Son Haberler

Doğuş, Garanti’deki hisselerini BBVA’ya satıyor

İspanyol BBVA, Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’nda kalan yüzde 10 payının yüzde 9,95’ini satın alarak bankadaki toplam payını yüzde 49,85’e yükseltiyor

Garanti Bankası’nın çoğunluk hissesine sahip İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Garanti Bankası’nın yüzde 9.95’ini Doğuş Grubu’ndan satın almak üzere anlaştı. Yılın ilk yarısında gerçekleşmesi beklenen devir işlemleri sonucunda, BBVA’nın Garanti Bankası’ndaki payı yüzde 49,85’e yükselecek, Doğuş’un payı yüzde 0,05’e düşecek. Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmeye devam edecek.

Anlaşma fiyatı piyasanın altında

BBVA’nın Garanti Bankası’nın 417 milyon 900 bin adet hissesi için Doğuş Grubu’na ödeyeceği fiyat ise pay başına 7,95 TL’den 3 milyar 332 milyon 305 bin TL. Garanti Bankası’ının salı günü kapanış fiyatı ise 9,02TL’ydi. Buna göre F/DD rasyosu 0,94 oldu ve piyasaya göre yüzde 12 iskontolu. Garanti Bankası’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada ödemenin BBVA tarafından kapanış tarihinden itibaren son 3 iş günündeki kurlar dikkate alınarak dolar bazında yapılacağı belirtildi. Satın alma işlemi, yasal prosedürlerin tamamlanması sonrası gerçekleşecek. TEB Yatırım analisti Duygu Kutucu yayımladığı değerlendirmede, satış fiyatının kapanış fiyatının altında olması nedeniyle baskı oluşabileceğini belirterek, “Bankanın kontrolü halihazırda BBVA’da olduğu için strateji ve operasyonlarda değişiklik… (ve) zorunlu çağrı yapılmasını beklemiyoruz. Ancak satış fiyatının dünkü kapanışın yüzde 11.9 düşük olması bir miktar hayal kırıklığı yaratabilir” dedi.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk:
Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin göstergesi

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk yaptığı açıklamada, “BBVA ile 2011 yılında başlayan güçlü ortaklığımız sonucunda başta ülkemiz ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdik. Grubumuzun ve BBVA’in uyumlu birlikteliğinin sonucu olarak gücünü her geçen gün perçinleyen Garanti Bankası, bu işlemle beraber Türk ekonomisine hizmet etmeye ve katkıda bulunmaya devam edecektir. BBVA’in bu satın almayı yapmak istemesindeki en önemli vurgu Türkiye ekonomisine ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvendir. Ortaklarımız Türkiye’de önemli bir bankacılık potansiyeli görmekte ve bu potansiyeli gerçekleştirmek istemektedir. Doğuş Grubu olarak Türk ekonomisine bu önemli yabancı yatırımın girmesine vesile olmaktan onur duyuyoruz. BBVA ile ahenkli beraberliğimizi kendilerine ev sahipliği yaparak sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi. Şahenk, Doğuş Grubu olarak, yarım asrı aşan süreçte tüm yatırımlarında stratejilerini Türkiye’ye değer katmak üzere şekillendirdiklerini kaydederek “Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdüğümüz sektörlerde ekonomimize güç ve değer katacak, istihdama katkıda bulunacak adımlarla ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası