Son Haberler

Dolarda yatay seyir sürüyor

TCMB adımları sonrası tarihi zirvenin altına inen dolar/TL yatay seyrine devam ediyor.
ABD başkanı seçilen Donald Trump’ın değerli dolar hakkında endişe ortaya koyduğu açıklamalarının dolardaki küresel değer kazancı trendini kısmen de olsa tersine çevirmesi ve Merkez Bankası’nın geçen haftadan beri attığı likidite adımları ile birlikte dolar/TL tarihi zirvesinin altında seyretmeye devam ediyor. Dün akşam 3.77 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 3.7715/3.7750 seviyesinde işlem görüyor. Dün akşam saatlerinde 3.90 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.9002/3.9041, 4.0350 civarındaki euro/TL 4.0289/4.0334 seviyesindeydi. Ekonomi yönetiminin katılımı ile önceki gün gerçekleşen zirve sonrası piyasalarda siyasilerin açıklamaları da takip edilmeye devam edilirken, TCMB son olarak dün piyasa kapanışı sonrası bankacıların pratikte bir swap işlemi olarak adlandırdıkları TL depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılması kararı aldı. Merkez Bankası geçen hafta Perşembe gününden beri uyguladığı “örtülü faiz” artışları olarak da adlandırılan likidite adımlarını dün de sürdürdü.

TCMB, döviz swaplarını kullanmaya hazırlanıyor

buyumeTCMB’nin miktar yöntemiyle yaptığı son fonlamanın dönüşü bugün 5 milyar TL. Bugün de miktar yöntemiyle fonlama yapılmaması halinde TCMB tüm fonlamasını gecelik vadeye ve politika faizinden dışarıya taşımış olacak. Bankalar TCMB’nin yüzde 10 faiz ile fonlama yaptığı geç likidite penceresi imkanından dün 28 milyar TL’nin üzerinde yararlanırken, ortalama fonlama maliyetinin yüzde 9’un üzerine çıktığı hesaplanıyor.

Toplantı sonucu da bekleniyor

Bankacılar geçmiş dönemde “örtülü faiz” artışları olarak da adlandırılan TCMB’nin attığı likidite adımları ardından önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan ve aralarında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da yer aldığı ekonomi yönetiminin katıldığı toplantı sonrası yeni önlemler alınıp alınmayacağını da izlemeye devam ediyorlar. Piyasalar TL’nin reel ve nominal getirisinin mevcut jeopolitik siyasi gelişmelere nazaran düşük kaldığını savunurken siyasiler ise yüksek faizin Türkiye ekonomisini zedeleyeceğini belirtiyor. TL’deki yılbaşından beri dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 7’i aşarken TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösteren para birimi olmayı sürdürüyor. Aynı dönemde dolar karşısında peso değer kaybı yaşarken gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde ise genel olarak değer kazancı trendi hakim.

24 Ocak’ta faiz, 27 Ocak’ta Fitch

Piyasalarda TCMB’nin 24 Ocak’taki faiz kararı ve bunun ardından da yatırım yapılabilir kredi notu ile Türkiye’yi değerlendiren tek kuruluş olan Fitch’in 27 Ocak’taki değerlendirmesini takip edilecek. Gün içinde ABD tarafından açıklanacak tüketici fiyat endeksi, kapasite kullanımı ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Ekonomik veriler dışında FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek. FED Başkanı Janet Yellen, Robert Kaplan ve Neel Kashkari tarafından yapılacak açıklamalar piyasaya yön verebilir. Bunlara ek olarak anayasa değişikliği ve jeopolitik gelişmeler de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor.

Kaynak: Reuters

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası