1-Asırlar boyunca farklı devletlere ev sahipliği yapan Budapeşte, Roma, Gotik ve Türk mimarisinin izlerini taşıyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde Viyana ile birlikte eş-başkent olan şehirde lüks anlayışın karakteristik özelliklerini görmek mümkün.

3-Tuna Nehri‘nin ikiye ayırdığı şehir, hem geceleri, hem de gündüzleri kartpostal tadında bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Tuna’nın zenginlik kattığı Budapeşte, bu nedenle de ‘Tuna’nın Kraliçesi’ olarak adlandırılıyor.

3-Gelişmiş altyapı sistemine sahip olan şehir, Financial Times’ın “Geleceğin Avrupa şehirleri” listesinde tüm şehirleri geride bırakarak zirveye yerleşti.

4-Budapeşte’nin potansiyeli, yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başardı. Güçlü jeopolitik konumu, istikrarlı siyasi ve ekonomik yapısıyla şehir, “Avrupa’nın yatırıma en uygun şehirleri’ arasında yer alıyor.

5-Binden fazla termal kaynağa ve hamama sahip olan şehir, misafirlerine eşsiz deneyimler sunuyor. Termal su kalitesi ve bol miktardaki kaynak, Budapeşte’yi dünyanın en güçlü 5. sağlık ve tıp merkezi olmasını sağlıyor.

Budapeşte Avrupa'nın son dönemde adından en çok söz ettiren kentlerinden...
Budapeşte Avrupa’nın son dönemde adından en çok söz ettiren kentlerinden…

Budapeşte, seyahat tutkunlarının en sevdiği rotalar arasında yer almakla birlikte, artık bu ülkeyi gezmekle yetinmeyip, ev almak isteyenlerin de hayallerini süslüyor.

Conde Nast Traveller ve CNN’in ‘Dünyanın en yaşanılır şehirleri‘ listesinde 2 numarada yer verdiği Budapeşte, yatırım seçenekleri, gelişmiş altyapısı, güvenli ortamıyla yatırımcıların da dikkatini çekiyor.

Buda ve Peşte'den oluşan tarihi kent Budapeşte köprülerle bağlanıyor.
Buda ve Peşte’den oluşan tarihi kent Budapeşte köprülerle bağlanıyor.