Son Haberler

Borsa mı, tahvil mi, altın mı, döviz mi, kripto para mı?

Riski dağıtın, yerel ve global piyasaları takip edin!                              

– 30 Mayıs itibarıyla ABD hisse senedi endeksi S&P 500 ve Avrupa hisse senedi endeksi Euro Stoxx 50, sırasıyla aylık bazda +%4 ve +%1,2 arttı. Aynı dönemde gelişen piyasalar hisse senedi endeksi MSCI EM, aylık bazda +%3 artış kaydetti. Nisan ayındaki olumsuz havanın Mayıs ayında tersine dönmesiyle birlikte global hisse senedi göstergesi MSCI All Country World Index (ACWI) Mayıs ayında +%3,9 artarak yıl sonundan bu yana getirisi +%8,4’e yükseldi.

– Uzun vadeli tahvil getiri faizlerindeki düşüşe paralel olarak, 30 Mayıs itibarıyla kredi derecesi “yatırım yapılabilir” global tahvil göstergesi sayılan Bloomberg Global Tahvil Endeksi, Yüksek Getirili Tahvil Endeksi ve Global Kurumsal Tahvil Endeksi sırasıyla +%0,7, +%1,1 ve +%1,1 artış göstererek sene başından bu yana getirileri sırasıyla -%1, +%3,1 ve -%0,7 oldu.

– Piyasalardaki olumsuz havanın tersine dönmesi, yılın ilk kısmında zaten etkileyici bir performans sergilemiş olan kripto piyasalarını daha da destekledi. 30 Mayıs itibarıyla hem Bitcoin hem Ethereum, Nisan ayında yaşadıkları kayıpları fazlasıyla telafi ederek sırasıyla +%14,4 ve +%26,2 artış kaydetti. Mayıs ayındaki ciddi performanslarının da etkisiyle ikili, sene başından itibaren sırasıyla +%61,1 ve +%63,8 gibi ciddi getiri ile yatırımcılarını sevindirmeye devam etti.

Yüksek enflasyon riskinin yatırımcıların kafasını kurcalamaya devam etmesi nedeniyle, altın fiyatı yükselişini Mayıs ayında da sürdürdü. Bunun nedeni, belirsizliğin arttığı dönemlerde altının değerini muhafaza etmesi nedeniyle yatırımcıların altına yönelmesi. Nitekim, 30 Mayıs itibarıyla altının ilk ay vadeli işlem sözleşmesi aylık bazda +%2,8 artış göstererek sene başından bu yana getirisini +%14,2’ye çıkardı.

– 30 Mayıs itibarıyla Borsa İstanbul Endeksi BIST100, yerel para birimi cinsinden aylık bazda +%4,3 (ABD Doları bazında +%5) artış göstererek yıllık getirisini yerel para birimi cinsinden +%40,3 (ABD Doları bazında +%28,6) gibi hatırı sayılır bir seviyeye taşıdı. BIST100’ün ABD Doları bazında sene başından bugüne kadarki performansının yerel para birimi cinsinden  getirisinin altında kalması, doların Türk Lirası karşısında 2023 sonundan bu yana +%9,1 oranında değer kazanmasından kaynaklanıyor.

Yatırımcılar, piyasalardaki bu dengesizlikten hisse senedi yatırımlarının bir kısmını, uzun vadeli tahvillere ve/veya altın, ABD Doları veya ABD dolar endeksi gibi olumsuz dönemlerde portföyleri kısmen koruma özelliği olan yatırımlara kaydırabilir. Yüksek getirili tahviller gibi kredi ve faiz bazlı yatırımların özellikle uzun vadeli olanlarının tıpkı Mayıs ayında olduğu gibi değer kazanması kuvvetle muhtemel. Farklı yatırım araçları kullanarak portföydeki riskleri dağıtmak ve sadece yerel değil global piyasaları da sürekli olarak takip edenler kazanır.

ABD çekirdek tüketici fiyatları endeksinin Mayıs ayında altı aydan bu yana ilk defa düşmesi nedeniyle sadece ABD hisse senedi piyasaları değil, gelişmiş piyasaların bir çoğu da rahat bir nefes aldı. Bu durum, ABD Merkez Bankası FED’in gösterge faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğine dair umutları yeniden tetiklese de, piyasalar ay boyunca temkinli hareket ederek bazı piyasalarda fiyat artışlarını sınırladı.

HİSSE SENEDİ PİYASALARI MAYIS AYINDA YÜKSELDİ

30 Mayıs itibarıyla ABD hisse senedi endeksi S&P 500 ve Avrupa hisse senedi endeksi Euro Stoxx 50, sırasıyla aylık bazda +%4 ve +%1,2 artarken sene başından bugüne getirileri sırasıyla +%9,8 ve +%10,2’e yükseldi. Aynı dönemde gelişen piyasalar hisse senedi endeksi MSCI EM, aylık bazda +%3 sene başına göre ise +%5 artış kaydetti. Nisan ayındaki olumsuz havanın Mayıs ayında tersine dönmesiyle birlikte global hisse senedi göstergesi MSCI All Country World Index (ACWI) Mayıs ayında +%3,9 artarak yıl sonundan bu yana getirisi +%8,4’e yükseldi.

AMERİKA’DA ENFLASYONUN YAVAŞLAMASI NEDENİYLE TAHVİL FİYATLARI DA ARTTI

Mayıs ayında uzun vadeli tahvil fiyatları da hisse senetlerine benzer şekilde arttı. Tahvillerde yaşanan ana hareket ABD tahvil faizi getiri eğrisinin (aşağıdaki grafikte mavi çizgi), Nisan ayına (kırmızı çizgi) kıyasla daha da negatif eğimli hale gelmesi oldu. Bu da, grafikte de görüldüğü üzere uzun vadeli faizlerin düşmesi anlamına geliyor.

Kaynak: Bloomberg

Tahvil getiri eğrisinin eğiminin daha da negatife dönmesinin nedeni ise (tahvil getiri faizi eğrisinin genellikle yukarı eğimli olması beklenir) piyasaların enflasyonun düşeceği yönündeki beklentisi. Uzun vadeli tahvil getiri faizlerindeki bu düşüşe paralel olarak, 30 Mayıs itibarıyla kredi derecesi “yatırım yapılabilir” global tahvil göstergesi sayılan Bloomberg Global Tahvil Endeksi, Yüksek Getirili Tahvil Endeksi ve Global Kurumsal Tahvil Endeksi sırasıyla +%0,7, +%1,1 ve +%1,1 artış göstererek sene başından bu yana getirileri sırasıyla -%1, +%3,1 ve -%0,7 oldu.

OLUMLU HAVA KRİPTO FİYATLARINI DA DESTEKLEDİ

Piyasalardaki olumsuz havanın tersine dönmesi, yılın ilk kısmında zaten etkileyici bir performans sergilemiş olan kripto piyasalarını daha da destekledi. 30 Mayıs itibarıyla hem Bitcoin hem Ethereum, Nisan ayında yaşadıkları kayıpları fazlasıyla telafi ederek sırasıyla +%14,4 ve +%26,2 artış kaydetti. Mayıs ayındaki ciddi performanslarının da etkisiyle ikili, sene başından itibaren sırasıyla +%61,1 ve +%63,8 gibi ciddi getiri ile yatırımcılarını sevindirmeye devam etti.

ALTIN ​​YİNE GÜÇLÜ BİR AY GEÇİRDİ

Yüksek enflasyon riskinin yatırımcıların kafasını kurcalamaya devam etmesi nedeniyle, altın fiyatı yükselişini Mayıs ayında da sürdürdü. Bunun nedeni, belirsizliğin arttığı dönemlerde altının değerini muhafaza etmesi nedeniyle yatırımcıların altına yönelmesi. Nitekim, 30 Mayıs itibarıyla altının ilk ay vadeli işlem sözleşmesi aylık bazda +%2,8 artış göstererek sene başından bu yana getirisini +%14,2’ye çıkardı.

HAM PETROL FİYATLARI ARZDA ARTIŞ NEDENİYLE NİHAYET GERİLEDİ

Ham petrol fiyatı, sene başından bu yana devam eden aralıksız yükselişinin ardından Mayıs ayında geriledi. Okurlarımızın da hatırlayacağı üzere ham petrol fiyatlarını hem arz hem de talep dinamikleri belirler. Petrol üretiminin kilit bölgelerinden biri olan Orta Doğu’da devam eden jeopolitik gerginlik ve OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminde yaptığı kesintiler nedeniyle ham petrol arzında olası kesinti endişeleri ham petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etti. Ancak, bazı makroekonomik göstergelerin beklenenden zayıf gelmesi ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden bir kısmını piyasaya yönlendirmesi, ham petrol fiyatlarının Mayıs ayında bir miktar gerilemesine neden oldu. 30 Mayıs itibarıyla, ABD ham petrolü WTI için ilk ay vadeli işlem sözleşmesi aylık bazda -%4,9 düşüş göstererek sene başından bugüne getirisinin +%8,7’ye inmesine neden oldu.

TÜRK HİSSELERİ DE GÜÇLÜ BİR MAYIS AYI GEÇİRDİ

Bir önceki sayımızda global hisse senedi piyasalarındaki olumsuz havaya rağmen, Türkiye borsasının Mart ayı sonunda yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin ardından güçlü bir Nisan ayı geçirdiğinden bahsetmiştik. Mayıs ayı da pek pek farklı geçmedi. 30 Mayıs itibarıyla Borsa İstanbul Endeksi BIST100, yerel para birimi cinsinden aylık bazda +%4,3 (ABD Doları bazında +%5) artış göstererek yıllık getirisini yerel para birimi cinsinden +%40,3 (ABD Doları bazında +%28,6) gibi hatırı sayılır bir seviyeye taşıdı. BIST100’ün ABD Doları bazında sene başından bugüne kadarki performansının yerel para birimi cinsinden  getirisinin altında kalması, doların Türk Lirası karşısında 2023 sonundan bu yana +%9,1 oranında değer kazanmasından kaynaklanıyor.

PİYASALARIN FED’İN FAİZ POLİTİKASINI TAHMİN ETMEYE ÇALIŞMASI DALGALANMAYA NEDEN OLUYOR

Son iki sayımızda, ekonomistlerin ve piyasa oyuncularının sadece faiz indirimlerinde gecikme değil, bir veya daha fazla olası faiz artırımı gibi bir sürprizle de karşılaşabileceklerini belirtmiştik. Piyasalar Nisan ayında bu olasılığın farkına varmaya başlamış gibi görünseler de, piyasa oyuncularının Mayıs ayında fikir değiştirdikleri ve bunun da piyasalarda kısmi bir dalgalanmaya neden olduğu ortada. FED’in faiz kararı mekanizmasının merkezinde enflasyon rakamları olduğu düşünülürse, enflasyonun rotası hala net olmadığı için yaz aylarında ve hatta yılın son çeyreğinde de bu tarz dalgalanmaların devam etme ihtimali yüksek.

Daha evvel bahsettiğimiz gibi, yatırımcılar, piyasalardaki bu dengesizlikten hisse senedi yatırımlarının bir kısmını, uzun vadeli tahvillere ve/veya altın, ABD Doları veya ABD dolar endeksi gibi olumsuz dönemlerde portföyleri kısmen koruma özelliği olan yatırımlara kaydırmak suretiyle faydalanabilirler. Bu senaryoda devlet tahvilleri üzerinden fiyatlandırılan kurumsal ve yüksek getirili tahviller gibi kredi ve faiz bazlı yatırımların özellikle uzun vadeli olanlarının tıpkı Mayıs ayında olduğu gibi değer kazanması kuvvetle muhtemel.

Okuyucularımıza tekrar hatırlatalım: uzun vadede başarılı bir yatırımcı olmanın başlıca kuralı farklı yatırım araçları kullanarak portföydeki riskleri dağıtmak ve sadece yerel değil global piyasaları da sürekli olarak takip etmektir.

 ELA KARAHASANOĞLU, MBA, CFA, CAIA

Uluslararası Yatırım Direktörü

karahasanoglu@turcomoney.com

ela.karahasanoglu@ekrportfolioadvisory.com

https://www.linkedin.com/in/elakarahasanoglu/

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası