Son Haberler

Dijital çağda iç denetçi olmak, fütürist lider olmaktır..

Değişen ve dijitalleşen dünyada yeniden şekillendireceğimiz bir geleceğimiz var. Gelecek için hayalleri olan herkese, bu hayalleri gerçekleştirmede yol gösterecek değerlerimiz bulunuyor. İş, insan ve teknolojinin değiştiği ve birbirini değiştirdiği bir dönemin içinden geçiyoruz. Dijitalleşmenin tetiklediği değişim ve dönüşüm sürecinde iç denetim mesleğinin geleceği için önemli fırsatlar bulunuyor.

-İç denetim mesleğinin geleceği; analitik teknolojilerden faydalanan, robotik süreç otomasyonu, yapay zekâ kullanan, gerçek zamanlı izleme ve raporlama sağlayan stratejik iş ortağına dönüşüm süreci içinde şekillenecek, şekilleniyor. Dijital çağda iç denetçi olmak fütürist lider olmaktır. Dijital çağın iç denetçisi, ileri düzeyde teknoloji uzmanıdır. Yeni teknolojilerin uygulanması ile birlikte geleceği araştıran, tahmin eden, vizyoner liderdir.

Küresel meslek örgütümüz IIA tarafından, MAYIS ayı tüm dünyada “Uluslararası İç Denetim Farkındalık Ayı” olarak ilan edildi ve dünya çapında iç denetim bilincini oluşturma çabalarına odaklanılacak bir ay olarak belirlendi.

29 yıl önce Enstitümüzün kuruluşu vesilesi ile düzenlediğimiz Uluslararası Sempozyumun açılışında yaptığım konuşmamdan bir alıntı ile başlayarak iç denetimin geleceği üzerine görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

“Geleceği düşündüğümüzde; düşünülenin aksine, iç denetim, fonksiyon yitirmeyecek, geleneksel kimliğinden çok farklı bir kimliğe bürünecektir. Bu kimliği ile iç denetçi bir fütürist fonksiyonu üstlenecek her alanda ihtiyaçları ve fırsatları göstererek birçok fonksiyona ışık tutacaktır.”

Bu uz görü, 29 yıl önce Enstitümüzün kuruluşu vesilesi ile düzenlediğimiz Uluslararası Sempozyumun açılışında yaptığım konuşmamda yer alıyordu. (*)

Kendi alanında Türkiye’nin yüreği olmak üzere tüm dünyaya açık, hızlı ve sağlıklı iletişim kanalları ile bilgi ve deneyim alışverişini dünyadan Türkiye’ye ve Türkiye’den dünyaya iki yönlü sağlamak üzere yola çıktığımızı, kuruluşumuzu ilan ettiğimiz ilk etkinliğimizde, ortaya koyduğumuz uz görünün bugün gerçeğimiz olduğunu görüyoruz.

YARINA HAZIR OLMAK İÇİN MESLEKİ ÖRGÜTLENMEYİ BAŞLATTIK

Bu gerçeği ifade etmekte amacım, haklı çıkmanın memnuniyetinden öte geleceğe ortak olma düşüncesiyle yarına hazır olmak için başlattığımız mesleki örgütlenme girişimimizin bugün çeyrek asrı aşan bir birikim ve farkındalığa sahip olduğuna dikkat çekmektir.

Zorlu süreçlerden geçerek gerçekleştirilen mesleki örgütlenme ile yaşanılan mesleki değişim ve dönüşüm, bugün yaşadığımız dijital iş gücüyle birlikte çalışılan bir dönemde rolümüzün sürdürülebilirliği ve mesleki kariyerimizde geleceğe nasıl hazırlanabileceğimiz konularında imkân ve fırsatlar sunuyor.

İŞ, İNSAN VE TEKNOLOJİ, BİRBİRİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Değişen ve dijitalleşen dünyada yeniden şekillendireceğimiz bir geleceğimiz var.

Gelecek için hayalleri olan herkese, bu hayalleri gerçekleştirmede yol gösterecek değerlerimiz bulunuyor.

İş, insan ve teknolojinin değiştiği ve birbirini değiştirdiği bir dönemin içinden geçiyoruz.

Dijitalleşmenin tetiklediği değişim ve dönüşüm sürecinde iç denetim mesleğinin geleceği için önemli fırsatlar bulunuyor.

Bu gelişmeler sonrası iç denetim mesleğinin geleceği; analitik teknolojilerden faydalanan, robotik süreç otomasyonu, yapay zekâ kullanan, gerçek zamanlı izleme ve raporlama sağlayan stratejik iş ortağına dönüşüm süreci içinde şekillenecek, şekilleniyor.

YENİ DÖNEM, FARKLI BECERİ VE YETENEKLERE SAHİP MESLEK İNSANLARINA İHTİYAÇ DUYUYOR

Bu yeni dönem, farklı beceri ve yeteneklere sahip meslek insanlarına ihtiyaç duyuyor. Kendini yenileyen, paydaşların yeni ihtiyaç ve beklentilerini anlayarak, güvence sağlamanın yeni yaklaşımlarını sunabilen, robotik süreç otomasyonu ve yapay zekâ uygulamalarının, dijitalleşmenin yarattığı riskleri anlayabilen meslek insanlarının kurumlarımızda daha çok yer alacağı öngörülüyor.

Öngörülen dijital dönüşümün yönetilmesi, iç denetim faaliyetinin yürütülmesinde her seviyede çalışana liderlik fırsatı tanıyor. Başarılı bir liderlik için çalışanların stratejik gelişim, kişisel gelişim, motivasyon, iş zekası, proje yönetimi, her seviyede paydaşlarla iletişim becerilerini geliştirmelerini gerektiriyor.

DİJİTAL ÇAĞDA İÇ DENETÇİ OLMAK, FÜTÜRİST LİTER OLMAKTIR

Enstitümüz kurullarında ve komitelerinde gönüllü olmak da liderlik becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, mentorluk desteği, bu zorlu süreçte daha incelikli adımları öğrenmek için tavsiye edilen yaygın ve başarılı bir yaklaşımdır.

Mesajımın başında da ifade ettiğim gibi dijital çağda iç denetçi olmak fütürist lider olmaktır. Dijital çağın iç denetçisi, ileri düzeyde teknoloji uzmanıdır. Yeni teknolojilerin tasarlanması ve uygulanması ile birlikte geleceği araştıran, tahmin eden ve canlandıran vizyoner liderdir.

TEKNOLOJİ, İÇ DENETİM DÜNYASINA DAHA FAZLA DEĞER YARATMA FIRSATI GETİRİYOR

Teknoloji, iç denetim dünyasına daha fazla değer yaratma fırsatı getiriyor. Sürekli öğrenme, teknolojiyle çalışma, eleştirel düşünme, esneklik ve beceriklilik her zamankinden daha önemli hale geliyor. Dijital olarak dönüşen kurumlarda ihtiyaç duyulan becerileri geliştiren iç denetçilerin geleceği parlak olacak. (**)

Dijital çağın kurumları için dijital çağın iç denetçisi, birlikte değer ortağı ve sürdürülebilir gelecek olacaktır.

(*) https://www.tide.org.tr/uploads/kitap/sempozyumsooon.pdf

(**) https://internalauditor.theiia.org/en/articles/2024/april/stepping-into-the-future/

Ali Kamil UZUN

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu ve Onursal Başkanı

uzun@turcomoney.com

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası