Son Haberler

Dünya genelinden madencilik sektörü yatırımcıları Güney Afrika'da bir araya geldi

JOHANNESBURG (AA) – Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cape Town kentinde gerçekleştirilen 2022 Indaba Afrika Madencilik Yatırımları etkinliği, madencilik alanında dünya genelinden yatırımcıları bir araya getirdi.

Cape Town'da 9-12 Mayıs tarihlerinde "Afrika Madenciliğinin Evrimi: Enerji dönüşümüne, ESG'ye ve ekonomilere yatırım yapmak" temasıyla düzenlenen etkinlik, Afrika'nın en büyük maden yatırımları etkinliği kabul ediliyor.

Bu yıl onlarca ülkeden yüzlerce yatırımcının Afrika madencilik yatırım fırsatlarını değerlendirdiği etkinliğe, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema, Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Jean-Michel Sama da katıldı.

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, burada yaptığı konuşmada, madenciliğin Güney Afrika ve kıta ekonomisindeki önemine dikkati çekerek sektördeki üretimin, geçen yıl itibarıyla Kovid-19 salgını öncesi seviyelere tekrar ulaştığını kaydetti.

– Afrika'daki en büyük madencilik etkinliği

Etkinliğe katılan Türk firmalarından Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı Hakkı Akil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Afrika'da madencilik sektöründe tüm paydaşları bir araya getiren en büyük madencilik etkinliği olduğunu belirtti.

Akil, maden sektöründe etkin olan yatırımcı şirketlerin, finans kuruluşlarının, lisans sahibi küçük yatırımcılar ile madencilik sektöründe hizmet ve ekipman sağlayıcıların etkinlikte ürün ve hizmetlerini sunma şansı bulduklarını aktardı.

Türkiye'den Çalık Holding'in yanı sıra Kırlıoğlu ve Geoplas firmalarının da bu etkinliğe katıldıklarını aktaran Akil, "Bu tür etkinlikler sayesinde gerek Çalık Holding bünyesindeki şirketlerimiz gerekse diğer katılımcı Türk firmaları, küresel düzeydeki yatırımcı ve finans kurumları ile ekipman ve hizmet sağlayıcılarla bir araya gelerek, yurt dışındaki büyüme hedeflerine ulaşmakta önemli imkanlar sağlamaktadır." dedi.

Akil, Suudi Arabistan, Almanya, Kanada ve önemli Afrika ülkelerinin etkinliğe ulusal düzeyde katılım sağladığına dikkati çekerek, "Önümüzdeki yıllarda ülkemizin de bu etkinlikte ulusal düzeyde temsil edilmesinin yararlı olacağını düşünmekteyim." diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası