Merhabalar,

Bugün Rent2Winn  adıyla düzenlenen Taşıt Kiralama ve 2. El konferansındaydık. Konferans detaylarını www.rent2winn.com adresinde bulabilirsiniz.

Motorlu taşıt kullanımının pazarlanması üzerine Borusan CAT tarafından yapılan Metaverse ve NFT platformlarının kullanımı ile yeni dijital dünyaya yolculuk isimli sunumu ilgiyle izledik. 3 nesil web uygulaması olan Decentraland ortamındaki yapılanmayı gördük. Bunun yanı sıra Müneccim isimli yapay zeka uygulaması ile makine parkı verimliliğinin nasıl artırıldığı NFT olarak aktarıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KİRALAMA MÜHENDİSLİĞİ…

İkinci olarak, Kanada menşeli  Ritchie Bros Global Varlık Yönetimi Operasyonu’nu izledik. İş makinalarını işleticilerin sterlerse kendilerinin on line satış yapabildiği, isterlerse satışına destek sağlanan on-line pazar yerinin sağlandığı, gerektiğinde satış için açık artırma yapılan dijital platformları tanıma imkanı bulduk. Gerçekleşen paneller ile sürdürülebilir kiralama mühendisliği ve akıllı araç paylaşım uygulamalarını tartıştık.

2050 yılına kadar karbon nötr hedefine giden yolculukta sıfır karbon salımlı araç paylaşım uygulamalarının ülkemizdeki örneklerini paylaşmanın tüm katılımcılara ümit verdiğini gördüm.

İŞ MAKİNELERİ PAZARI…

Diğer bir konu da Makine Parkuru tarafından tamamen dijital ortamda sağlanan ikinci el küresel iş makineleri pazarının Türkiye uygulamaları olarak öne çıktı.

Sonuç olarak, ülkemizde motorlu taşıt paylaşımını çok boyutlu olarak işleyen bir otomotiv konferansının geniş katılımla yapılmış olması, girişimcilerin ve otomotiv profesyonellerinin yeni eğilimlerini ortaya koyması açısından önemli ve anlamlı oldu.

Organizasyonu başarıyla yapan Sn. Gökhan KUYUMCU’ ya ve baştan sona konferansı ilgiyle izlememizi sağlayan sunumlarıyla katkı yapan Bloomberg HT ‘nin başarılı ekran yüzü Sn. Dr. Barış ESEN‘ e teşekkür etmeyi borç biliyorum.

İbrahim Aybar

Renault Mais Eski Genel Müdürü

aybar@turcomoney.com