Son Haberler

Dolar 3.91’in üzerini gördü

Yurtiçi piyasada gözler Fitch’ten bu akşam gelmesi beklenen kredi notu kararında. Öncesinde ise TL’de zayıf görünüm devam ediyor.
Piyasalarda Fitch kararı öncesinde temkinli hava hakim. TL’de kırılganlık devam ederken, hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kaldığı görüldü. Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaya ilişkin belirsizlik algısı ve attığı likidite adımlarının piyasada yeterli görülmemesinin yanı sıra Fitch’ten not indirimi beklentisiyle yukarı hareketini sürdüren dolar/TL bu sabah da 3.88 seviyesinin üzerinde açıldı. Kur ardından yükselişe geçerek 3.9112 seviyesine kadar çıktı. Bu seviyeden yeniden düşüşe geçen kurda işlemler saat 10:12 itibariyle 3.8960 seviyesinden geçiyor. Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini 27 Ocak’ta yayınlayabileceğini açıklayan ve Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu veren tek kurum olan Fitch’in not indirimine gitmesinden endişe ediliyor.

TCMB dün BIST fonlamasının kısılması ve swap ihalesinde miktar ve faizin yükseltilmesine rağmen dolar/TL’de yükseliş devam etmişti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz artırımının kur ve enflasyonu olumsuz etkilediğini belirttiği ve Merkez Bankası’nın faiz koridorunu kaldırması gerektiğini söylediği belirtildi. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunun dönüş yolculuğunda gazetecilerle biraraya gelen Erdoğan, Merkez Bankası’na “faiz koridorunu kaldır” çağrısı yaptı

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası