam edeceğini vurgulaması altında kısa vadede satış getirebilir. Bu sebeple FED’den gelecek olan haberler ve ABD enflasyon rakamları dikkatle takip edilmelidir. Alımların artması durumunda 1800 ve 1870 dirençleri takip edilebilir. Kar satışlarının aktif hale gelmesi halinde ise 1710 ve 1650 destekleri izlenmelidir.

RİSKLİ VARLIKLARDA YENİDEN SATIŞ BASKISI YAŞANMASINI BEKLİYORUZ

Piyasaların Aralık ayında ana gündemi FED faiz kararı ve ABD’den gelecek enflasyon verileri olacak. FED’in Aralık ayında faizleri 50 baz puan artırarak, %4,25-4,50 aralığına yükseltmesi beklenirken, FED’in faiz artırım hızını yavaşlatsa bile faiz artırım sürecinin uzun süreceği yönünde bir mesaj vermesi durumunda global risk alma iştahının yeniden zayıflaması ve DXY dolar endeksinin yeniden güç kazanması bekleniyor. DXY endeksindeki gerileme ve emtia fiyatlarındaki yükseliş sonrası ABD enflasyonundaki yüksek seyrin devam etmesi durumunda ise Ekim-Kasım ayında güçlü toparlanma yaşanan piyasalarda yeniden riskten kaçış yaşanması bekleniyor. Kısa vadede risk alma iştahındaki toparlanma devam etse de hem merkez bankalarının faiz artış sürecini orta vadede devam ettirecek olması hem de resesyon kaygılarının yeniden güçlenmesiyle yurtdışı borsalarda ve riskli varlıklarda yeniden satış baskısı yaşanmasını bekliyoruz.

YÜKSELİŞLER KAR FIRSATI OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Aralık ayında yurtiçi piyasaların gündemi TCMB faiz indirimleri sonrası ekonomik aktivitede yeniden toparlanma yaşanıp yaşanmayacağı olacak. Başta sanayi üretimi ve enflasyondaki seyir olmak üzere makroekonomik veriler takip edilecek. Yılbaşından beri %160’a yaklaşan yükseliş gerçekleştiren BIST’in Aralık ayında da güçlü bilanço beklentileriyle yükseliş trendini korunması beklenirken, yükselişin yıl sonuna doğru momentum kaybedebileceğini düşünüyoruz. Ancak, yüksek enflasyon ortamında BIST’in TL varlıklar içinde alternatifsiz yatırım aracı haline gelmesi nedeniyle yurtiçi yatırımcıların yoğun ilgisinin devam etmesi ve ara düzeltmeler olsa da bir sonraki bilanço dönemine kadar yükseliş trendinin yeni zirve seviyeler test edilerek devam etmesi bekleniyor. Endekste olası sert düzeltmelerin ise yeni alım fırsatı olacağını düşünüyoruz.  Bu beklentiler ışığında BIST-100 Endeksi’nin yılsonuna kadar 4.350-5.400 aralığında geniş bir bantta dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Ay içinde 4.370 ve altına gerilemenin alım fırsatı olacağını, 5.400 ve üzerine yükselişlerin ise kademeli olarak kar satışı fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Osman Göktan

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası