Son Haberler

Çinli Xiaomi’den elekrikli otomotiv otağı

Merhabalar,

Geçtiğimiz haftalarda sürekli konu ettiğim gibi, Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Mutabakat (European Green Deal) planı otomotiv endüstrisi üzerinde esen yeni teknoloji rüzgarlarını giderek şiddetlendiriyor.

Yakınlarda ülkemizde de akıllı mobil telefon üretimine başlayan Çin’li Xiaomi markası da “bundan böyle elektrik motorlu taşıt üretiminde ben de varım” diyerek önemli bir adım attı.

Reuters‘in 1 Eylül Çarşamba günlü haberine göre, Xiaomi EV Inc. adıyla 10 Milyar Yuan (1,55 Milyar $) sermayeli yeni bir şirket kuruluşu gerçekleşti.

Kuruluşla birlikte kalifiye 300 kişilik istihdamın yapıldığını ve kadrolaşmanın devam ettiğini haberden anlıyoruz.

XIAOMI, DÜNYADA SAMSUNG’DAN SONRA EN ÇOK SATAN İKİNCİ MOBİL TELEFON MARKASI

Xiaomi markasının, bu yılın ikinci çeyreği itibariyle dünyada Samsung‘ dan sonra en çok satan ikinci mobil telefon markası olduğunu hatırlatalım. Markanın ayrıca elektrik motorlu taşıt yatırımına soyunduğunu ve 10 yıl içinde 10 Milyar $ yatırım planladığını geçen Mart ayında duymuştuk.

Yine geçen hafta, Xiaomi‘nin otonom sürüş teknolojileri üreten Deepmotion start-up şirketini 77 Milyon $ bedelle satın aldığı açıklandı. Bu girişim de şirketin otomotiv sektörüne arge yönüyle oldukça hızlı girdiğini gösteriyor.

 

HUAWEI’NİN ABD’DEN ALDIĞI YAPTIRIMLAR, XIAOMI’NİN SIÇRAMA YAPMASINI SAĞLADI

Buna ek olarak başka otomotiv kuruluşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini de öğreniyoruz. Aslında bu haberleri doğal karşılamak gerekiyor. Zira şirketin mali yapısı oldukça kuvvetli. Bu yılın ikinci çeyreği itibariyle şirketin cirosu % 64 ve net dönem karı da % 87,4 oranında artmış durumda. Özellikle en büyük rakibi Huawei‘ nin ABD hükümetinden aldığı yaptırımlar, Xiaomi‘nin sıçrama yapmasını sağladı.

Bu gelişmeler bizim ülkemizde ne gibi etki yapabilir dersiniz?

Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz Mart ayı sonlarında Xiaomi İstanbul Avcılar’da kurulan 5 Milyon ünite/yıl kapasiteli fabrikasında akıllı mobil telefon üretimine başlamıştı. Ben bu girişimi oldukça önemli buluyorum. Özellikle AB pazarına girme çabası içinde olan Çin otomotiv sektörü, giderek yoğunlaşan elektrik motorlu taşıt yarışında AB pazarında olmak için var gücüyle çalışacak.

XIAOMI’NİN YATIRIM ÜSSÜ OLABİLİRİZ

AB pazarında satılan her 4 motorlu taşıttan birisini üreten Türkiye, Çin’li otomotiv markaları için ayrı bir öneme sahip. O nedenle Xiaomi markasının ülkemizde sınai yatırım yapmış olmasını önemsemeli ve bundan yarar sağlayabilmeliyiz. Belki ilk aşamada ülkemiz Xiaomi‘ye ait otomotiv üretimine ev sahibi olmayabilir ama zaman içinde elektrik motorlu taşıtlar için Xiaomi markalı yatırımların üssü pekala olabiliriz.

Ne dersiniz?

İbrahim Aybar

Renault Mais E. Genel Müdürü

aybar@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası