Son Haberler

DEV MARKALAR İSTANBUL`DA BULUŞUYOR

CNR’da düzenlenecek olan ve 3 salona çıkarak daha da büyüyen Franshising ve Markalı Bayilik Fuarı; franchise ve markalı bayilik veren markaların yanı sıra, zincir markaların çözüm ortakları olan firmalara da yer veriyor. Tüm sektörleri franchise sistemi çatısı altında toplayan Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı; bu yıl da hem uluslararası markalara ev sahipliği yapıyor, hem de Türk markaların güçlenmesine ve yurtdışına açılmasına ön ayak oluyor. Birçok firmanın büyüme sürecinde kritik öneme sahip olan fuarla ilgili ayrıntıları Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu’na sorduk:

Franchising üzerine dev bir fuar düzenliyorsunuz. Detaylarından ve fuarın içeriğinden bahseder misiniz?

Medyafors Fuarcılık organizasyonu, Ufrad işbirliği ile düzenlenen Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl 12–15 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR Fuar Merkezi 5-6 ve 7. Hall’lerde gerçekleşiyor ve 11. kez franchise ve markalı bayilik veren firmaları, girişimci ve yatırımcılarla İstanbul’da buluşturuyor. Bayim Olur musun? Fuarını içerik olarak özetlemem gerekirse; satış noktalarını arttırmak isteyen markalarla, kendine iş kurmak isteyen girişimcilerin buluştuğu platformdur diyebilirim. Ayrıca yurtdışında yaşayan Türk İşadamlarının 2012 fuarımızı ziyaretlerine vesile olan DEİK, kurucu kuruluşu olan UFRAD işbirliği ile bu yıl Haziran ayında Balkan ülkelerine yapılacak olan heyet gezilerinde 11. Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nın tanıtımına yer veriliyor. Bu çalışmalar doğrultusunda Balkan İşadamlarından oluşan geniş bir heyetin fuarı ziyaret etmesi ve fuar alanında ikili görüşmeler yapması sağlanıyor. Tüm sektörleri franchise sistemi çatısı altında toplayan fuar bu yıl ayrıca Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler üzerinde yürüteceği çalışmalarla yabancı ziyaretçi sayısını katlamayı hedefliyor. Aynı zamanda uluslararası markalara ev sahipliği yaparken, öte yandan ticaret odaları ile yapılan işbirlikleri sayesinde yerel markaların güçlenmesine ve onların yurtdışına açılarak birer uluslararası markaya dönüşmelerine ön ayak oluyor.

FRANCHISE MODELİ BüYüYOR

önceki yıl franchising fuarınızda yer alan firmalar, organizasyon süresince ve organizasyon sonrasında ne gibi avantajlar elde ettiler? Bu yıl katılımcıları ne tür yenilikler bekliyor?

2012 yılında gerçekleştirilen 10. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 12.000m2 alanda 21.200 girişimci adayıyla 300’e yakın markayı buluşturmuştu. Fuarda 4 gün boyunca Türkiye genelinde ve yurtdışında franchise vermeyi hedefleyen yüzlerce marka pek çok satış noktasına ulaştı. Fuar ile eş zamanlı olarak UFRAD ev sahipliğinde düzenlenen 36. Dünya Franchise Konseyi Toplantısı’nın İstanbul’da buluşturduğu 50 ülkenin Franchise Derneği Başkanları ve üyeleri de fuarı ziyaret ederek Türkiye pazarını incelediler. Birçok Türk markası yurtdışında bayilik verme fırsatı yakaladı. Türkiye‘de ilk ve tek olmanın gücüyle franchising sektöründe emin adımlarla ilerliyoruz. Markalar, fuar alanında binlerce girişimciyle 4 gün boyunca birebir görüşme fırsatını yakalayarak, bayilik vermek istediği girişimci profiline daha kolay ulaşabiliyor. Bir yandan satış noktalarını arttırırken, diğer yandan sektörlerindeki diğer markaları tanıyarak kendi franchise koşullarıyla karşılaştırma imkânı buluyor. Ayrıca yeni pazarlama stratejileri geliştirme konusunda da fayda sağlıyor.

Franchise sektörününün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu yılki fuara kaç sektörden, kaç firmanın katılımı bekleniyor?

Girişimcilik ve markalaşma oranlarının her geçen gün artmasıyla birlikte franchise sektörü, ekonomik gelişmeler doğrultusunda yükselen bir yatırım alanı haline geldi. Günümüzde franchising, sağlam bir iş sahibi olmanın sihirli formülü olarak algılanıyor ve giderek yaygınlaşan bir iş modeli olarak benimseniyor. Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’na tek satış noktasıyla girerek, fuarda gerçekleştirdikleri iş bağlantıları sonucunda yüzlerce satış noktasına ulaşan, gelişip büyüyen birçok firmanın başarı hikâyelerine de tanık olduk. Sebep olduğumuz her başarı hikâyesiyle daha şevkle yolumuza devam ediyoruz. Fuarı ilk kez organize ettiğimiz 2003 yılında 100 firmaya ev sahipliği yaparken bu rakam bugün itibarıyla 400’lü rakamlara ulaştı. Bu veri franchise sektörünün nasıl yaygınlaştığının ve yükselen bir değer olduğunun göstergesidir.

DüNYACA üNLü MARKALAR KATILIYOR

Fuar bu yıl da Türk markalarını incelemek üzere önemli konuklara ev sahipliği yapacak. World Franchise Associates Ltd Ceo’su Paul Cairnie, Boubess Group Genel Müdürü Murad Alnasur , Ortadoğu’nun en büyük perakende grubu Landmark Group Kurucusu Dr. Khalid AlSharfa, Birleşik Arap Emirlikleri Ateşesi Mana Al Suwaidi, The iFranchise Group, Inc., Ceo’su Mark Siebert….

İŞTE FRANCHISING’IN EN GöZDE SEKTöRLERİ

Bayim Olur musun fuarlarında en çok hangi sektörler bayi alabiliyor, en gözde sektörler hangileri?
Gıda, tekstil, emlak ve aksesuar franchising’de en hızlı büyüyen sektörler olarak dikkat çekiyor. Ancak özellikle eğitim, sağlık ve lojistik gibi çeşitli hizmet sektörlerinde de hızlı bir büyüme yaşanıyor. Bu bağlamda Türkiye’nin dört bir yanından bayilik ve franchise almak isteyen girişimciler fuara katılacak. Serbest pazar ekonomisinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan küresel pazar hedefi, gelecekte işletmelerin yönetim politikalarında ve pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutacak. Bayim Olur musun? Fuarı, markalaşmaya yönelik adımların atılması için büyük fırsatlar sunan önemli bir platform.

FRANCHISE ALMAK İSTEYENLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Büyük markaların şemsiyesi altında yeni iş kurmak isteyenlere nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Girişimciler franchise veren firmalar hakkında çok iyi bir araştırma yapmalı ve kendilerine göre iyi kazanç getirecek markaları iyi tespit etmeli.

üretimiyle, mağaza konseptiyle, personel eğitimiyle, teknik desteğiyle yüksek kalitede hizmet verebilecek kurumsallaşmış firmaları tercih etmeleri girişimcilerin yararına olacak. Franchise almak isteyen kişiler sanki firmanın tamamını satın alacakmış gibi titiz bir ön çalışma yapıp, markanın hedef kitlesini ve tüketici profilini göz önünde bulundurarak lokasyonu buna uygun olarak seçmeli.

Bayim Olur musun? Franchising Fuarı bu anlamda girişimcilere birçok fayda sağlıyor. öncelikle girişimci adayı fuar alanında pek çok firmayla aynı gün içerisinde birebir görüşme fırsatını yakalayarak, bayilik almak istediği sektörün artı ve eksilerini daha kolay değerlendirebiliyor. Bunun yanında girişimci adayı maddi olarak yeterliliğini fuar alanında daha detaylı anlamış oluyor. Bugüne kadar kafasında oluşmuş sabit fikirden uzaklaşıp, öz sermayenin ne demek olduğunu, fizibilite, bütçe gibi kavramları fuar alanında hem seminerler esnasında hem de, firmalar ile yaptığı görüşmelerde daha net anlıyor. Medyafors Fuarcılık olarak franchise almak isteyen girişimcilere, www.bayimolurmusun.com.tr portalı ve Bayim Olur musun Gazetesi aracılığıyla markaların franchise koşulları hakkında güncel bilgiler vererek rehberlik etmeye devam ediyoruz…

► 11. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nın; satış noktalarını arttırmak isteyen markalarla, kendine iş kurmak isteyen girişimcileri buluşturan önemli bir platform olduğunu anlatan Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu: “Fuarımız, hem uluslararası markalara ev sahipliği yapıyor, hem de Türk markaların güçlenmesine ve yurtdışına açılmasına ön ayak oluyor” diyor.

► Fuara katılacak yüzlerce firma arasında: World Franchise Associates Ltd Ceo’su Paul Cairnie, Boubess Group Genel Müdürü Murad Alnasur , Ortadoğu’nun en büyük perakende grubu Landmark Group Kurucusu Dr. Khalid AlSharfa, Birleşik Arap Emirlikleri Ateşesi Mana Al Suwaidi, The iFranchise Group, Inc., Ceo’su Mark Siebert de yeralıyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası