Son Haberler

DIW: COVID tedbirleriyle Alman ekonomisi zor bir kış geçirecek

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, ülkedeki sert kısıtlamalarla birlikte gelecek yılın ilk çeyreğinde yüksek ekonomik daralma beklendiğini bildirdi

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), COVID-19 salgınının ikinci dalgası ve buna bağlı sert kısıtlamaların Alman ekonomisinin kışın gerilemesine sebep olacağını belirterek, bu senenin son çeyreğinde GSYH’nin yaklaşık olarak %1 daralacağını ve 2021’nin ilk çeyreğinde ekonomideki daralmanın son çeyrekten daha da fazla olacağı öngörüsünde bulundu.

DIW, Almanya’ya dair aralık ayı ekonomik barometresini deklare etti. Buna göre, ekonomik barometre aralıkta 14,7 puan düşerek 115,3 puana geriledi. DIW’in açıklamasında, kötüleşen COVID-19 tablosunun ve katı kısıtlamaların ekonomik performansın kışın gerilemesine sebep olacağını, Alman ekonomisinin vaka tablosunun büyük ölçüde hafiflemesi durumunda şubattan itibaren toparlanma aşamasına girebileceği kaydedildi.

Bu yılın son çeyreğinde GSYH’nin yaklaşık olarak %1 daralacağı öngörüsünün aktarıldığı açıklamada, “Gelecek yılın ilk çeyreğinde düşüş muhtemelen daha da yüksek olacak.” ifadesine yer verildi. DIW Ekonomi Direktörü Claus Michelsen, konuya dair yorumunda, “Acı verici olsa da, en azından ocak ayının sonuna kadar Kovid-19 nedeniyle sıkı tedbirleri sürdürmek zorunda kalacağız.” dedi. DIW ayrıca, son zamanlarda Alman şirketleri arasında geleceğe yönelik duyarlılığın arttığını belirterek, COVID-19 vaka sayıları düşerse ilkbaharda ekonomik olarak üretimde önemli artışların beklenebileceğini öngördü. Açıklamada, “Hatta sanayinin kışı nispeten sağlam bir şekilde atlatabileceğine dair göstergeler var. Çünkü salgında ikinci dalgaya ilkbahardaki birinci dalgadan daha iyi hazırlanıldı. Örneğin, sanayi teslimatlarında sorun yaşanmıyor. Hizmet sağlayıcılar da geleceğe biraz daha güvenle bakıyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası