Son Haberler

“Çin, Hindistan ve Afrika pazarına…”

                                         Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yol haritasını açıkladı

                  Çin, Latin Amerika, Hindistan, Meksika ve Afrika pazarlarına yöneleceğiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Ekonomi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tek bir çatıda birleştirildiğini hatırlattı, “Oldukça donanımlı ve güçlü bir Ticaret Bakanlığı ortaya çıkarıldı. Yeni dönemde vizyonumuz en küçük esnaftan başlayarak en büyük üretici ve ihracatçıya tek merkezden hizmet etmek” dedi.

                “POTANSİYEL PAZARLARA YÖNELECEĞİZ”

Bakanlık olarak Türkiye’nin önünü açmak ve ülke ekonomisinin gelişimini hızlandırmak için çalışacaklarını belirten Pekcan, “Hedefimiz yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükselmek. Bu vizyonun mihenk taşı yüksek katma değerli, teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalı ihracattır. Biz geleceğin sektörlerine yatırım yapmak zorundayız. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ve küresel ekonomide öne çıkan sektörleri özellikle destekleyeceğiz. Bunun için de yazılım, yapay zeka gibi yüksek teknoloji içeren ve daha fazla katma değer sağlayan alanlarda yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kuracağız. İhracat atağımız devam edecek. Etkin ve ülkelere özel stratejilerle yeni pazarlara gireceğiz. Bu kapsamda Çin, Latin Amerika, Hindistan, Meksika ve Afrika gibi potansiyel pazarlara yöneleceğiz. Bu coğrafyalardaki tüketicilerin ‘made in Turkey’ yazısını görmelerini istiyoruz. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki yatırım ve ticaret fırsatlarının yakından takip ederek, Türk firmalarının bu coğrafyalarda başarılı girişimlerde bulunmalarını destekleyeceğiz. Ayrıca ticaret hacmini artırmak için potansiyel pazarlarda 35 yeni Ticaret Merkezi açacağız.”

                       “TÜRK MALI” İMAJI KORUNACAK 

Yeni dönemde ticarette dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana alacaklarını belirten Bakan Pekcan, e-ticarete konu ürünlerde “Türk malı” imajının korunmasına yönelik uygulamaları da geliştireceklerini söyledi, “Ürünlerimizin yurt dışı pazarlarda tercih edilir, aranır ve istenir olması için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Büyük ve küçük tüm şirketlerimizi bu vizyona dahil edecek adımlar atacağız. Desteklerimizi ve buna ilişkin mevzuatımızı gözden geçirip çağın gereklerine ve hedeflerimize göre yeniden tasarlayacağız ve daha anlaşılır hale getireceğiz. Tasarım ve markalaşmaya yeni bir bakış açısı getirmek ve bu kavramları girişimcilerimizin, sanayicilerimizin ve iş insanlarımızın benimsemesini sağlamak önem taşıyor. Yolumuz uzun ama ilk adım ihracatla başlıyor.” şeklinde konuştu.

İhracatçı ve KOBİ için finansmana erişim kolaylığı

İhracatçı ve KOBİ’leri finansman anlamında rahatlatacak çalışmalar yapacaklarını aktaran Pekcan, “Eximbank enstrümanlarının çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi, bankanın sağladığı finansman imkanlarından daha fazla iş insanımızın yararlanması da gündemde olacak. Küçük esnafa ve KOBİ’lere sağlanacak finansal desteklerde de yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ilkeleri ön planda tutulacak.” dedi.

“Yoğun diplomasi gündemi bizi bekliyor”

Türk üreticisinin küresel ekonomide gittikçe daha da belirgin hale gelen ticaret savaşları ve korumacı politikalardan en az seviyede etkilenmesi için çalışma yapacaklarını belirten Bakan Pekcan, Türkiye’nin ekonomik hedeflerinin korunması ve geliştirilmesi için Ticaret Bakanlığı elindeki tüm araçları kullanacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası