Son Haberler

ÇEVKO 25 YAŞINDA!

Kuruluşundan bugüne milyonlarca ton ambalaj atığının geri dönüşümünü sağlayarak doğa ve çevrenin korunmasının yanı sıra ülke ekonomisinin de her yıl milyarlarca lira kazanmasına,sanayiyle el ele vererek öncülük eden ÇEVKO Vakfı, 25. yıldönümünü kutlamak için özel bir gece düzenledi.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CMK), 14 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen geceye;ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla veGenel Sekreter Mete İmer ile ÇEVKO Vakfı üst düzey yetkilileri ve seçkin konuklar katıldı. Sunuculuğunu ünlü haber spikeri Gülay Özdem’in yaptığı ve Zuhal Olcay’ın Şef Hakan Şensoy’un yönetimindeki “Sinema Senfoni Orkestrası”nın eşliğinde geri dönüşüm için şarkılarını seslendirdiği gecede; ÇEVKO’nun 25. yılına özel olarak son 25 yılın en popüler şarkılarını aranje ederek sunan “Sinema Senfoni Orkestrası”, konuklaranostaljikanlar yaşattı.

Sürdürülebilir geri dönüşüm sistemi için çeyrek asırdır çalışıyor!

Dünyamızı tehdit eden iklim değişikliği ile mücadele etmek, toplumsal geri dönüşüm bilincini geliştirerekçevresel ve ekonomik faydalar sağlamak hedefiyle çeyrek asırdır yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar,ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda ÇEVKO Vakfı ile işbirliğinde önemli çalışmalara imza atan Kadıköy Belediyesi adına Kadıköy Belediyesi Kültür Müdürü Fuat Kalyoncu’ya teşekkür plaketi sundu. 25. yıl kutlaması etkinliğinde,ÇEVKO Vakfı’nın çeyrek asırdır yürüttüğü çalışmalarla ilgili önemli bilgi paylaşımlarında da bulunuldu.

  • Çevre bilinci ve geri dönüşüm sistemini geliştirmeye yönelik eğitim ve tanıtımlarla(Çocuklar için özel tiyatro, eğitimcinin eğitimi, kapı kapı bilgilendirme, alışveriş merkezleri ve sokak etkinlikleri, kamu spot filmleri, reklam panoları kullanımları ve internet, sosyal medya iletişimi ile…) çalışmaları yürüten ÇEVKO Vakfı; süreli yayınlarının yanı sıra ayrıca düzenlediği toplantılar, ulusal ve uluslararası kongre ve seminerlerle de paydaşlarını bilgilendiriyor.
  • C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Yetkilendirilmiş Kuruluş” kimliği ile 2005 yılından itibaren de ambalajlı ürünler piyasaya süren firmaların ambalaj atıklarının geri kazanımı için kazanım yükümlülüklerini devretmeyi sürdürdüğü ÇEVKO Vakfı, bugün sanayide 49 firmayı temsil ediyor ve geri dönüşüm konusunda sanayinin yükümlülüğünü üstleniyor.
  • 25 yıl önce,İstanbul’da birkaç belediye işbirliği ile geri dönüşüm çalışmalarına başlayan, bugün İSE Türkiye genelinde 161 belediye ile birlikte yaklaşık 23 milyon kişiye geri dönüşümü bilinci aşılayan ÇEVKO, geçen çeyrek asır içinde tüketici gözünde bilinirlik ve takdir edilmede en yüksek STK’lardan biri haline geldi.
  • 2003 yılından beri üyesi bulunduğu ve aynı zamanda Türkiye “Yeşil Nokta” temsilciliğini üstlendiği Yeşil Nokta Sistemi ve Pro-Europe üyeliği, 2010 yılından bu yana üyeliğini sürdürdüğü ISWA ve 2013’ten beri de kurucu üyesi bulunduğu EXPRA gibi konusunda önde gelen mesleki organizasyonlar aracılığıyla,geri kazanımın başarılı uygulamalarını ve deneyimleri de ülkemize aktaran ÇEVKO Vakfı, yaptığı geri dönüşüm çalışmalarıyla benzersiz çevresel ve ekonomik yararlar sağlıyor.

Çevresel ve ekonomik faydalar!

Yetkilendirilmiş kuruluş ilan edildiği 2005 yılından bu yana yaklaşık 4,7 milyon ton ambalaj atığının geri kazanımını sağlayarak enerji ve doğa kaynaklarının kullanımında da yüksek tasarruflar sağlayan ÇEVKO Vakfı’nın sağladığı çevresel ve ekonomik fayda rakamları ise şöyle:

  • Ağaç: 32,5 milyon adet; 651 bin dönüm orman arazisine eşdeğer,
  • Su tasarrufu : 50,6 milyon m3; 760 bin kişinin yıllık su tüketimine eşdeğer,
  • Elektrik tasarrufu: 20,4 milyar kWh; 7,4 milyon ailenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer,
  • Depolama alanı : 27,7 milyon m3; 11 bin olimpik yüzme havuzuna eşdeğer,
  • Fosil yakıt : 942,6 milyon lt; 21 milyon araç deposuna eşdeğer.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası