Son Haberler

Dolarda sınırlı düşüş

Dolar, Donald Trump’ın basın toplantısından sonra global anlamda düşüş yaşayınca TL’ye karşı zirveden bir miktar uzaklaştı. Buna karşın, euro sabah ilk işlemlerde 3.18’i aşarak yeni rekor kırdı.

Dolar kuru yeni güne tarihi zirvenin bir miktar altında başlarken euroda yeni bir rekor daha görüldü. Dün akşam kapanış saatlerin 3.94 seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir zirve yapan dolar kuru, doların ABD’de başkanlığa seçilen Donald Trump’ın basın toplantısında beklentilerin aksine ekonomi politikası konusunda herhangi bir detay önermemesi üzerine yaşadığı global düşüş nedeniyle hafif de olsa gevşedi. Dün sabah ilk işlemlerde 3.8960’ı gören dolar kuru, gün içerisinde 3.85 seviyelerinde yatay bir seyir izledikten sonra akşam piyasaların kapanış saatlerinde yeniden yükselişe geçti ve 3.9422 ile yeni tarihi zirveye ulaştı. Doların yurtiçinde rekor kırdığı saatlerde ABD’de başkanlığa seçilen Donald Trump’ın basın toplantısı yapılıyordu.

Doların ateşi düşmüyor.

Doların ateşi düşmüyor.

Trump, 20 Ocak’ta göreve başlamadan önce gerçekleştirdiği basın toplantısında ekonomi politikaları üzerine ışık tutmak yerine ecza firmaları ve ABD istihbarat örgütleri üzerine yoğunlaştı. Yeni başkanın bu tavrı sonrasında global anlamda değer kaybetmeye başlayan dolar, yen karşısında 114.245 seviyesine kadar gerileyerek 9 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi ise yüzde 0.4 düşerek 101.42 oldu. Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 artışla 1.0605 dolardan işlem gördü. Dolarda global anlamda yaşanan bu değer kaybı TL’nin de bir miktar güçlenmesini sağladı. Sabah ilk işlemlerde 3.8640’a kadar inen dolar/TL, sonrasında yeniden yükselişe geçti ve 3.92’nin üzerine çıktı. Bu seviyelerde dalgalanan kur, saat 10:21 itibariyle 3.8950 seviyesinde işlem görüyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası