Son Haberler

Borsada yeni endeksler dönemi başlıyor

Piyasanın hem yukarı (kaldıraçlı endeksler) hem de aşağı gitme (kısa endeksler) beklentisine yönelik yatırım stratejilerini kapsayan “kaldıraçlı ve kısa endeksler” Borsa İstanbul tarafından Türkiye’de ilk defa hesaplanmaya başlanacak.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, kurum, 1 Nisan’dan itibaren, aynı getiriyi daha düşük yatırım tutarlarıyla (kaldıraç etkisi) elde etme fırsatı sunan kaldıraçlı endeksleri ve aynı getiriyi piyasanın ters yönlü hareketi durumunda ve daha düşük yatırım tutarlarıyla elde etme fırsatı sunan kısa endeksleri hesaplamaya başlayacak.

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan kaldıraçlı endeksler, referans alınan belli bir endeksi (dayanak endeks) aynı yönde ve baştan belirlenmiş bir kaldıraç oranıyla yansıtan endeksler olarak biliniyor. Kaldıraçlı endekslerde, kaldıracın borçlanarak daha fazla yatırım yapmak suretiyle elde edildiği ve borçlanmanın da günlük repo oranlarından yapıldığı varsayılıyor. Dolayısıyla endeks, dayanak endekse bağlı toplam getiriden, borçlanma maliyeti (BIST-KYD Repo (Net) Endeksi getirisi) çıkartılarak hesaplanıyor.

Kaldıraçlı endeksler gibi Borsa İstanbul tarafından Türkiye’de ilk kez hesaplanacak olan kısa endeksler ise referans alınan belli bir endeksi (dayanak endeks) ters yönde ve baştan belirlenmiş bir kaldıraç oranıyla yansıtan endeksler olarak biliniyor. Kısa endekslerde kısa pozisyonun ve kaldıracın, endeksteki paylar ödünç alınıp açığa satılarak elde edildiği, açığa satıştan elde edilen fonun ise günlük repo oranlarından değerlendirildiği varsayılıyor. Dolayısıyla endeks, dayanak endekse bağlı toplam getiriye, faiz getirisi (BIST-KYD Repo (Net) Endeksi getirisi) eklenerek hesaplanıyor.

Borsa İstanbul’un Türkiye’de ilk kez hesaplamaya başlayacağı “kaldıraçlı ve kısa endeksler”in başlangıç değerleri 1000 olacak ve endeksler gün sonlarında hesaplanacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası